Vekić pobijedila petu tenisačicu svijeta

Donna Vekić je nastavila impresivan niz pobjeda na WTA 500 turniru u San Diegu, gdje je u petak svladala petu tenisačicu svijeta Bjeloruskinju Arinu Sabalenku sa 6:4, 6:7 (5), 6:1 i prvi put u ovoj godini ušla u polufinale.

Bio je to šesti dvoboj 26-godišnje Osječanke i 24-godišnje Bjeloruskinje u kojem je Donna stigla do pete pobjede. Za ovu je trebala dva sata i 37 minuta.

Ovo mi je bio jedan od pet najtežih mečeva u karijeri. Bilo je stvarno iscrpljujuće, rekla je Osječanka nakon što je odigrala i svoj peti meč u San Diegu, gdje je do glavnog ždrijeba došla nakon dvije pobjede u kvalifikacijama.

A onda je nanizala pobjede nad sedmom na svijetu, Grkinjom Mariom Sakkari, 22. igračicom na WTA ljestvici, Čehinjom Karolinom Pliškovom te nad trećom nositeljicom i svjetskim brojem 5, Arinom Sabalenkom.

Protiv Sabalenke je prvi put izgubila set na ovom turniru, ali joj nepovoljan rasplet druge dionice meča nije narušio koncentraciju. U prvom setu je prva došla do breaka za 4:3 pa odmah izgubila servis, da bi novim breakom došla do odlučujuće prednosti.

Vodila je Vekić 4:2 u drugom setu, ali dopustila Sabalenki povratak u meč s tri izgubljena gema u nizu. Izborila je Donna odluku u tie-breaku, povela 5:4 i imala dva servisa, ali je izgubila sljedeća tri poena, a time i drugi set.

No, u trećem setu je od 1:1 ušla u pobjednički niz od pet gemova, nakon što je u trećem gemu spasila posljednju priliku Sabalenke za oduzimanje servisa. Konačna statistika je pokazala iskorištenost prilika za break 6/11 kod Vekić, a 3/6 kod Sabalenke. Bjeloruskinja je pomogla tako što je napravila 10 dvostrukih pogrešaka.

Donnina suparnica u polufinalu bit će bolja iz dvoboja Amerikanke Danielle Collins (WTA – 19.) i Španjolke Paule Badose (WTA – 4.).