Nakon Francuske košarkaši Hrvatske dobili i Litvu

Hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je i drugu pobjedu na pripremnom turniru koji se igra u Francuskoj. Nakon jučerašnje pobjede protiv domaćina, danas su Petrovićevi izabranici svladali još jednog renomiranog protivnika Litvu. Predvođeni Dariom Šarićem slavili su rezultatom 82:80, javlja Sportnet.hr.

Teže od očekivanog Hrvatska je zaključila današnji dvoboj protiv Litve. Iako je vodila kroz cijeli susret Hrvatska je završnicu potpuno zakomplicirala, imali su Litavci šuteve za pobjedu ili barem produžetak. Jonas Valančiunas je izborio slobodna bacanja nakon isteka vremena, imao priliku donijeti produžetak svojoj momčadi, ali nije bio precizan pa je završilo 82:80 za Petrovićevu momčad.

Treba izdvojiti i kako su umjesto Luke Žorića i nešto lakše ozlijeđenog Roka Ukića danas u sastavu bili Tomislav Zubčić i Ivan Buva.

Hrvatska je na krilima Darija Šarića otvorila današnji, šuterski raspoložen, susret, a igrač Philadelphije ubacio je 11 poena za sedam minuta. Ubačajem Marka Tomasa imala je, do tada, najvećih osam poena prednosti u devetoj minuti (21:13). Litavci su koristili prednost visine i skupili sedam napadačkih skokova u prvoj četvrtini koju su izgubili 25:20.

Dobra rola Dragana Bendera početkom druge dionice, hrvatski krilni centar ubacio je pet poena, ukrao jednu loptu i asistirao za Marka Ramljaka i prvu dvoznamenkastu prednost na susretu (33:23). Unatoč dobrom napadačkom skoku Litva se nije uspijevala potpuno približiti.

Napad je funkcionirao jako dobro i Hrvatska je bez većih problema čuvala prednost stečenu tijekom prvog poluvremenu. Dapače, u 24. minuti ubačajem Šarića povela je i s 15 razlike (55:40). Ipak, kako se treća dionica bližila kraju tako se topila i hrvatska prednost koja je uoči posljednje četvrtine iznosila četiri razlike (62:58).

Držala se Litva vrlo blizu do kraja utakmice, u nekoliko navrata dolazila i do poena zaostatka, no do preokreta nije. Odličan je u samoj završnici bio Dario Šarić koji je prvo pogodio polaganje, zatim i tricu za 81:75, 45 sekundi prije kraja.

Slabo odigrana završnica umalo je izbila pobjedu iz ruku. Izgubljene lopte i pogođeni šutevi Litavaca donijeli su protivnicima dolazak na samo poen zaostatka. Prvi šut za pobjedu imao je Kalnietis, ali nije bio precizan. Drugi je uzeo Mačiulis, s istim ishodom, ali je u napadu skočio Valančiunas i imao dva slobodna bacanja za produžetak, međutim, nije bio precizan, piše Sportnet.hr.

Najbolji je u redovima Hrvatske bio Dario Šarić s 28 poena (6/10 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 7/9) i devet skokova, dok je Bojan Bogdanović dodao 21 koš (1/2 za dva, 5/8 za tricu, slobodna bacanja 4/4).

Mindaugas Kuzminskas predvodio je Litvu s 21 poenom (4/8 za dva, 3/9 za tricu, slobodna bacanja 4/4), po 12 koševa su ubacili Jonas Valančiunas (11 skokova) i Jonas Mačiulis.

Hrvatska – Litva 82:80 (25:20, 20:18, 17:20, 20:22)

Prijateljska utakmica:

HRVATSKA: Bogdanović 21, Simon 9, Šarić 28, Planinić 4, Mavra, Popović 3, Krušlin 3, Tomas 2, Bender 5, Ramljak 2, Buva 5, Zubčić.

LITVA: Kalnietis 5, Mačiulis 12, Valančiunas 12, Motiejunas 5, Milaknis, Gecevičius 6, Girdžiunas, Kuzminskas 21, Bendžius, Lekavičius 7, Gudaitis 2, Ulanovas 10.