Rotkvice: 5 razloga zašto biste trebali jesti ove ljute vjesnike proljeća

Na našim stolovima rotkvice obično služe kao usputni prilog, koji jedemo uz šunku i druga jela na Uskrs.

No ove male proljetne kuglice ljutkastog okusa i crvene boje velike su saveznice zdravlja, i trebalo bi ih jesti dok god su dostupne u trgovinama.

1. Zaštitnica tijela

Rotkvica (lat. Raphanus sativus) u doslovnom prijevodu označava kultivirani kupus, a potječe iz Azije gdje se uzgajala i brala još prije 3000 godina. Crvena boja rotkvice potječe od pigmenta antocijana. Ova tvar je snažan antioksidans koji čuva tjelesne stanice od raspadanja i jamči zdravlje cijelog tijela.

2. Poticateljica probave 

Ljutkasti okus rotkvice potiče lučenje želučanih sokova, zbog čega se obično služi u obliku salata ili napitaka, odnosno kao aperitiv koji otvara apetit. Uz to pokreće probavu i rad crijeva, a osobito se preporučuje osobama koje imaju problema s tvrdom stolicom, piše Punkufer.hr.

3. Saveznica fit forme 

U stotinu grama rotkvica nalazi se tek 16 kalorija jer većinu sastava čini voda. Ne čudi stoga što u ovoj ljutkastoj namirnici možete uživati bez zadrške čak i ako držite dijetu. Ovo je povrće odličan izvor vitamina C, dijetalnih vlakana, kalija i folata, koji daju energiju i jačaju imunitet organizma.

4. Antibakterijsko ‘oružje’ 

Sok od svježe rotkvice cijedili su naši stari za liječenje žuči, a pokazao se osobito korisnim u izlučivanju sluzi iz dišnih organa tijekom sezonskih bolesti, bronhitisa i gripa. Neki stručnjaci tvrde da je, uz njena antibakterijska svojstva, i moćno oružje protiv kašlja i glavobolja.

5. Čuvarica jetre 

Rotkvica sadrži tvari koje neutraliziraju bilirubin u jetri zbog čega se nameće kao odlično sredstvo u borbi protiv žutice. Uz to je odlična namirnice za poticanje proljetne detoksikacije – bez obzira jedete li ju sirovu, od nje cijedite sok ili dodajte nekim kompleksnim napicima za čišćenje organizma od nakupljenih toksina.

Oprez:
Zbog ljutine povrća pojačano uživanje u rotkvicama ne preporučuje se osobama koje imaju osjetljivu želučanu sluznicu i bolesti poput čira, probleme sa crijevima, niti bubrežnim bolesnicima.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.