Portugal u posljednjim minutama slavio na Poljudu, ali Vatreni ostali u elitnoj skupini Lige nacija

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija premda je u susretu posljednjeg kola u Splitu izgubila od Portugala sa 2-3, a u drugom susretu Francuska je pobijedila Švedsku sa 4-2.

Uoči posljednjih 90 minuta natjecanja u skupini 3 Francuska je sa 13 bodova osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir, Portugal je imao 10 bodova i sigurno je bio drugi, dok su Hrvatska i Švedska imale po tri boda i odlučivale su o putniku u niži rang natjecanja.

U posljednjem kolu i Hrvatska i Švedska su izgubile, no “Vatreni” srećom s manje razlike što je bilo dovoljno za osvajanje trećeg mjesta.

Oba gola za Hrvatsku zabio je Mateo Kovačić (29, 65), dok su strijelci za Portugal bili Ruben Dias (52, 90) i Joao Felix (60). Hrvatska je od 52. minute igrala bez isključenog Marka Roga.

Hrvatska je povela u 29. minuti golom Matea Kovačića, kojem je to bio prvi pogodak za “Vatrene” nakon više od pet godina. Prvi i do sada jedini gol zabio je u prijateljskom susretu protiv Gibraltara u lipnju 2015.

Možda i ključni trenutak utakmice dogodio se u 52. minuti, kada je Marko Rog isključen zbog drugog žutog kartona. Portugal je odmah izjednačio. Cristiano Ronaldo je opalio iz slobodnjaka, Livaković je obranio, no lopta se odbila do Pereire koji je odmah vratio do Rubena Diasa koji je mirno zabio za 1-1.

Nažalost, samo osam minuta kasnije Portugal je okrenuo rezultat, a pogodak je zabio Joao Felix. Gosti su dali gol nakon što je Jota loptu uštopao rukom pa potom i asistirao Felixu koji je zabio u praznu mrežu. No, engleski sudac Michael Oliver je pokazao na centar.

Vodstvo gostiju nije dugo trajalo, u 65. minuti Kovačić je s ruba kaznenog prostora zabio za 2-2. Portugal je do pobjede stigao u 90. minuti drugim golom Rubena Diasa koji je iskoristio pogrešku Livakoviću kojem je lopta ispala iz ruke.

U drugom susretu iz ove skupine Francuska je na Stade de Franceu pobijedila Švedsku sa 4-2 i potvrdila prvu poziciju i plasman na završni turnir.

Šveđani su poveli već u petoj minuti golom Viktora Claessona, no “Tricolori” su do kraja poluvremena okrenuli rezultat, a strijelci su bili Olivier Giroud (16, 59), Benjamin Pavard (36) i Coman (90+4), dok su za Švedsku zabili Claesson (5) i Quaison (88), javlja Hina.

Na koncu je Francuska osvojila prvo mjesto i plasman na završni turnir sa 16 bodova, Portugal je drugi sa 13 bodova, Hrvatska ima tri, baš kao i zadnja Švedska.