Osijek srušio Dinamo i preuzeo prvo mjesto

Nogometaši Osijeka nisu mogli poželjeti ljepšu proslavu 75. rođendana kluba. U derbiju 25. kola Prve HNL Osijek je na stadionu Gradski vrt pobijedio Dinamo s 1-0 preuzevši vrh ljestvice.

Pogodak odluke postigao je Antonio Mance u 78. minuti i to samo tri minute nakon što je ušao u igru.

Bio je to njegov drugi gol nakon što se početkom veljače vratio u Osijek. U prošlom kolu zabio je za pobjedu 3-2 protiv Istre 1961 u petoj minuti nadoknade, a sada je njegov pogodak odlučio i derbi.

Na tribinama stadiona Gradski vrt okupilo se oko 7.000 gledatelja. Ulaznice su bile rasprodane tri dana ranije, a sukladno važećim epidemiološkim mjerama u prodaji je bilo 40 posto kapaciteta svake tribine.

Dodajmo kako je Osijek u povodu 75. rođendana kluba nastupio u rođendanskom dresu koji je inspiriran dresovima s kraja 80-ih godina i s prepoznatljivim bijelo-plavim bojama.

Počelo je kako se i očekivalo, čvrsto i žustro na obje strane. Osijek je bio nešto bolji u otvaranju, no u prvih 20 minuta nije bilo većih uzbuđenja. Prvu izraženiju priliku imali su gosti u 20. minuti, Bočkaj je ubacio s lijeve strane, a Petković  pucao glavom pored gola.

Rijeka nadigrala Hajduk na Poljudu

U 28. minuti iz daljine je pokušao Kleinheislera, ali je Livaković bio spreman. U 39. minuti efektan pokušaj Miereza “škaricama” ipak nije bio dovoljno precizan. U prvih 45 minuta i jedni i drugi teško su dolazili do prilika, nitko nije želio previše riskirati.

Prva akcija vrijedna spomena u nastavku bila je u 57. minuti, Kleinheisler je pucao s dvadesetak metara, međutim nije bilo većih problema za Livakovića. U 59. je pucao i Fiolić, ali pored gola, a u 67. minuti smo vidjeli novi pokušaj Kleinheislera s 20-ak metara, ali pored gola.

Dinamo je imao odličnu priliku u 69. minuti, Oršić je pucao iz slobodnog udarca sa 20 metara, ali je Ivušić bio spreman, a na odbijenu loptu se spetljao Andrić.

U 78. minuti smo napokon vidjeli i pogodak. Samo tri minute nakon što je ušao, Mance je zabio za 1-0. Borbeni Kleinheisler je osvojio loptu na rubu kaznenog prostora i asistirao Manceu u petercu. Osijekov napadač se odlično snašao pored Šutala i Theophilea i zabio za vodstvo domaćina.

Do kraja susret Dinamo je pokušavao izjednačiti, ali nije uspio.

Pogledajte novu Cipetićevu asistenciju

U prvom nedjeljnom susretu Šibenik je pobijedio Istru 1961 s 2-1 preokrenuvši rezultat u drugom poluvremenu. Bila je to prva pobjednika Šibenika u posljednjih pet kola, dok je Istra 1961 u zadnja četiri kola osvojila samo jedan bod.

Gosti su poveli u posljednjim trenucima prvog dijela, a pogodak je postigao Dion Drena Beljo. Mateo Lisica je ubacio s desne strane, a napadač Osijeka na posudbi u Puli glavom pospremio loptu u mrežu.

Šibenik je izjednačio preko Antonija Marina u 53. minuti. Marin je izašao jedan na jedan s vratarom. Zaobišao ga i pucao na prazna vrata. Međutim, istarski branič uklizao je i izbio loptu, no pokazalo se kako je lopta ipak prešla crtu.

Aktivirao se i VAR kako bi provjerio je li krilni igrač Šibenik bio u zaleđu u trenutku primanje lopte. No, sve je bilo čisto i domaćin je izjednačio.

Deset minuta kasnije Šibenik je okrenuo rezultat. Marin je ponovo bio u glavnoj ulozi. Igrač na posudbi iz Dinama ušao je kazneni prostor suparnika i povratnom loptom uposlio Ivana Delića koji je pogodio za 2-1.

U posljednjim trenucima susreta gosti su imali sjajnu priliku za izjednačenje, no Beljo i Abdallahi Mahmoud nisu uspjeli svladati Lovru Rogića.

Osijek je ovom pobjedom preuzeo vodstvo s 52 boda, Dinamo je drugi s dva boda manje i susretom manje, dok je Rijeka treća s 49 bodova. Hajduk je četvrti s 47 bodova i susretom manje.