Povijest utakmica GOŠK-a i Širokog Brijega: Uh, kako teško gostovanje za “Plavo-bijele”!

Zanimljiva je tradicija međusobnih utakmica između GOŠK-a i Širokog Brijega, ne samo kada je riječ o premijerligaškim dvobojima gdje ih i nije bilo toliko puno kao što je slučaj s utakmicama iz nekih ranijih vremena, a svakako je zanimljiv i taj podatak da su ova dva kluba u jednoj sezoni zajednički ispali u niži rang natjecanja.

Naime, dogodilo se to u sezoni 1963/64. kada su ispali iz Hercegovačke zone, a umjesto njih novi sudionici tog tadašnjeg ligaškog natjecanja postali su Jadran iz Ploča i Hercegovac iz Bileće.

Kasnije se Široki Brijeg, odnosno tadašnja NK Mladost ipak polako dizala i postupno probijala u više lige, dok GOŠK baš i nije uspjevao.

Došla su neka nova vremena, formiranje novih liga onih poratnih godina, pa su tako Mladost-Dubint i GOŠK postali sudionici Lige Herceg-Bosne.

U onoj prvoj sezoni 1994. godine nisu se međusobno sastajali, jer su Širokobriježani bili u jednoj skupini i kao pobjednici iste izborili finalno doigravanje sa Zrinjskim kroz koje će potom postati prvi prvaci Lige Herceg-Bosne, dok je GOŠK u toj skupini sa Zrinjskim zauzeo 5. mjesto, međutim zanimljiv je podatak da su samo Zrinjski i Široki Brijeg te godine zabili više golova budući da je GOŠK u svojih sedam odigranih utakmica ostvario gol razliku 19:10.

U sezoni 1994/95. igrali su istu skupinu u kojoj Širokobriježani zauzimaju prvo mjesto sa skorom 14 pobjeda, 5 remija i 1 poraz uz gol razliku 63:7 i potom u dvije finalne utakmice doigravanja dva puta pobjeđuju Kiseljaka – 2:0 i 1:0.

Dakle, u 22 odigrane utakmice zabilježili su samo jedan poraz, a taj jedini dogodio se upravo u Gabeli gdje je GOŠK slavio 1:0 golom Ante Katavića u 63. minuti.

Na Pecari je bilo pak 5:1 za Mladost-Dubint, a kakve li slučajnosti prva dva zgoditka na toj utakmici postigao je Slaven Musa, danas šef stručnog stožera premijerligaša iz Gabele!

Strijelci za Širokobriježane bili su još i velikani ovdašnjeg nogometa Anđelko Marušić, Stanko Bubalo i Mario Bazina, dok je počasni gol za “Lavove” u završnici susreta postigao Krvavac. GOŠK je inače u skupini bio sedmi u konkurenciji jedanaest klubova sa skorom od 6 pobjeda, 5 remija i 9 poraza uz gol razliku 23:30.

Sljedeće sezone ova dva kluba su zaigrala u jedinstvenoj po prvi puta Ligi Herceg-Bosne, te su snage odmjerili 24. studenog 1996. godine na igralištu Podavala, a susret je završio bez zgoditaka što najbolje sugerira koliko je GOŠK tih godina bio nezgodan domaćin Širokobriježanima.

U zadnjem kolu iste sezone Široki Brijeg je na Pecari slavio 2:1 i proslavio treću titulu prvaka. Golove su postigli Stanko Bubalo u 22. i Mario Slišković u 62. minuti za domaće, odnosno Paponja u 49. minuti za gostujuću momčad.

Široki Brijeg je dakle bio prvak sa 69 osvojenih bodova (gol razlika 80:20), dok je GOŠK u konkurenciji 16 klubova zauzeo 8. mjesto s 41 bodom (gol razlika 46:41).

Ni naredne sezone Širokobriježani nisu mogli do punog plijena u Gabeli, jer je još jednom bilo 0:0, a na golu domaćina čuda je činio vratar Dragan Vulić.

