Proizvodnja mladog krumpira: Savjeti i sorte za sadnju

Vrlo značajna, delikatesna namirnica, koja se danas sve više koristi u prehrani je mladi krumpir. Gomolje mladog krumpira predstavljaju mladi, još potpuno neformirani i nezreli gomolji, koji su izuzetno cijenjeni u prehrani. U Hercegovini se mladi krumpir osim na otvorenom sve češće proizvodi u zaštićenim objektima. Za proizvodnju mladog krumpira treba birati vrlo rane i rane sorte (Severina, Artemis, Faluka, Evolution i dr.) koje imaju kratku vegetaciju.

Na području Hercegovine mladi krumpir stiže u prvoj dekadi mjeseca svibnja, kada na tržištu nema velikog izbora povrtnih kultura, i tada postiže visoku cijenu. Uspješna proizvodnja uvjetovana je primjenom standardnih agrotehničkih mjera (navodnjavanje, gnojidba organskim i mineralnim gnojivima), a poseban značaj imaju i malčiranje folijom i neposredno pokrivanje biljaka agrotekstilom. U proizvodnji ranog krumpira važnu ulogu ima izbor tla. Naime, rani krumpir zahtijeva topla, laka do srednje teška, duboka, plodna tla povoljnih fizičkih i kemijskih osobina.

Severina – sorta idealna za proizvodnju mladog krumpira

Za proizvodnju mladog krumpira uglavnom se koriste vrlo rane i rane sorte kratke vegetacije. Obavezno se provodi naklijavanje gomolja kako bi se ostvario što manji broj klica jer se tako dobije samo jedna glavna stabljika koja ima svega nekoliko gomolja. Time usjev krumpira prije dođe u tehnološku zrelost za iskapanje mladog krumpira.

Mladi se krumpir vadi u tehnološkoj zrelosti dok je cima još zelena, odnosno čim gomolji dosegnu tržišnu veličinu. Pokožica mu je tanka i nježna pa se zato lako skida, a veličina gomolja kreće se od oko 30 mm do 80 mm. Sam datum vađenja mladog krumpira proizvođač određuje prema vlastitoj potrebi ili prema očekivanoj cijeni i potražnji na tržištu, ako je namijenjen za prodaju.

Evolution – crvena sorta za mladi krumpir

Savjete o proizvodnji mladog krumpira zatražite od agronoma u Agrocentrima Sjemenarne gdje možete pronaći Vama odgovarajući sjemenski i sadni materijal.

AGRICO

 

 

(www.jabuka.tv)