Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenokvić pozvao je u Mostaru na obnavljanje savezništva između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH.
Plenković je to izjavio nakon sastanka s predstavnicima hrvatskih političkih stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora s kojima ja razgovarao o aktualnim političkim temama.
Hrvatski premijer podsjetio je da je u Strateški kompas Europske unije, dokument koji određuje politiku obrane i sigurnosti, na prijedlog Republike Hrvatske uvrštene referenca na konstitutivnost naroda s ciljem da se u takvom dokumentu prepozna “na čemu je satkana BiH i koliko je važno da ravnopravnost bude temeljno načelo koje će uvažavati međunarodna zajednica”.
Smatramo kako je potrebno uložiti dodatne napore, posebno između lidera hrvatskih i bošnjačkih stranaka, da se napravi dodatni iskorak, i uz pomoć međunarodne zajednice, da se pronađe rješenje. Želimo da Bosna i Hercegovina bolje i ravnopravnije funkcionira nakon sljedećih izbora, izjavio je Plenković.
Andrej Plenković
Stoga, dodao je hrvatski premijer, treba obnoviti savezništvo između Hrvata i Bošnjaka, a da bi se to dogodilo potrebno je uspostaviti povjerenje i veće razumijevanje za pozicije jednih i drugih.
Hrvatska će sa svoje strane, kao jedina članica Europske unije koja graniči s Bosnom i Hercegovinom, učiniti sve da trgovinska razmjena bude još veća, da ulaganja bude još više, da infrastrukturno povezivanje bude još snažnije, a da se put prema Europskoj uniji ubrza, kazao je Plenković.
Komentirajući mogućnost postizanja dogovora o izmjenama izbornog zakonodavstva, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović dodao je kako treba vjerovati u tu mogućnost dok god ima vremena.
Trebamo stvoriti ambijent i partnerstvo s bošnjačkim narodom, promijeniti Izborni zakon barem u onom najminimalnijem dijelu koji smo imali na zadnjem sastanku u Sarajevu oko Doma naroda i Predsjedništva, i da stvorimo normalan, demokratičan izborni proces, kazao je Čović.
Predsjednik HDZ-a BiH ponovio je kako nema formalno pravnih uvjeta za organiziranje izbora u BiH.
Na pitanje hoće li se održati razgovori u Bruxellesu o kojima se govori, premijer Plenković kazao je kako su se najviše razine Europske unije spremne uključiti te da je američka strana spremna napraviti dodatni napor.
Naravno, da bi se razgovori dogodili potrebno je da postoji politička volja i želja i lidera političkih stranaka u BiH da se ti razgovori organiziraju. Čim se ta spremnost pokaže siguran sam da će se ti razgovori organizirati u najkraćem roku sa željom da budu uspješni, poručio je Plenković.
Upitan da prokomentira istup posebnog izaslanika američke vlade za zapadni Balkan Gabriela Escobara da se o građanskoj BiH ne može raspravljati dok BiH ne postane članica EU, Čović je kazao kako BiH ima okvir za djelovanje, a je to Ustav BiH.
Dragan Čović
Hrvatski premijer govorio je i o Međunarodnom sajmu gospodarstva, istaknuvši podatak kako se na mostarskom sajmu predstavlja 68 izlagača iz Republike Hrvatske.
Kazao je kako je BiH Hrvatskoj susjedna i prijateljska zemlja s kojom je gospodarska razmjena u 2021. godini iznosila 2,6 milijardi eura.
Ta činjenica je zaista sjajna. Vidjeli smo i svjedočimo unapređenju trgovinske razmjene osobito u protekloj godini i to nas ohrabruje da će Hrvatska biti još važniji gospodarski partner BiH u smislu volumena trgovinske razmjene, kazao je Plenković.
Hrvatska je prvi trgovinski partner BiH, a drugi ulagač u BiH, dodao je Plenković, a to, po njegovim riječima, dovoljno govori o privrženosti Hrvatske BiH i „međusobnoj povezanosti koju želimo unaprijediti bilo u gospodarskom, prometnom i infrastrukturnom pogledu”.
