Radnici Ere tuže Zavod MIO

Skupina od tridesetak radnika nekadašnjeg mostarskog hotela Ero, koji je prošle godine prestao s radom, tužila je Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje tvrdeći da nije ispunio obveze koje je preuzeo 2013. godine iz programa zbrinjavanja, koji je potvrdila i federalna Vlada u slučaju prodaje ovoga objekta.

Prepoznatljivi simbol grada na Neretvi u međuvremenu je Zavod MIO prodao i sada treba postati sjedište županijske hercegovačko-neretvanske Vlade. Zavod MIO odbija zahtjeve radnika koji traže isplatu otpremnina.

Htjeli nastaviti raditi

FZ MIO ispunio je sve obveze po programu zbrinjavanja, a na koji je Vlada FBiH dala suglasnost, te nemamo nikakvih drugih zakonskih obveza, kratko su odgovorili iz Zavoda MIO. Zavod MIO ispunio je dio obveza, tvrde radnici s kojima smo razgovarali, ali samo prema onima koji su pristali na isplatu otpremnina, ali ne i prema onima koji su željeli nastaviti raditi kod novog poslodavca, što je bio sastavni dio plana zbrinjavanja radnika, piše Večernji list BiH.

Predstavili su i dokumente koje je potvrdila Vlada Federacije BiH, a ranije odobrio i Zavod MIO. Takvih je bivših radnika oko 30, a jednako toliko je ranije prihvatilo preuzeti otpremnine. U ovome slučaju riječ je o radnicima kojima je ostalo kratko razdoblje do stjecanja uvjeta za odlazak u mirovinu, dok dio radnika koji je imao namjeru nastaviti raditi tuži Zavod MIO.

Daje se suglasnost na program zbrinjavanja zaposlenika hotela Ero d.o.o koji je načinio Neovisni sindikat zaposlenika hotela Ero i isti predstavlja nužan kriterij prigodom prodaje objekta hotela Ero, navodi se u odluci bivšeg premijera Federacije BiH Nermina Nikšića iz 2013. godine. On se pozvao na dokument o zbrinjavanju radnika kojim su radnici trebali biti posve zaštićeni, neovisno o tome hoće li prihvatiti otpremnine.

Svakom pojedinačnom zaposleniku hotela Ero d.o.o Mostar rješava se radni status u trenutku sklapanja ugovora o kupoprodaji nekretnine u kojoj nekretnini se nalazi gospodarsko društvo Hotel Ero na jedan od sljedeća dva načina, i to: prestankom radnog odnosa uz isplatu stimulativnog dijela otpremnine predviđene pravilnikom o radu ili nastavkom radnog odnosa kod novog poslodavca gospodarskog društva koje kupi nekretninu, navodi se u programu zbrinjavanja koji Zavod MIO sada ne prihvaća.

U ovome dokumentu navodi se i kako, unatoč tome, ako iz bilo kojih razloga prvotno ne prihvate otpremnine, njima je Zavod mirovinskog osiguranja ipak obvezan isplatiti odštetu.

Jasne odredbe programa

Ovi zaposlenici zadržavaju pravo da i nakon sklapanja ugovora o radu s novim poslodavcem – kupcem nekretnine otkažu ugovor o radu i zatraže isplatu otpremnine te i pravo na isplatu iste otpremnine u slučaju da im ugovor o radu otkaže novi poslodavac iz bilo kojeg razloga predviđenog Zakonom o radu. Pravo na isplatu otpremnine zaposlenici zadržavaju ako oni otkažu ili im se otkaže ugovor o radu, navodi se dalje u odluci.

Nakon što nisu dobili nikakve odgovore od nadležnih institucija, aktualne federalne Vlade, ali i Zavoda MIO, tridesetak radnika odlučilo je Općinskom sudu uputiti tužbu. Potražuju oko 800.000 maraka odštete. Tvrde kako su tijekom višegodišnjeg rada mostarskog hotela doslovno vlastitim sredstvima obnavljali hotel i održavali dio koji se odnosio na umirovljenike te da nikada od Zavoda MIO nisu dobili ni marke za to. Tvrde kako je hotel doslovno počeo propadati u trenutku kada je objavljena odluka o njegovoj prodaji.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.