Svi zagađivači u Bosni, u Hercegovini ni jedan slučaj

Od zemlje koja se može ponositi svojim prirodnim bogatstvima i resursima do zemlje koja se sustavno uništava, Bosni i Hercegovini nije trebalo puno vremena. Danas se sa sigurnošću može reći da BiH ide k putu uništenja svega onoga vrijednog što je ostalo.

Zagađen okoliš doslovno ubija njezine stanovnike. Brojke su neumoljive, a ako ne vjerujete njima, možete se uvjeriti sami. Veliki broj zagađenja okoliša ostaje nezamijećen, a javnost se digne na noge samo u slučaju većih ekocida, a da ih je i prošle godine bilo mnoštvo, pokazuje i godišnje izvješće o radu Federalne uprave za inspekcijske poslove za 2018. godinu.

Incidentne situacije

Incidentne situacije/prioritetni nadzori u 2018. godini vezani su prvenstveno uz postupanje ekološke inspekcije Federalne uprave za inspekcijske poslove, koje su rješavane prvenstveno u slučajevima prekoračenja određenih subjekata kod ispuštanja zagađenih plinova i čestica u atmosferu (prekomjerno ispuštanje štetnih emisija u zrak, i to od tvornica A. Mittal Zenica, Gikil Lukavac, Sisecam Soda Lukavac, BSI Jajce…), koji su evidentirani kao najveći ekološki zagadivači u Federaciji BiH.

Osim navedenih subjekata, ekološka inspekcija djelovala je i kod sljedećih ekoloških zagađivača zraka, vode i tla: JP EP BiH – TE Tuzla, TE Kakanj, ZD RMU Zenica, Kakanj, Breza, Kreka, Đurđevik, Banovići i Natron Hajat Maglaj. Osim izrečenih upravnih mjera i prekršajnih sankcija odgovornim subjektima nadzora, podneseno je izvješće o kaznenom djelu koje je počinila pravna osoba GIKIL Lukavac te odgovorna osoba u navedenoj pravnoj osobi, stoji u izvješću. Zanimljivo je da su se svi ekološki incidenti dogodili na području Bosne, dok u Hercegovini takvih slučajeva nije bilo, piše Večernji.ba.

“Bijelo more”

O zagađenju okoliša na području Zenice, Lukavca i Tuzle u javnosti se govori već godinama. Osim zagađenog zraka i tla, čak ni povrće s tih prostora nije za ljudsku, pa čak ni za prehranu stoke. Najviše pozornosti prošle godine privukao je slučaj ekološke katastrofe velikih razmjera u Lukavcu nakon što je pukao nasip, zbog čega je došlo do istjecanja veće količine tekućine s taloga “Bijelog mora” iz tvornice “Sisecam soda Lukavac”.

Tekućina iz taložnice “Bijelo more” poplavila je poljoprivredno zemljište i izlila se u rijeku Spreču. Lukavac je bio u žiži javnosti i zbog slučaja “GIKIL”. Nakon nekoliko ekoloških incidenata u ovoj koksnoj tvrtki, istragu je otvorilo Tužiteljstvo TŽ-a, a uhićen je i direktor kompanije koji je nakon puštanja iz pritvora pobjegao iz BiH i nedostupan je bh. tijelima.

(www.jabuka.tv) 

4 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.