Zbog toga gradimo mostove, ceste i spremni smo uložiti napore kroz južnu interkonekciju za plinifikaciju BiH, osobito na teritoriju Federacije BiH i u konteksti aktualne energetske krize a i u kontekstu jasnih potreba kućanstava i gospodarskih subjekata, kazao je Plenković, prenosi Fena.
Tijekom dana Plenković se na Međunarodnom sajmu gospodarstva kratko susreo s članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, predsjedateljem Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom, premijerkom Srbije Anom Brnabić i drugim čelnicima, a s Dodikom je, kako je kazao, razgovarao o položaju Hrvata u Republici Srpskoj, te o energetskim pitanjima poput izgradnje HE “Dubrovnik 2” koja je od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku.
(www.jabuka.tv)
Blagosov.
Kada će biti bolan to,30 godina nešto želite,uvjeravate,mislite a nigdje bolan ništa.Kad će to biti dan,datum i godina..????HALO….
Prošo voz!
Obnova drugarstva ,to je poljitika,puno pričaš ništa nekažeš.
Nisi trebao dolaziti radi toga.Rusi su sve dogovorili.
Plenkovicu jedi govna skupa s tim smecem kraj sebe
Nasli nasebi tudu muku stosu proizveli
Ne goni se ćuko silom u lov
Dok ne krepate nece uc Ovde
Džaba pristajete za Bošnjacima nisu Bošnjaci naivni. Izbornog nema na vidiku. Izbori idu po starom.
Zašto se bojati izbora ako je narod zadovoljan dosadašnjim vašim radom.
Bosnjaci ne zele dogovor, ne zele novi izborni zakon. Ne zele se odreci onog sto im MZ dala na prevaru. Njima ovakp super sve kontroliraju Sud, tuzilastvo, VSTV, Cik, Mup, Osu itd. Sad da oni nekom to prepuste, ni u ludilu…
Realno mislim da je čović i hdz napravio nesagledivu štetu šurovanjem sa dodikom, vučićem i ostalim! Tko nas za što pita kad nas čović vodi u ludilo!
E moj Plenki, kako ćeš obnovit savezništvo Hrvata i Bošnjaka kad Dragan Čović kostantno pokušava srušiti BiH !
Kako reče vođa prije par godina:
” Čuvajte republiku srpsku ”
Ko ima kao mozga vidi za koga se igra.
Zar drug Čović i njegova partija nisu u savezu sa SDA na svim razinama u Federaciji BiH i u Mostaru sve na štetu Hrvatskog naroda a na korist partijašima iz HDZ-a njihovim obiteljima i rodbini. Prije svega treba se osloboditi bagre koja je zauzela pozicije i sustavno uništava Hrvatski narod.
Nema Izbornog zakona ima Hrvatske Republike Herceg Bosne. Uzmi ili ostavi.
Nije to tako nego ovako: nema u RH Srba i SAO Krajine – nema HRHB a i Hrvata je sve manje. Ovako to bješe. U ono vrijeme, Hrvati se nađoše se u ratu sa Srbima, a suma svega je da ostaše bez HRHB. Nađoše se u ratu i sa Muslimanima, a ostaše i bez RBiH. Ostadoše partija i kler, koji je izašao vani, “iz sakristije”, i ostade BiH kao “država tri naroda dva entiteta od kojih jedan nosi nacionalan predznak, neslavnoga porijekla”, a Hrvati odoše na Zapad, u 21. stoljeće, unatoč Izbornom zakonu koji je potpuno legalan i legitiman upravo onoliko koliko i država odnosno njen Ustav.
FUJ mi smo gradjani a ne plemenska zajednica Fuj.
1. Država
2.entiteta
3.naroda
4.p…..m……
Nemoj nas miriti kruva ti
hahahaha.ovoje gluma plenkovića da obnovi prijateljstvo sa bošnjacima štasi prošle godine pričo sa onim bradavičastim veprom milančetom.nešto ovdje smrdi.štato smjeraju u banskim dvorima.ovo treba prostudirat očemuse radi nesmije.mo nasjedat na ovu nagaznu minu.pozdrav