Radio Posušje: Najstarija lokalna radijska postaja u Zapadnoj Hercegovini slavi 35. rođendan

Radio Posušje danas slavi svoj 35. rođendan. Utemeljen još 1984. godine slovi kao prva lokalna radijska postaja u Zapadnoj Hercegovini.

Obilježavanje obljetnice osnutka radija počelo je svečanim cjelodnevnim program u ranim jutarnjim satima. Pripremljen je niz posebnih emisija o radu ove najstarije radijske kuće u Zapadnoj Hercegovini od 1984. do danas.  Uz to, uspomene na rad bude i gosti u studiju, bivši djelatnici koji su u doba rata i mira dali svoj veliki doprinos radu

Nemjerljiva uloga tijekom rata

U razgovoru za portal Jabuka.tv predsjednik Nadzornog odobora Radio Posušja, Vedran Majić, istaknuo je kako ova medijska kuća s radom krenula 19. srpnja 1984., kao 54 radio postaja u Bosni i Hercegovini.

U počecima se radilo se svaki drugi dan, a okosnica četverosatnog programa uz informativni program, bila je emisija posvećena radu poduzeća, za selo, za mlade i nezaobilazna emisija želja i čestitki, ujedno najdugovječnija emisija Radio Posušja. Kadrovsku okosnicu činli su Blago Čutura, Pero Crnogorac, Tihomir Begić, Mira Petric, Mirjana Mandurić, Nada Čutura, Ljiljana Đerek, Željka Grabovac i pokojni Branko Grubišić. Od 1991. Radio Posušje, puštanjem u rad odašiljača Radovanj, u nadolazećim ratnim vremenima je odigrao ključnu ulogu u razbijanju medijske blokade, s obzirom da je neprijateljska vojska onesposobila ključne objekte RTV centra u Zagrebu, kazao je Majić dodajući kako se kasnije priključuje i niz suradnika i dopisnika koji su prenosili informacije koje život znače.

Ravnatelj u to doba bio je Tihomir Begić, a stalni postav radija činili su, uz spomenute, Crnogorac, Grabovac, Petric i pokojni Grubišić, Ljubo Kovač, Bože Markota, Božo Skoko, fra Mario Knezović, te tehničari Zoran Grubišić, Mladen Bešlić, Jerko Penava, Željko Penava i Goran Zakrajšek. U poslijeratnom razdoblju, radio se vraća mirnodopskim temama, držeći se svojih osnovnih načela, biti na usluzi malom hercegovačkom čovjeku. Komunalne teme, gospodarstvo, praćenje javne uprave, kulture i sporta, ne samo u Posušju nego putem naših suradnika i u cijeloj Hercegovini i Damlaciji, prisjeća se Majić koji je i sam bio dijelom ove radijske postaje.

Danas novinari Radio Posušja terenski prate sve događaje koji se odvijaju u Posušju, a tim iskusnih tehničara organizira prijenose svih važnijih događaja. Neke od njih je preuzimala i Hrvatska radiotelevizija na što su na radiju posebno ponosni.

Tehnički iskorak

U proteklih pet godina posebna pozornost uz program, posvetila se tehničkoj obnovi radija. Tako je uz nadogradnju digitalne platforme nabavljen i poseban procesor za obradu zvuka koji daje jednistven potpis kvaliteti zvučne slike.

Nadograđena je i mreža odašiljača čime smo u proteklih nekoliko godina ušli i u domove slušatelja u Prozoru-Rami, Konjicu i šireg područja Sjeverne Hercegovine kao i grada Mostara, kaže Majić u razgovoru za portal Jabuka.tv govoreći i o tome kakva je budućnost ove medijske kuće.

Budućnost Radio Posušja leži na daljnjem razvoju programskih sadržaja, održavanju blizine sa svojim slušateljima i osluškivanju njihovih potreba u vremenima koja dolaze. U tehničkom smislu uz stalnu dopunu i obnovu uređaja za proizvodnju i emitiranje, dugoročno radiju će biti potrebna obnova namjenskog objekta sagrađenog 1983. Jedan segment daljnjeg razvoja bit će i daljnji rad na sinergiji radija kao tradicionalnog medija i novih medija, društvenih mreža i web portala, zaključuje Majić.

(www.jabuka.tv | Mario Pinjuh)

 

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.