Sjajna Matea Jelić donijela je Hrvatskoj olimpijsko zlato

Hrvatska ima prvo zlato na Olimpijskim igrama u Tokiju! Osvojila ga je sjajna Kninjaka Matea Jelić u te-kvon-dou u kategoriji do 67 kilograma. Naša je olimpijka u dramatičnom finalu slavila protiv Britanke Lauren Williams s 25:22.

U neizvjesnom finalu rezultat je na ulasku u posljednju minutu bio 13:13, no tada je Williams s dva udarca nogom u tijelo stigla do prednosti 17:13. Sve do 15 sekundi prije kraja bilo je 21:15 za Williams, a onda je Jelić s tri udarca nogom u glavu uspjela doći do preokreta i kolosalnog uspjeha. Bio je to dvoboj dviju posljednjih europskih prvakinja u ovoj kategoriji, aktualne Jelić iz Sofije u travnju ove godine i Williams iz Kazana 2018.

Ovo je najveći uspjeh hrvatskog te-kvon-doa i povijesna peta medalja za ovaj sport. Prije su bronce osvajale Sandra Šarić i Martina Zubčić u Pekingu 2008., Lucija Zaninović u Londonu 2012. i Toni Kanaet u ponedjeljak u Tokiju.

Matein bivših dečko Toni Kanaet ranije je osvojio povijesnu prvu mušku medalju u te-kvon-dou za Hrvatsku.

Jelić je u statusu prve nositeljice olimpijskog turnira u polufinalu svladala Amerikanku Paige McPherson s 15:4 i zatim slavila u finalu. Prije toga u svom prvom nastupu u Tokiju svladala je Haićanku Lauren Lee s 22:2, a u četvrtfinalu Brazilku Milenu Titoneli s 30:9.