Pregled tjedna: Boris Barać ugodno iznenađenje, Planinić na standardnoj razini

Bojan Bogdanović igra u velikoj formi za Fenerbahče, ali u stopu ga prate mlade snage koje su se iskazale prošlog tjedna. Društvo među iznenađenjima im čine dva iskusnija razigravača.

Igrač tjedna

Bojan Bogdanović (Fenerbahče): Fenerbahčeovo razbijanje Olina predvodio je upravo odlični Bogdanović koji je za nešto manje od 29 minuta utrpao 23 koša (4/5 za dva i 4/5 za tricu), a hrvatski reprezentativac svom je učinku dodao i po tri skoka i asistencije.

Ugodno iznenađenje

Boris Barać (Široki WWin): Odigrao je, barem statistički, najbolju partiju sezone protiv Mladosti iz Mrkonjić Grada u pobjedi 80:63. Upisao je 25 poena i osam skokova.

Rok Stipčević (Cimberio Varese): Jednu od boljih predstava ove sezone pružio je Rok Stipčević koji je za 32 minute zabio 19 koševa (za dva 1/2, za tri 4/6), a još je stigao i podijeliti šest asistencija uz valorizaciju 24, što ga je, dakako, učinilo prvim imenom svoje momčadi.

Dario Šarić (Zagreb CO): Za nepune 25 minute na parketu, Šarić je u prvom dijelu prošlog tjedna protiv Splita ubilježio po sedam poena (šut 1/4) i skokova. Poslije promjene trenera i dolaska Dražena Brajkovića na klupu, 18-godišnji Šibenčanin je u subotu na putu do pobjede u Slavonskom Brodu odigrao 27 minuta i u tom razdoblju bio učinkovit i raznovrstan. Imao je devet poena s 3/6 iz igre, dodajući i devet skokova, pet asistencija, tri osvojene lopte i dvije blokade. Valorizacija je bila vrlo lijepa, 21.

Jakov Vladović (Široki WWin): Junak pobjede u Čapljini kad je sa sirenom pogodio tricu za pobjedu Širokog u drugom kolu Prvenstva BiH. Završio je sa 12 poena, šest asistencija i tri skoka.

Visoka forma

Marko Banić (Gescrap BB): U velikoj pobjedi protiv moskovskog CSKA bio je uobičajeno odličan s 18 poena i dva skoka (valorizacija 16). U porazu 73:71 kojim se Bilbao oprostio od Europe igrao je puno manje, deset i pol minuta u prvom poluvremenu. Prije ozljede postigao je četiri poena uz četiri skoka. U pobjedi protiv Gran Canarije (78:72), važnoj za plasman u doigravanje, nije nastupio zbog ozljede.

Damir Markota (Zagreb CO): U porazu od Splita Markota je upisao šest poena uz 3/10 iz igre, dodajući i pet skokova, četiri napadačka. Kao i većina suigrača, i on je bio puno bolji protiv Svjetlosti u Slavonskom Brodu. U subotu navečer predvodio je Mrave s 26 poena uz odličnih 10/13 iz igre, uglavnom za dvicu (10/12), a imao je i šest skokova.

Zoran Planinić (Himki): Ruski klub će zahvaljujući hrvatskom braniču igrati naFinal Fouru Eurokupa u svojoj dvorani. U drugoj utakmici serije protiv Lokomotiv Kubana poraženi su s četiri poena, no prvu utakmicu su pobijedili s devet. Minutu i 20 sekundi prije kraja opasno su “visili”, a tada je Planinić ubacio dva bacanja, odigrao dobru obranu na svom čovjeku te su njegovi suigrači s linije “penala” potvrdili prolaz. Završio je susret s 12 poena. U utakmici nacionalnog prvenstva protiv Samare postigao je 14 koševa i podijelio pet dodavanja.

Marko Popović (Žalgiris): Hrvatski je branič u pobjedi protiv Rudupisa postigao 12 poena i tri asistencije u 17 minuta, a protiv Juventusa je stao na deset koševa i osam asistencija.

Andrija Stipanović (Otto Caserta): Andrija Stipanović je bio među boljima u porazu svoje momčadi na domaćem parketu, a za 31 minutu, koliko je proveo na parketu, ostvario je učinak od 12 koševa (šut 5/9) i 12 skokova, što je vrlo dobar učinak i evidentan rast forme.

Na standardnoj razini

Stanko Barać (Anadolu Efes): Anadolu Efes je kod kuće porazio Antalyju, a Stanko Barać je na toj utakmici dobio samo deset minuta. Ipak, ponuđeno vrijeme je vrlo dobro iskoristio upisavši deset skokova i dvije uhvaćene lopte, ali i četiri prekršaja.

Miro Bilan (Cedevita): Među Cedevitinim igračima koji su se mučili u porazu od Cibone, Bilan je bio jedan od istaknutijih, s devet skokova kao jedinim izrazitim plusom u statistici. Imao je i pet poena i asistenciju, ali i četiri izgubljene lopte, a vrijedi izdvojiti i da se u obrani nije uspio nositi s raspoloženim Goranom Sutonom. Nakon lošijeg, slijedio je bolji nastup. Protiv Zadra, od kojega utjeruje dug, Bilan je imao 14 poena i šest skokova za 24 minute u igri.

Marko Car (Cedevita): U dvoboju s Cibonom, u kojem je zaradio kritiku treneraDražena Anzulovića zbog nediscipline, Car je dobio i tehničku pogrešku i završio svoj nastup rano u posljednjoj četvrtini zbog pete osobne. Prije toga, upisao je osam poena, sve u Cedevitinoj seriji s kojom su okrenuli i poveli u trećoj četvrtini. Protiv Zadra se istaknuo s 11 poena, tri skoka i dvije asistencije.

