Portugal šokirao Hrvatsku pred kraj produžetaka!

Hrvatska nogometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale EURA, u susretu osmine finala u Lensu je izgubila od Portugala sa 0-1 (0-0, 0-0) nakon produžetka.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Ricardo Quaresma u 117. minuti.

Hrvatska je bila mnogo bolji suparnik od Portugala tijekom svih 120 minuta, ukupno je uputila 15 udaraca prema suparničkim vratima, ali niti jedan od tih pokušaja nije pogodio okvir suparničkog gola, dok je Portugal pucao samo pet puta prema Subašiću, a prvi u okvir je bio onaj Cristiana Ronalda u 117. minuti kojega je Subašić obranio, no na odbijanac je natrčao Quaresma i postigao odlučujući pogodak.

Prvo poluvrijeme utakmice Hrvatska – Portugal bilo je prilikama najsiromašnije poluvrijeme dosadašnjeg EURA. Tijekom prvih 45 minuta niti jedna reprezentacija nije pogodila okvir suparničkog gola, Hrvatska je tri puta zaprijetila, a Portugal je samo jednom zapucao prema Subašićevom golu, no svi ti pokušaji su bili neprecizni.

Portugalski izbornik Fernando Santos u utakmicu je krenuo s trojicom igrača koji dosada nisu nastupili na EURU, a dvojica su igrači zadnje linije, vremešnog Ricarda Carvalha na stoperu je zamijenio Fonte, na desnom beku osvanuo je Cedric, a umjesto Moutinha je u veznoj liniji svoje mjesto pronašao Adrien Silva. Od početka je bilo jasno kako je Portugal svoju taktiku za utakmicu prilagodio Hrvatskoj, za razliku od utakmica u skupini kada je tražio igru sada se orijentirao na obranu povukavši se na vlastitu polovicu i odlučio prijetiti iz protunapada.

Hrvatska je bila aktivnija, ali nije uspijevala pronaći rješenje za dvostruki blok Portugala. U takvoj igri na prvi udarac prema golu čekalo se do 25. minute, tada je Cristiano Ronaldo iznudio slobodni udarac na lijevoj strani, Raphael je uputio centaršut, a u skoku pred našim golom najviši je bio Pepe, no srećom je pucao preko gola.

Prvi udarac prema portugalskom golu Hrvatska je uputila u 30. minuti, Badelj je oteo loptu Naniju i uposlio Perišića na desnom krilu, ovaj je se sjurio u kazneni prostor i gađao u bliži kut, ali je promašio.

Najbolju situaciju u prvom dijelu Hrvatska je imala u 41. minuti, Perišić je vidio utrčavanje Strinića na lijevom krilu, no naš je branič u situaciji kada je mogao birati između udarca i dodavanja za Mandžukića ili Brozovića, on je praktički dodao loptu Fonteu.

Drugo poluvrijeme započelo je dvostrukom prilikom za Brozovića u 52. minuti. Strinić je uputio odličan centaršut, no Portugalci su u posljednji trenutak skinuli loptu Brozoviću s glave. Uslijedio je brzo izvedeni korner nakon kojega je Rakitić povratnom loptom pronašao samog Brozovića, ali ovaj je sa sedam-osam metara prebacio vrata.

Novi igrač u portugalskom sastavu, mladi Renato Sanches u 57. minuti se našao u lijepoj situaciji za udarac sa 20 metara nakon kombinacije s Joaom Marijem, no srećom bio je vrlo neprecizan.

Hrvatska je morala povesti u 61. minuti, Srna je odlično izveo slobodni udarac s desne strane, u skoku je najviši bio Vida, no njegov udarac glavom prohujao je metar pored desne vratnice.

Do kraja 90. minute nastavilo se s opreznom igrom, a Hrvatska je i dalje imala više pokušaja no niti jedan naš igrač nije uspijevao uputiti precizan udarac. Sa sličnom se igrom nastavilo i u produžetku, da bi u 113. minuti nakon još jednog prekida Vida došao u odličnu poziciju za postizanje pogotka. Brozović je izveo korner, Rui Patricio se poskliznuo, te ga je lopta preletjela i pala Vidi na glavu na drugoj stativi, ali on je opet promašio.

U 116. minuti Brozović i Perišić odlično su kombinirali po lijevom krilu, uslijedila je prizemna lopta u peterac na koju je Kalinić zakasnio. U nastavku akcije stigao je centaršut s desne strane, a Perišić je glavom pogodio vratnicu.

I nakon tih neiskorištenih prilika stigla je kazna. Renato Sanches je povukao kontru Portugala, dovukao loptu do kaznenog prostora gdje je Nani uposlio Ronalda, njegov udarac s pet metara Subašić je obranio, ali na odbijenu loptu natrčao je Quaresma i jednoga metra glavom ju zakucao u mrežu.

U četvrtfinalu će Portugal u četvrtak 30. lipnja igrati protiv Poljske u Marseilleu (21 sat).