Počinje obnova 13 nogometnih stadiona u BiH

Nakon nekoliko desetljeća, u kojima je donekle restauriran tek stadion u Zenici, na proljeće počinju prvi ozbiljniji radovi na nogometnoj infrastrukturi u BiH. Slobodna Bosna piše o programu obnove koji će financirati UEFA i koji je jedna vrsta nagrade novom rukovodstvu NS BiH.

Novac je, nakon nekoliko mjeseci pregovora koje su sa čelnicima europske nogometne asocijacije vodili prvi ljudi NS BiH na čelu s agilnim predsjednikom Elvedinom Begićem i njegovim suradnicima iz Saveza, osiguran iz fondova UEFA-e, a ovaj projekt obnove travnjaka i ostalih dijelova stadiona mogao bi biti vodilja za kasnije projekte kompletnog renoviranja sportske infrastrukture u BiH.

Riječ je o jamstvu vrijednom oko milijun eura, koji je rukovodstvo NS BiH dogovorilo s dužnosnicima UEFA-e. Jasno, taj je iznos nedovoljan za temeljitu rekonstrukciju ovdašnjih stadiona, no osnovica je za dobar početak.

Riječ je o novcu koji je izvorno namijenjen za rekonstrukciju terena na ovdašnjim stadionima. Rekonstrukcija podrazumijeva sklanjanje postojećeg travnjaka, radove na pripremi za postavljanje novog, drenažu, nasipe i, konačno, novu travu.

U početnoj fazi izabrano je trinaest klubova koji će dobiti novac za rekonstrukciju stadiona na kojima igraju. Riječ je o Sarajevu, Željezničaru, Olimpicu, Slaviji, Zrinjskom, Veležu, Leotaru, Širokom Brijegu, Travniku, Čeliku, Rudaru, Borcu i Zvijezdi. Klubovi su birani na osnovu staža u Premijer ligi pa će tako najviše novaca dobiti oni koji najduže igraju u njoj.

Nakon ovih trinaest klubova, nešto novca podijelit će se i ostalim timovima koji su igrali u Premijer ligi. U prvom dijelu programa ovih trinaest momčadi dobit će po 89 tisuća eura koje će moći iskoristiti za obnovu travnjaka.

Ono što je u cijeloj priči oko ovog projekta najzanimljivije jest način na koji će se klubovima isplaćivati novac za građevinske radove. Naime, kako je potvrdio predsjednik NS BiH, Elvedin Begić, novac neće biti uplaćivan na račun ni Saveza niti klubova kako bi se onemogućile eventualne manipulacije.

Naime, novac je već osiguran, a NS je pripremio aplikacije za sve klubove. Kada im se dostavi dokumentacija, oni će u točno predviđenom roku morati raspisati tender za radove za koje se odluče i onda, nakon izbora najpovoljnijeg ponuđača, dokumentaciju dostaviti natrag u NS BiH.

Kad projekt bude odobren, podaci se dostavljaju UEFA-i koja novac uplaćuje na račun izvođača radova. Rokovi su striktni i ukoliko se radovi ne okončaju na vrijeme, klubovi mogu biti sankcionirani. Ovakav način financiranja predviđen je kako bi se zaustavile eventualne zloupotrebe doniranog novca, da ne bi bio upotrijebljen za plaćanje kakvih obveza, transferiranje igrača ili slično.

Aplikacije klubova trebale bi biti gotove i poslane u NS BiH do jeseni ove godine, tako da bi se sa radovima moglo početi već prvih proljetnih mjeseci. (Slobodna Bosna)

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Ovakav način financiranja predviđen je kako bi se zaustavile eventualne zloupotrebe doniranog novca, da ne bi bio upotrijebljen za plaćanje kakvih obveza, transferiranje igrača ili slično…..

    Bas me zanima oceli ovako biti!! i da vidimo poboljsani travnjak na Pecarii

  • Hoćel se sve napraviti po šerijatskom zakonu male ćenife-mali šlauf za pranja guze -dobro vi to iz Županije provjerite jer i to će te brzo napraviti u Županiji za goste iz Tehrana-Sarajeva

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.