Što bi se dogodilo kada bismo svi prešli na električne automobile?

U svijetu posljednjih godina pozivaju vozače da požure s prelaskom na električne automobile, ali prelazak generira brojne nedoumice i proces ide sporim tempom.

Jedno od glavnih pitanja je jesmo li na energetskoj razini spremni opskrbljivati se električnom energijom? Iz Bloomberga su napravili analizu kako bi odgovorili na pitanje.

Prema podacima, trenutno u svijetu postoji oko 27 milijuna automobila s “utičnicom”, hibrida i potpuno električnih. Njihova godišnja potrošnja energije iznosi oko 60 tWh, ali globalna potražnja za električnim energijom iznosi 28.000 tWh, što je samo 0,2 posto, piše Autoklub.hr.

Logično je da je brojka niska jer postoje velike regije u svijetu bez elektrifikacije, pa su se također usmjerili na zemlju poput Norveške, gdje je 20 % voznog parka te zemlje već električno. Koliki postotak potražnje za energijom je tamo? 1,4 posto, što je viša brojka, ali nije vrlo visoka.

Iz Bloomberga očekuju prilično brzu evoluciju sektora tijekom sljedeća dva desetljeća i razmatraju dvije glavne mogućnosti, jednu u kojoj je usvajanje progresivnije u kojoj će do 2040. električni činiti 75 % automobila i drugu bržu u kojoj će EV-ovi gotovo potpuno pokriti tržište do ranih 2030-ih.

U prvom scenariju do 2040. bilo bi 730 milijuna električnih automobila, što bi značilo povećanje potražnje za energijom za 7 %. U drugom bi se brojka popela na milijardu, a potražnja do 9 %. No, kako nisu sva vozila automobili, dodajući kamione, autobuse, motocikle itd., postoci bi bili (u oba slučaja) između 11 i 15 %.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

    • Reci to velikim korporacijama i proizvođačima automobila koji ukidaju proizvodnju klasični dizela i benzinaca.
      Osobno sumnjam da će EV dominirat svijetom u skoroj budućnosti, ali je dobro imat alternativu pored hibrida, sadašnji klasični i tko zna čega još u budućnosti.

  • Ja mislim da ce struja poskupjeti, sve dok ne dođe do razine kao da placamo 4KM litru dizela, tako da mi vozači sa financijske strane necemo nista dobiti..

  • Moralo bi se još otvoriti 300 rudnika i onda bi oni zagađivali koliko i današnja auta .a još i punjenje mali domet baterija i previše nabili cjene

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.