NBA: Clippersi izbacili Dallas, pobjede Bostona i Denvera

Košarkaši Los Angeles Clippersa plasirali su se u konferencijsko polufinale doigravanja za NBA prvaka svladavši Dallas Maverickse sa 111-97 u šestoj utakmici prvog kruga, a hrvatski reprezentativac Ivica Zubac je u pobjedi svoje momčadi sudjelovao sa 15 koševa i 11 skokova.

Clippersi su većim dijelom utakmice bili bolja momčad, a do sredine treće četvrtine uspjeli su doći do 23 koša prednosti. Ipak, na krilima odličnog Luke Dončića Dallas se vratio u utakmicu te je u početnoj fazi posljednje četvrtine zaostatak Mavericksa sveden na samo šest koševa.

Bliže od toga Dallas nije mogao, jer su Clippersi predvođeni Kawhijem Leonardom ubrzo ponovno došli do dvoznamenkaste prednosti koju Mavsi više nisu uspjeli ugroziti.

Ivica Zubac je u ovom dvoboju u igri proveo više od 33 minute, a prekovremeno je morao raditi zbog isključenja Marcusa Morrisa, koji je još u prvoj četvrtini morao napustiti igru, jer je pregrubo zaustavio jedan prodor Luke Dončića. No, Zubac se pobrinu da se Morrisov izostanak ne osjeti previše te je s 15 koševa (šut iz igre 6/8) i 11 skokova bio drugi najbolji igrač svoje momčadi.

Kawhi Leonard je sa 33 koša, 14 skokova i sedam asistencija predvodio Clipperse, a Paul George je imao učinak od 15 poena, devet skokova i sedam asistencija.

U svojoj posljednjoj utaklmici ove sezone Luka Dončić je ostao za jedan skok i jednu asistenciju kratak za još jedan “triple-double” učinak, jer je utakmicu završio s 38 koševa, devet skokova i devet asistencija.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa u Orlandu Boston je s uvjerljivih 112-94 nadigrao Toronto i poveo sa 1-0 u polufinalnoj seriji doigravanja u Istočnoj konferenciji.

Branitelji naslova nijednom nisu vodili, a prednost Celticsa je u više navrata bila veća od 20 koševa.

Jason Tatum
Marcus Smart su sa po 21 košem svaki bili najbolji strijelci Celticsa. Kemba Walker je uz 18 postignutih poena podijelio i deset asistencija, a Nijemac Daniel Thies je spojio 13 koševa i 15 skokova, piše Hina.

Kod Toronta je najbolji bio Kyle Lowry sa 17 poena, osam asistencija i šest skokova. Druga utakmica serije na rasporedu je u utorak.

Denver Nuggetsi svladali su Utah Jazz 119:107 i izjednačili na 3:3.

Junak Nuggetsa ponovno je bio Kanađanin Jamal Murray koji je drugi put u seriji zabio okruglih 50 poena. Iz igre je gađao 17/24, a pogodio je devet od 12 trica. U cijeloj seriji Murray je na prosjeku od 34 koša, a samo na posljednje tri utakmice zabija čak 47,3.

Zapravo, u povijesti NBA doigravanja samo su dva igrača zabila više u tri uzastopne utakmice – ikona s NBA loga Jerry West 1965. i Michael Jordan 1988. godine.

Cijela serija svela se na bitku između njega i Donovana Mitchella, koji je zbog izostanka Bojana Bogdanovića preuzeo najveći dio njegovih napadačkih zaduženja. Ovaj put zaustavio se na 44 koša (šut 14/25, trice 9/13). On je na razini cijele serije na prosjeku od 38,7 koševa, a poput Murraya, i on je dvaput dogurao do 50, prenosi Index.

Nikola Jokić za Nuggetse je ubacio 22 koša uz četiri skoka i devet asistencija.

Sedma, odlučujuća utakmica igra se u noći s utorka na srijedu, a pobjednik će u polufinalu Zapada ići na LA Clipperse.