Široki Brijeg poražen u derbiju kola na Grbavici

U prvom susretu proljetnog dijela Premijer lige BiH, ujedno derbiju, nogometaši Željezničara svladali su Široki Brijeg s 1:0.
Susret dvije prvoplasirane momčadi prvenstva odigran je na veoma teškom terenu stadiona Grbavica. Zbog sigurnosnih razloga na stadionu su bile zatvorene južna i istočna tribina, pa su najvjerniji navijači domaćeg kluba sa sjeverne tribine bodrili svoje igrače.

Na otvaranju utakmice zaprijetio je gostujući sastav. Vasilić je napravio grešku, Roskam prizemnim udarcem sa ruba kaznenog prostora poslao loptu malo pored lijeve stative Adnana Guše. Željo je uzvratio preko Nyeme, čiji udarac sa 20-ak metara završava ravno u rukama Bilobrka.

Igralo se uglavnom na sredini terena bez izrazitih prilika. U 20. minuti Bekrić je imao povoljnu situaciju da matira Bilobrka, ali nije najbolje zahvatio loptu sa nekih desetak metara nakon ubačaja s desne strane.

Kapetan domaćih, Bešlija, u 31. minuti koristi grešku Bertoše, puca dobro, ali lopta ide preko gola. Prethodno je Kvesić ubacio s lijeve strane. Bilobrk je bio siguran nakon Selimovićevog udarca glavom u 36. minuti.

Do kraja prvog dijela Željo uspijeva okruniti dominaciju u posljednjih 20-ak minuta. Sjajno je ubacio Kvesić, lopta prešla sve igrače, došla do Svrake, koji ostaje sam na sedam metara i s lakoćom matira Bilobrka.

Zeba je u 57. minuti sjajno tukao iz slobodnog udarca sa 17 metara, malo iskosa s lijeve strane, a Bilobrk vrhovima prstiju loptu izbacio u korner. Stopostotnu priliku Široki je imao u 62. minuti. Roskam i Ćorić izašli su sami na Gušu, ali spetljali su i domaći su otklonili opasnost.

Bekrić, povratnik u redove Željezničara, u 75. minuti na dodavanje zamjene Adilovića oštro isprve tuče, lopta odlazi malo pored lijeve stative Bilobrka. Do kraja utakmice nije bilo izglednijih prilika, pa je ostalo 1:0 u korist Željezničara.

Željo sada ima 38 bodova, četiri više od Širokog Brijega. Računajući i Kup, Željo nije poražen osamnaest utakmica zaredom, dok je Široki pao nakon petnaest uzastopnih utakmica bez poraza. Dodat ćemo još kako je Plavima ovo bila deseta uzastopna pobjeda. U Prijedoru će pokušati nastaviti nevjerovatni niz.