Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder potvrdila je da će osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH na snagu stupiti izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, što znači da će se na području Federacije BiH od sada kažnjavati svi oni koji nelegalno odlažu otpad na deponijama.
Ove godine smo u proračunu osigurali 500.000 KM za sanaciju divljih deponija i budući da su to potpuno nedovoljna sredstva, opredijelili smo se da se ova sanacija radi za divlje deponije unutar zaštićenih ili područja čija je zaštita u tijeku.
Jedna od takvih lokacija je Livno. Samo na tom području postoji oko 130 divljih deponija, na samim Kruzima ima i ogromna deponija guma. A nema kazni. Stupanjem na snagu ovih zakonskih izmjena, to više neće biti tako, izjavila je Pozder za Fenu.
Suštinski, izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom odnose se na dva važna pitanja – pitanje rješavanja odlagališta u općinama i gradovima i operativnog djelovanja inspekcije na terenu, te kaznenih odredbi za posebne kategorije otpada poput guma, ulja i slično.
Usvajanjem se stvaraju pravne pretpostavke za pravilnu i potpunu primjenu Zakona o upravljanju otpadom u praksi. Naime, izmjene su inicirane nemogućnošću kažnjavanja za nelegalno odlaganje na deponijama, a novim novim Člankom 33a uređuje se ta oblast, a koja će biti detaljno definirana u provedbenom aktu čija će izrada uslijediti nakon stupanja na snagu ovog Zakona. Također, definiraju se i iznosi novčanih kazni prema težini učinjenog prekršaja, kaže Pozder.
Ljubuški nastavlja rješavati problem nelegalnog odlaganja otpada
Stupanje na snagu ovih izmjena i dopuna omogućeno je usvajanjem u oba doma Parlamenta Federacije BiH, a u Zastupničkom domu je, ovog tjedna, usuglašen zakonski tekst.
Pozder je zahvalila poslanicima i izaslanicima za opredijeljenost da osiguraju konkretne zakonske propise kojima se bolje uređuje odlaganje otpada i kaznene odredbe za posebne kategorije otpada.
Imamo usvojenu Strategiju zaštite okoliša FBiH. Jasno je i da pitanje upravljanja otpadom u našoj zemlji jedno je od onih koje je daleko od riješenog i uređenog. Otpadom moramo naučiti upravljati, a ne da se on odlaže i da predstavlja problem. To je razvijenim zemljama visokovrijedna sirovina, energent, pa i oblast koja zapošljava, dok još uvijek u našoj zemlji nažalost to pitanje predstavlja opterećenje kako prvenstveno na zdravlje ljudi, ali i na prirodu i proračune. Zakonski poboljšavamo ovu oblast u skladu sa standardima i propisima Europske unije, rekla je Pozder.
Ovim povodom najavila je da se uskoro očekuje i javni poziv i angažman za nositelja izrade novog Plana upravljanja otpadom u FBiH za što su sredstva osigurana u ovogodišnjem proračunu.
Bit će ovo dokument kojim ćemo, nadam se, biti bliže rješavanju pitanja upravljanja otpadom u našoj zemlji, a njegovo usvajanje očekujemo iduće godine u ovo vrijeme, istaknula je ministrica Pozder u izjavi za Fenu povodom stupanja na snagu izmjena i dopuna Zakona o upravljanju otpadom.
Mostar: Potpisan ugovor o stavljanju u fukciju pročistača na deponiji Uborak
(www.jabuka.tv | Foto: Fena/Arhiva)
Davno je trebalo kažnjavati sve one koji bacaju smeće po tuđim dvoriština,njivama,šumi,u rijeku i bilo gdje uz put se baca i kupuje kamionima.
Ima ljudi nema sta gonit pa zivka po selu da skupe
Konacno se tom velikom i vaznom problemu treba pristupiti ozbiljno i traziti dugorocna rjesenja. Ako je ikako moguce povuci sredstva iz fondova EU.a i graditi moderna odlagalista tj. moderna postrojenja/toplane, na razini vise zupanija, koje bi koristile energiju sagorjevanjem smeca. Na podrucju te lokalne zajednice, bi se onda moglo ponuditi jeftiniji odvoz smeca i grijanje iz toplane. Odlagalista za zbrinjavanje specijalnog smeca koje je opasno za okruzje i zdravlje, baterije, elekto uredjaji, kemikalije, motorna ulja…bi se naravno zbrinjavali na drugoj lokaciji i moralo bi se zbrinjavati na drugi nacin
Ministrice
Čestitamo vam na izgledu…
Za 20:20, kakve to veze ima s temom, nije na izboru ljepote
Mene to jedino zanima a temu ko šiša tema je unaprijed dogovorena