Mnogi od nas vole dodavati sirovo zeleno povrće u frapee i salate, vjerujući da tako unosimo više hranjivih tvari.
No, prema riječima prof. dr. Vesne Dimitrijević Srećković, endokrinologa, određene vrste zelenog povrća, poput kelja, prokulice, brokule, cvjetače, korabice, blitve i špinata, mogu imati negativan učinak na našu štitnjaču ako se konzumiraju sirove.
Profesorica Dimitrijević Srećković objašnjava da ovo povrće sadrži strumogene tvari koje mogu potaknuti stvaranje čvorova na štitnjači. Strumogene tvari u sirovom zelenom povrću mogu utjecati na štitnjaču, ali ih je moguće ukloniti termičkom obradom. Kuhanje povrća na pari nekoliko minuta dovoljno je da te tvari nestanu, naglašava profesorica za Kurir.
Špinat: Kuhanje povećava apsorpciju nutrijenata
Špinat je poznat po bogatstvu nutrijenata poput željeza, magnezija, kalcija i cinka. Međutim, konzumacija sirovog špinata može ograničiti apsorpciju ovih minerala zbog prisutnosti oksalne kiseline koja blokira apsorpciju željeza i kalcija. Zagrijavanjem špinata, ta se kiseline razgrađuju, oslobađajući vezane minerale i čineći ih dostupnijima tijelu. Također, kuhanjem špinata na pari zadržava se visok nivo folata (vitamina B9), koji može smanjiti rizik od određenih vrsta raka.
Blitva: Kuhanje na pari uklanja štetne tvari
Blitva je još jedno povrće koje bi trebalo termički obraditi prije konzumacije. “Blitva ima više dostupnih hranjivih tvari kada se kuha na pari, a kratka termička obrada uklanja strumogene tvari”, ističe prof. dr. Dimitrijević Srećković. Blitva kuhana na pari može osigurati tijelu više hranjivih tvari nego sirova, što je čini boljim izborom za one koji brinu o zdravlju štitnjače, prenosi Klik.hr.
Kelj: Lagano kuhanje deaktivira štetne enzime
Kelj je izuzetno zdrav, ali treba ga lagano kuhati na pari kako bi se deaktivirali enzimi koji mogu ometati apsorpciju joda, ključnog elementa za pravilno funkcioniranje štitnjače i regulaciju metabolizma.
Korabica: Raznolike metode kuhanja
Korabicu je moguće pripremiti na više načina: kuhati cijelu oko 30 minuta, narezati je i kuhati desetak minuta ili kuhati na pari, pirjati, poširati ili peći u pećnici. Mladi listovi i stabljike korabice također su jestivi i bogati vitaminima i mineralima, osobito karotenom i fosforom.
Brokula, cvjetača i prokulica: Najbolje na pari za očuvanje hranjivih tvari
Istraživanja su pokazala da kuhanje brokule, cvjetače i prokulica na pari čuva vitamin C i mirozinazu, enzime koji su korisni u borbi protiv raka. Sjeckanje brokule i ostavljanje na sobnoj temperaturi najmanje 40 minuta prije kuhanja također može aktivirati mirozinazu, čime se dodatno pojačava njezina zdravstvena vrijednost.
Iako je zeleno povrće izuzetno korisno za zdravlje, važno je znati kako ga pravilno pripremiti kako bismo izbjegli potencijalne negativne učinke na štitnjaču i osigurali maksimalnu apsorpciju hranjivih tvari. Preporuka stručnjaka je da se povrće poput kelja, blitve, špinata, brokule, cvjetače i prokulica kuha na pari kako bi se smanjio rizik od štetnog djelovanja strumogenih tvari.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)