Vapaj za spas Sveučilišta: Tko je sljedeći?!

Kažu kako svaki početak označava već pola odrađenog posla, igre ili rada. Međutim, ako se već s time ne slažemo, onda nam se zadovoljit onom misli kako je svaki početak težak. A u to su se ovih dana uvjerili i studenti Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, i to oni koji studiraju uz ‘potporu’ ministarstva.

S početkom nove akademske godine na Pravni fakultet, osim novih brucoša, stigla je i još jedna novina. Naime, jednoglasnom odlukom Fakultetskog vijeća povećane su školarine na Pravnom fakultetu. Pa će tako sada oni koji su studirali uz ‘potporu’ ministarstva za upisninu uplatiti 1000 KM. Za ovakvo stanje i promjene krivci se znaju, ali se o tome i dalje šuti.

Na ionako nizak životni standard bh. građana, a posebice studenata ovo je bio još jedan žestok udarac. Kako i priliči, prvi su reagirali iz Studentskog zbora Pravnog fakulteta tražeći objašnjenja za ove promjene, ali i pokušavajući utjecati na korekciju ove odluke. Studenti razumiju profesore, ali ne i političare. Političari su se do sada uvijek vadili ‘tužaljkama’ kako službeno Sarajevo koči razvoj i opstojnost hrvatskog naroda u ovoj državi. Međutim, iz dana u dan se uvjeravamo kako i naše političke elite snose velike krivice, bar što se tiče obrazovanja i izgradnje zdravog društva zasnovanog na obrazovanim individuama. I, pitamo se do kada tako?! Tko će biti sljedeći, koji fakultet, ili koji će student biti zakinut za školovanje ili će možda samo imućniji studirati…

U ovoj državi visoko obrazovanje po Ustavu je na razini županija, pa se tako zna tko snosi najveću krivicu – županije, osnivači koji nisu u stanju plaćati jedinu visokoškolsku instituciju na hrvatskom jeziku u BiH, ali i uporišnu točku hrvatstva u BiH. Dakako, to je Sveučilište, vitalni nacionalni interes. Ali naše političke elite, kao da to ne razumiju. Uporno bježe od odgovornosti koju su preuzeli na sebe. Svjesni smo da je novca sve manje, ali za Sveučilište ga treba uvijek biti. Budimo realni, smanjimo neke druge beznačajne projekte koje se financiralo, a spasimo osovinu nacionalnog identiteta u BiH.

Kulturne vrijednosti, jezik, školstvo i znanje uvijek su bili čvrste spone povezivanja i očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta. Stoga je vrijeme da se prestane s raznim politiziranjima koja se događaju oko našega, jedinog hrvatskog Sveučilišta u BiH. Ne dozvolimo da se u Mostaru zgasne ona tinjajuća vatra izgradnje budućih intelektualaca, ne dozvolimo da u zaborav padnu preteče ovoga Sveučilišta. Neka nam bude uvijek pred očima da smo to sve zaslužili i naslijedili od onih velikana, hrvatskih intelektualaca, koji su utemeljili prvu Vrhbosansku teologiju u Sarajevu otvorenu 1890. godine ili pak, mostarsku Franjevačku teologiju otvorenu 1895. godine. Ovo su samo kratke činjenice kojima se ni najrazvijenije zemlje svijeta ne mogu pohvaliti. Ne zaboravimo da smo uvijek bili glavnim kreatorima kulturne i obrazovne osviještenosti na ovom prostoru, i to ne samo za Hrvate, već i za ostale narode u BiH.

Stoga, dragi naši kreatori sveučilišne i ine politike u svojim glavama i planovima napokon stavite odgoj i obrazovanje u funkciju stvaranja boljeg društva o kojem uvijek zborite. Ne udarajte po (ionako praznim) džepovima studenata, već zasučite rukave i ne dozvolite da propadne jedan ovako velik i značajan ‘projekt’ za opstojnost hrvatskog naroda u BiH. Bolje poradite na poboljšanju kvalitete studija, a ne na povećanju ionako visokih školarina. U svim zemljama pravo na obrazovanje imaju i nacionalne manjine, pa stoga ne vidim razlog zbog kojeg kočite pravo jednog (konstitutivnog) naroda na obrazovanje.

(Ivan Kraljević/pogled.ba)

2 komentara

  • U potpunosti se slažem sa tekstom…vrijeme je da studenti učine nešto da bi se ovakvo stanje riješilo, mislim na masovne prosvjede koji bi natjerali korumpirane djelatnike fakulteta i političare na smanjenje školarina i poboljšanje uvjeta studiranja…

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.