Na Pecari je bilo 2:0 za Široki Brijeg (Slišković, Marušić). Široki Brijeg je te sezone bio još učinkovitiji i natjecanje završio sa 76 prikupljenih bodova (gol razlika nevjerojatnih 87:10), a GOŠK je sezonu zaključio na 7. mjestu s 46 bodova (gol razlika 44:47).

I tako malo pomalo dolazimo do sezone 1998/99. kada će napokon Širokobriježani u oba međusobna sraza slaviti pobjede, međutim po prvi puta neće postati prvaci, jer će na kraju sezone titulu prvaka proslaviti susjedi iz Posušja.

Široki Brijeg je te sezone na Pecari dobio GOŠK-a 5:0 (po dva gola Novakovića i Pranjića, te jedan Denisa Ćorića), odnosno sa 3:1 u Gabeli iako je domaćin prvi poveo preko Zeljića u 15. minuti, međutim Bule je do završetka prvog dijela izjednačio, a golovima Slađana Filipovića i Maria Sliškovića u nastavku susreta gosti su trijumfirali s 3:1.

U sezoni 1999/00. Široki Brijeg je dodatno pao, jer je pored Posušja, koje je obranilo titulu prvaka, i Brotnjo osvojilo više bodova od njih. Široki Brijeg je u konkurenciji 14 klubova zauzeo 3. mjesto, a GOŠK kao i sezonu ranije 11. mjesto.

Međutim, u toj sezoni se dogodila i najveća pobjeda Širokog Brijega nad GOŠK-om, jer je utakmica završila 8:0 uz 3 gola Mire Katića i 2 pogotka Pere Ivića, a po jedan su pridodali i Filipović, Lončar, te Mladina. Golovima Nenada Gagre i Denisa Ćorića Široki Brijeg je te sezone nakon svega 17 minuta imao vodstvo od 2:0 u Gabeli, ali uporni “Lavovi” su na kraju stigli do boda odigravši 2:2 (strijelci Karačić i Krvavac iz kaznenog udarca).

Slijedilo je potom formiranje Premijerlige BiH u koju će se GOŠK probiti tek 2011. godine i u tom “otmjenom” društvu “trajati” dvije sezone, te u četiri međusobna sraza sa Širokim zabilježiti jednu pobjedu i 3 poraza.

Prvi od ta četiri susreta igran je na Pecari i završen pobjedom domaćih 2:0 (Jure Ivanković 23., Juan Manuel Varea 75.), potom je slijedila i gostujuća 2:1 pobjeda Širokobriježana kada gol za vodstvo GOŠK-a postiže Širokobriježanin Tomislav Tomić u 27. minuti, a preokret kreiraju Juan Manuel Varea u 39. i Hrvoje Mišić u 82. minuti susreta.

U sezoni 2012/13. Široki Brijeg na Pecari pobjeđuje s visokih 5:0 (dvostruki strijelac je Wagner, a golove još postižu Ivan Barišić, Damir Zlomislić i Mateo Roskam). U Gabeli u završnici sezone GOŠK biva bolji sa 3:2, no u konačnici mu nažalost ti bodovi nisu pomogli i “Lavovi” su napustili premijerligaško društvo.

Ovog ljeta ipak su se vratili među bh nogometnu elitu, a nakon dva uvodna poraza od Željezničara i Borca iznenadili su gostujućom pobjedom protiv Sarajeva i došli do prvih velikih bodova u toj svojoj borbi za ostanak, te u izvrsnom raspoloženju sada dočekuju Širokobriježane koji su ipak na papiru favoriti, no upravo kroz ovaj tekst mogli ste vidjeti koliko je to tradicionalno neugodno gostovanje za premijerligaša s Pecare, te je jedino sigurno da nas očekuje zanimljiva i neizvjesna utakmica, nadamo se uz dobru posjećenost, pa bez obzira na ove tropske uvjete koji danima vladaju u Hercegovini i kakvi nas i u Gabeli očekuju s pravom priželjkujemo utakmicu zbog koje neće požaliti svi oni koji dođu i pogledaju GOŠK-a i Širokog Brijega.