U Mostaru se liječe poremećaji spavanja, pacijenti i iz ŽZH

Novootvoreni Centar za medicinu spavanja u Mostaru jedini je ovakav u BiH i omogućava liječenje poremećaja sna, bolesti koje su opasnije i dalekosežnije nego se čine na prvi pogled.

Branka Marić iz Širokog Brijega ima 58 godina i svaku noć kad legne u krevet osjeti strah.

Imam problema sa snom, zapravo s disanjem. Nakon nekog vremena ostanem bez zraka, jer zbog nekih problema ne mogu disati na nos. Mnogo lijepoga sam čula o medicini spavanja, a od doktora Leske očekujem izlječenje i miran san, kazala nam je Branka.

Gospođa Marić po miran san došla je u Centar za medicinu spavanja koji pri SKB Mostar djeluje već pet godina i gdje je dosad napravljeno više od 400 ispitivanja. Centar vodi mladi stručnjak doktor Josip Lesko, a takvo je i ostalo osoblje.

Najviše je onih koji hrču

Medicina spavanja je multidisciplinarna grana medicine gdje se bavimo različitim poremećajima spavanja, a njih – vjerovali ili ne – ima 82 vrste. Ovom materijom se mogu baviti različiti specijalisti, kaže za Klix.ba Lesko koji je specijalist otorinolaringolog s doktoratom “Poremaćaji disanja kod spavanja”.

Leskina specijalnost su brojni pacijenti s problem “hrkanja”, a takvih je najviše.

Dolaze i oni koji imaju različite vidove noćnih eplipetičnih napada, parasomnije ili mjesečarenja, strahova, paralize spavanja…

Josip Lesko

Ovaj Centar jedini je u Bosni i Hercegovini, iako se medicina spavanja liječi i u drugim centrima. Tamo je riječ o poligrafskim uređejima s kojima šaljemo pacijente kući, ovdje imamo polisomnografske uređaje i prilagođene aprtmane koji omogućavaju da ljude snimamo u tišini i u ambijentu koji je sličan onom koji oni imaju kući, pojašnjava Lesko.

Vrijedna i najsuvremenija oprema

Centar je ranije bio u velikoj zgradi SKB Mostar i nije davao ovakav ugođaj i mirnoću koji danas daje u posebnoj zgradi s dva apartmana i kontrolnom sobom. Samo instrumenti za snimanje pacijenata koštaju 150.000 KM i pokriveni su većinom iz IPA fondova.

Imamo zaposlena dva tehničara medicine spavanja, posebno educirana. Oni su tu tijekom noći jer pacijenti dođu oko 20 sati, ispune određene formulare, preodjenu se, urade svoju higijenu. Mi ih onda priključimo na uređaje za mjerenje i u svemu tome izgubimo dva sata, potom gasimo svjetla i puštamo ih da se pokušaju opustiti i zaspati, govori Lesko pokazujući IC kameru koja pacijente snima dok spavaju.

Polisomnografskim snimanjem liječnik dobiva snimku pacijenta kamerom dok spava, ali i cijeli niz varijabla kao što su pokreti očiju, moždani valovi koji pokazuju u kojem od četiri stadija spavanja se pacijent nalazi, mišiće brade, protok zraka, a postoji i mikrofon za hrkanje. Postoje i elektrode za abdominalno i torokalno disanje…

Nesanica je problem koji se ovdje ne tretira

Prije dijagnostike najbitnija nam je kvalitetna anamneza, pregledati pacijenta dobro i porazgovarati s njim. Kad tako saznamo njegove smetnje, pomicanje tijekom spavanja, pričanje, hrkanje, epilepsija… onda se kod dijagnostike posebno fokusiramo na to. Od pacijenata tražim i da prije snimanja sedam dana vodi dnevnik spavanja, kaže za Klix.ba doktor Lesko.

Nakon dijagnostike pacijent dolazi i do terapije, sve u ovisnosti o tome što su ispitivanja pokazala. Pacijenti budu upućeni drugim liječnicima, na operativne zahvate, budu im propisani određeni medikamenti ili ono što je najčešće kod hrkanja, smanjenje tjelesne mase.

Najčešći poremećaj spavanja je nesanica, nažalost s njom se bave psiholozi i psihijatri. Mi ovdje možemo samo dijagnostiticirati da čovjek ne spava, kaže Lesko.

Centar za medicinu spavanja u Mostaru

Pacijenti iz svih krajeva države

Interes za liječenje u Centru za medicinu spavanja je veliki, a najčešće pacijenti dolaze iz Mostara i okoline, odnosno Hercegovačko-neretvanske županije.

Dolaze i iz Županije Zapadnohercegovačke, ali dolaze i iz Bosne. Često me kontaktiraju kolege, kao što je kolegica Dženana Šahović, koja je ovakva ispitivanja radila u Sarajevu, a otišla je u mirovinu. Imamo ugovor i s USŽ, a često pacijente za kompleksnija ispitivanja šalju i kolege iz Zenice, Tuzle… Dovoljno je od svog fonda uzeti uputnicu za izvanžupanijsko liječenje i doći kod nas u Mostar, zaključio je doktor Josip Lesko pozvavši pacijente da potraže pomoć kod njega i njegovih kolega.

(www.jabuka.tv)

14 komentara

  • Imam problem spavanja nekih 30-ako godina. Bilo bi mi neobično kada bih jednu noć odspavao kako treba. Najčešće ostajem budan do ranih jutarnjih sati i onda trema, sat-dva i jovo nanovo, iz dana u dan iz godine u godinu. Probam sa teškim fizičkim poslovima ali ništa od iscrpljivanja, nekada da čak i pogorša. Jbga, može do kada i ja mognem.

  • To je tkzv. apneja. Ja sam se ovdje godinama žalio da u snu prestanem disati pa kad mi nestane kisika naglo prodišem ut buđenje i karakterističan zvuk. Poslije me uhvati panika pa satima ostanem budan. Kad ponovo zaspim opet se ponovi. Nikad mi ni jedan liječnik nije dao dijagnozu. U Zagrebu sam odmah dobio uputnicu u centar za poremećaj spavanja, upućen na cijelonoćno snimanje i poslije dobio aparat za normalno noćno disanje. Sad bez problema spavam cijelu noć bez prekida.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.