Dontaye Draper (Cedevita): U porazu u gradskom ogledu s Cibonom, u kojem se Cedevita jako mučila s kvalitetnom Ciboninom obranom i gomilala izgubljene lopte, Draper je ubilježio 13 poena, ali sa samo 3/10 iz igre. Dodao je i tri skoka, po dvije asistencije i osvojene lopte i tri izgubljene lopte. Na putu do glatkih 83:56 protiv Zadra bio je racionalniji, s 14 poena uz 4/6 iz igre, a imao je i asistenciju i dvije osvojene lopte.

Jure Lalić (Krka): U domaćem porazu od Elektre Šoštanj 82:80 bio je drugi najbolji strijelac momčadi iz Novog Mesta sa 17 poena.

Krešimir Lončar (Himki): U 24 minute provedene na parketu protiv Lokomotiva, Lončar je ostvario 13 koševa i četiri skoka. Protiv Samare mu trener Kurtinaitisnije dao previše minute (14), a hrvatski centar je to iskoristio za svega dva poena iz slobodnih bacanja.

Drago Pašalić (Helios Domžale): Bio je jedan od trojice dvoznamenkastih u porazu od Union Olimpije 65:59 s deset poena na domaćem terenu.

Hrvoje Perić (Unicaja Malaga): Igrao je 27 i pol minuta u porazu od Reala i uz tri promašene lopte ostao je na nuli u rubrici poena. Imao je pet skokova, dvije asistencije, četiri ukradene lopte, ali i tri izgubljene.

Jasmin Perković (Cremona): U gostujućoj pobjedi svoje momčadi Jasmin Perković je dobio 25 minuta i u tom vremenu ubacio pet koševa (za dva 1/3, za tri 1/2) i šest skokova, a statistika je to na koju nas je i naviknuo ove sezone.

Darko Planinić (Široki WWin): Iako mu je trener smanjio minutažu kako bi ga osvježio, protiv Mladosti u visokoj pobjedi odigrao je svoju standardnu rolu i ubacio deset poena.

Leon Radošević (Armani Milano): Kao što je to bio slučaj i u prijašnjim kolima, Leon Radošević i ovog je kola dobio skromnih šest minuta, što je iskoristio za te dva koša (šut 1/1) i bez ostvarenog skoka.

Marin Rozić (Cibona): S po pet poena i skokova i četiri asistencije, Cibonin kapetan imao je raznovrstan učinak u pobjedi njegove momčadi u gradskom derbiju protiv Cedevite. Na putu do pobjede nad Zabokom ubilježio je četiri poena (1/6 iz igre) i šest skokova.

Tomislav Ružić (Tofaš): Ružić se nakon pauze od mjesec i pol dana zbog ozljede na parket vratio u utakmici protiv Trabzonspora i odmah dobio lijepih 25 minuta. Njih je iskoristio za devet koševa i tri skoka, a imao je i jednu asistenciju.

Krunoslav Simon (Zagreb CO): Mravi su u prvom prošlotjednom nastupu pretrpjeli težak domaći poraz od Splita (106:78), a među neraspoloženima je te večeri bio i Simon, koji je upisao devet poena sa slabih 4/12 iz igre. U dolasku do visokih 113:62 u Slavonskom Brodu istaknuo se s 20 poena (7/8 iz igre, 6/7 za tricu), tri skoka i dvije asistencije.

Jure Škifić (Zlatorog Laško): Postigao je 14 poena, čime je bio drugi strijelac Zlatoroga koji je u trećem kolu slovenskog prvenstva pobijedio Šentjur 80:79.

Roko Ukić (Fenerbahče): U više nego uvjerljivoj pobjedi svoje momčadi protv Olina, Ukić je za 31 minutu pružio solidnu partiju postigavši deset koševa uz četiri skoka i jednako toliko asistencija.

Jurica Žuža (Tofaš): Žuža je u tijesnoj pobjedi protiv Trabzonspora pružio standardno kvalitetnu partiju koja je rezultirala s 14 koševa i šest skokova za 17 minuta. Veću minutažu nije mogao upisati zbog pet osobnih pogrešaka.

Forma u padu

Mario Delaš (Žalgiris): Nakon povratka iz Baltaija u Žalgiris Delaš baš i nije u nekoj optimalnoj formi, no s obzirom da još nije ni stigao pohvatati konce igre te sve akcije, učinak od dva koša i dva skoka za deset minuta igre, nećemo mu uzeti za zlo.

Damjan Rudež (Cibona): Cibona je svladala Cedevitu, ali Rudež u srijedu navečer nije imao svoju večer. Ubilježio je samo dva poena uz 1/7 iz igre. Protiv Zaboka je bio nešto efikasniji, s četiri poena uz 2/6 iz igre, a dodao je i po tri skoka i asistencije.

Mario Stojić (Lucentum Alicante): U tijesnoj pobjedi svojih protiv Caje Laboral (72:71) potrošio je šest lopti za dva poena u 17 minuta. Tri skoka i dvije izgubljene lopte nisu popravile statistiku.

Ante Tomić (Real Madrid): Pablo Laso opet mu nije ukazao veliko povjerenje. U pobjedi njegova Reala protiv Unicaje (64:51) hrvatski centar igrao je nešto više od šest minuta ostavši bez poena uz jedan promašaj. Popravio je svoj učinak s četiri skoka.

Luka Žorić (Unicaja Malaga): Uz šut 2/9 za dva slabo je iskoristio svojih 17 i pol minuta u porazu od Real Madrida. Postigao je šest poena uz tri skoka i jednu asistenciju.