Šef zastupničkog kluba SDP-a pozvao ministra Lijanovića na ostavku!

Jasenko Selimović, šef zastupničkog kluba Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine, pozvao je na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerke Ivankovića Lijanovića da podnese ostavku zbog lošeg stanja poljoprivrede u Federaciji.

”Stanje je gore nego prošle godine, kada je u Parlamentu održana prethodna tematska rasprava o problemima poljoprivrednika i kada su predloženi zaključci za prevazilaženje teškoća, a od njih je malo što ispoštovano”, rekao je Selimović.

Predložio je, kao jedan od mogućih zaključaka današnje tematske sjednice Predstavničkog doma, da do 31. prosinca ove godine Parlamentu bude predložena srednjoročna strategija poljoprivrednog razvoja Federacije BiH, čija bi primjena započela od siječnja 2014., kao i akcioni plan za realizaciju strateških mjera.

Kolegama u Predstavničkom domu Selimović je predložio i zaključak prema kojem bi policija, inspekcije i tužiteljstvo bili upoznati o detaljima vezanim za javni natječaj, odnosno za dodjelu poljoprivrednih poticaja iz federalnog proračuna, za koje je nadležno ministarstvo na čijem čelu je Jerko Ivanković Lijanović.

Prethodno je kazao da nalazi Ureda za reviziju govore o kršenju više zakonskih propisa koji se odnose izravno na poljoprivredni sektor ili su na neki način vezani za to.

Selimović je, između ostalog, naveo da ministar Lijanović, u izvještajima koje je danas podnio Predstavničkom domu o stanju poljoprivrede u prethodne dvije godine, ni riječju ne predlaže šta treba poduzeti na spašavanju “onog što se spasiti može”, posebno u kontekstu pridruživanja susjedne Hrvatske Europskoj uniji.

Lijanovićev stranački kolega, poslanik Narodne stranke “Radom za boljitak” Vlado Ivanković, kazao je nakon Selimovićevog izlaganja da optužbe na ministrov račun nemaju utemeljenja.

Današnju tematsku sjednicu Predstavničkog doma, posvećenu stanju u poljoprivredi Federacije, inicirao je predsjednik parlamentarnog odbora za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Enver Mehmedović.

Njen početak je obilježilo negodovanje nekih zastupnika što je ministar Ivanković Lijanović počeo prezentirati veoma obiman pisani materijal – analizu Informacije Vladine radne grupe čiji je zadatak bio kontrolirati pojedina rješenja donesena temeljem Javnog poziva iz 2012. godine (za dodjelu novčanih proračunskih poticaja poljoprivrednicima).

Zastupnici koji su negodovali rekli su da će prezentacija izuzetno obimnog materijala oduzeti mnogo vremena na uštrb konkretne rasprave o mjerama za jačanje poljoprivrede, dok su drugi zastupnici smatrali da ministru treba dopustiti da kaže sve što ima, posebno zato što se već duže vrijeme od njega traži da se obrati Parlamentu i objasni teškoće poljoprivrednog sektora.

U informaciji Vladine radne grupe iznesen je niz primjedbi na postupanje Lijanovićevog ministarstva u vezi s natječajem, a u cjelokupnom materijalu koji je ministar ipak prezentirao, navedeni su još i stavovi njegovog ministarstva, odnosno odgovori na te primjedbe.

Vladina radna grupa je, između ostalog, navela da je rok za podnošenje zatjeva propisan javnim pozivom bio prekratak, imajući u vidu dokumentaciju koja se morala priložiti.

Ivanković Lijanović je tu odgovorio da je u ostavljenom roku od osam dana primljeno 1.128 zahtjeva klijenata, “što govori da je ostavljeni rok za podnošenje bio primjeren i dovoljan”.

Na konstataciju radne grupe da Programom utroška sredstava i Javnim pozivom nisu jasno propisani posebni uvjeti koje su klijenti morali ispunjavati, Ivanković Lijanović je kazao da posebni uvjeti u Javnom pozivu nisu propisani posebnom točkom, ali je kroz traženu dokumentaciju klijent morao dokazati ispunjavanje tih uvjeta, a u skladu s propisima koji se odnose na svaku pojedinu mjeru.

”Za svaku mjeru u prethodnom razdoblju su korišteni isti posebni uvjeti što je bio i slučaj za model Ruralnog razvoja-kapitalna ulaganja – investicije u poljoprivredna gazdinstva za razdoblje 1. lipanj 2010. – 31. prosinac 2011. godine”, rekao je ministar.

Komentirajući konstataciju Vladine radne grupe da je nekim klijentima novac dodijeljen po više osnova, on je odgovorio da klijentima nije zabranjeno da apliciraju za podršku po više osnova te da Ministarstvo ovdje nije postupilo suprotno navedenom propisu.

Predsjednik Vladine Radne grupe Ivica Mladina naveo je da je, između ostalog, konstatirano da Javni poziv nije u potpunosti oslonjen na Pravilnik o načinu i uslovima ostvarivanja novčane podrške po modelu Ruralnog razvoja, zatim da na terenu nije utvrđeno činjenično stanje prije donošenja rješenja, kao i da su poticaji dijeljeni na temelju rođačkih, prijateljskih, teritorijalnih i stranačkih veza te da su određeni klijenti ostvarili novčanu podršku veću od milijun KM.

Na te i druge primjedbe je ministar Ivanković Lijanović kazao da njegovo ministarstvo nije odstupilo od propisanih mjera kod dodjele poticaja.

FENA

15 komentara

    • A da nisu nesto slucajno pogrijesili, pogresno rekli, laz iznijeli, uvrijedili najveceg humanitarca, borca za ljudska prava, dostojanstvo svojih radnika i najboljeg poslodavca u Širokom Brijegu i siroj regiji?

      • Hahahhaha,kakvu to ti travu pušiš?Humanitarac?Navedi gdje je dao humanitarne priloge,koje udruge drži i podržava i na kojim to humanitarnim večerima prisustvujeBorac za ljudska prava?Dostojanstvo radnika?Pitaj mu radnike koji tu moraju raditi,šta će jadni ljudi kontaju bolje išta nego ništa!Ostao je dužan ne znam koliko plaća.Oni koji tamo rade svojom voljom a mogli su negdje drugo su šljam od ljudi.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.