Što učiniti ako hrvatsku putnu ispravu izgubite u inozemstvu?

Barem jednom se zasigurno svima koji su ikada putovali u inozemstvo dogodilo da se u jednom trenutku putovanja, nekako, uspjela zagubiti osobna iskaznica ili putovnica.

Dok je većina ubrzo pronašla dokumente, neki su i trajno ostali bez njih, a onda se postavlja pitanje – kako nazad u Hrvatsku?

Hrvatska je u Schengenu, no već mjesecima traju privremene kontrole na graničnim prijelazima kako bi se efikasnije kontrolirao i priljev ilegalnih migranata, zbog čega su osobni dokumenti građani uvjet za prelazak granice.

Naime, postoji jedno rješenje kojim se mogu poslužiti svi kojima se dogodi da su izgubili osobnu iskaznicu ili putovnicu. Na ovo pitanje odgovorilo je i ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Važno je da se prvo javite u najbližu policijsku postaju te tamo prijavite izgubljenu ili ukradenu putnu ispravu koje vam izdaje zahtjev s kojim dalje idete u hrvatsko veleposlanstvo ili u konzulat.

Potom se obratite hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu u kojem možete dobiti putni list. No, ako ste i baš zagubili dokumente u državi u kojoj hrvatska nema diplomatsku misiju ili konzularni ured, postoji rješenje i za to.

Ako putnu ispravu izgubite ili vam je ukradena u državi u kojoj Republika Hrvatska nema diplomatsku misiju ili konzularni ured, krađu ili nestanak putne isprave možete prijaviti diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu bilo koje druge države članice Europske unije. Diplomatska misija ili konzularni ured neke druge države članice EU-a Vam potom može izdati putni list potreban za povratak u Hrvatsku, odgovaraju, prenosi Večernji list.

Kako bi dobili putni list, osoba koja je izgubila ispravu mora zahtjev podnijeti osobno, dok za maloljetnike i poslovno nesposobne zahtjev podnose oba roditelja tj. zakonski zastupnik. Osoba mora i predati bilo koju ispravu iz koje se može potvrditi identitet i državljanstvo, kao i dvije biometrijske fotografije veličine 30×35 mm. Ako ni to nemate sa sobom, diplomatska misija ili konzularni ured provjerit će identitet ”službenim putem”. Ova putna isprava, kad je izdana, vrijedi najviše 30 dana.

Inače, vrlo je korisno da još u svom domu prije polaska na put fotografirate svoje putne isprave jer u ovakvim slučajevima mogu biti jako korisni. Uz to, ako ste na putovanju uzeli putno osiguranje, odmah o nestanku ili krađi obavijestite osiguravatelja jer će oni onda pokriti sve troškove koji su povezani.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.