Toplinski val se širi Europom

Dijelovi Europe spremaju se za rekordne temperature zraka.

Dijelovi Italije bi mogli doseći temperature od 48 °C, što izaziva strah od povećanja smrtnih slučajeva uzrokovanih visokim temperaturama.

U Hrvatskoj, Francuskoj, Grčkoj, Španjolskoj i Turskoj također bi se moglo očekivati da temperature dostignu 40 °C.

Meteorolozi kažu da je na rast temperature imala utjecaj anticiklona nazvana Kerber. Ovo područje visokog tlaka počelo je u Sahari prije nego što je krenulo preko sjeverne Afrike, a zatim stiglo na Mediteran.

Povećan broj intervencija Hitne službe Mostar zbog vrućine

Talijanski otoci Sardinija i Sicilija bi narednih dana mogli dosegnuti temperatru od 48 °C, a rekord drži kolovoz 2021. godine kada je temperature na Siciliji iznosila 48,8 °C, što je najviša temperature ikad zabilježena u Europi.

Rim, Bolonja i Firenca su među deset talijanskih gradova koji su trenutno pod crvenim meteoalarmom zbog ekstremnih vrućina, prenosi Klix.

Španjolska meteorološka služba priopćila je da bi termometri mogli dosegnuti temperaturu od 45 °C. U Grčkoj se predviđa da će toplotni val dovesti do temperature od 44 °C u pojedinim dijelovima zemlje u narednim danima.

UN: Sljedećih pet godina će biti najtoplije ikada

Vlasti su zabranile pristup prirodnim rezervatima i šumama kako bi smanjile rizik od šumskih požara, dok su općine otvorile klimatizirane prostore u javnim zgradama kako bi se ljudi sklonili od vrućine.

Temperature bi na Cipru također mogle porasti do 42 °C, dok bi se Srbija i Rumunjska u ponedjeljak mogle suočiti sa 39 °C. Dijelovi Hrvatske do kraja tjedna očekuju 38 °C, a Francuske 37 °C.

I u BiH su proteklih dana zabilježene visoke temperature koje su dostizale 37 °C, a prognoze pokazuju da će se toplo vrijeme s temperaturama iznad 35 °C zadržati i u narednim danima.

Prošla godina bila je peta najtoplija u povijesti čovječanstva

Agencija UN-a je upozorila da postoji 90 posto vjerojatnoće da će se El Nino nastaviti do kraja godine umjerenom ili većom snagom.

Ovaj globalni vremenski fenomen se događa kada vode u Tihom oceanu postanu puno toplije nego inače.

(www.jabuka.tv | Foto: Weatheronline.uk)

6 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.