Nazire li se kraj poskupljenjima u BiH?

Val poskupljenja u BiH se nastavlja, dok povećanja plaća i mirovina ostaju u najavama.

Cijene prehrambenih proizvoda i kućne kemije već su porasle oko 30 posto, a poskupljenja se nastavljaju. Od idućeg mjeseca u Banja Luci su izvjesne veće cijene i usluga javnog prijevoza i grijanja.

Kupovna moć sve je manja. O štednji nema ni govora, kažu građani. Što se zaradi, to se i potroši. Prosječna plaća u Republici Srpskoj u veljače je iznosila oko 1.200 maraka i, prema sindikalnoj računici, tada nije mogla pokriti ni polovinu potrošačke košarice za četveročlanu obitelj. Zbog naglog i konstantnog rasta cijena energenata na svjetskom tržištu, te poskupljenja drvne sječke, ili biomase, Banjalučane sasvim izvjesno očekuje i skuplja sezona grijanja, kaže gradonačelnik, ne precizirajući za koliko. Grad je zaustavio povećanje cijena prijevoza, ali privremeno. Više ne može.

Mi smo preuzeli ožujak i travanj na sebe. To je tri – četiri milijuna. Ali, dalje ne možemo. Jer, novca nema. Da budem potpuno iskren. Skupštinska većina sve blokira, rekao je za BHRT Draško Stanivuković, gradonačelnik Banja Luke.

Jedno od mogućih rješenja je u rukama nositelja vlasti, a odnosi se na povećanje plaća – kaže prva sindikalka Republike Srpske, uz podsjećanje da tako čuvamo BDP, u čijoj strukturi je dominantna javna potrošnja, odnosno, ono što mi kupujemo. A poskupljenja osnovnih životnih namirnica trenutno se događaju i nekoliko puta u istom danu.

Mi smo pratili poskupljenje kruha i ulja. Recimo, ulje je u istom danu poskupjelo dva puta. Sa 3,80 na 4,20. Već sutra je bilo preko 5 maraka. Jedino rješenje su veće plaće, rekla je za državnu televiziju Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS-a.

Mi računamo da ćemo do kraja godine imati prosječnu plaću 600 eura ili 1.200 maraka. Povećat ćemo plaće 10 posto, mirovine 10 posto, socijalna davanja 10 posto, za realni sektor ide 40 milijuna, rekao je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

No, sindikalci podsjećaju da je riječ o borbi s inflacijom koja ruši povijesne rekorde, te da najavljeno povećanje plaća suštinski znači pomoć građanima da s istim iznosom novca sada mogu kupiti isto što su mogli prije inflacije.

Gotovo da nema grupe proizvoda ili usluga koji su zadržali istu cijenu kao krajem prošle ili početkom ove godine. Do kada će val poskupljenja trajati, niko pouzdano ne zna, jer je riječ o globalnom trendu koji je počeo pandemijom koronavirusa i ojačan aktualnim ratom u Ukrajini, kojem se kraj ne nazire.

(www.jabuka.tv)

12 komentara

  • Naravno da nazire , ignorirajmo one naj skuplje trgovine , pumpe i slično , tako potičemo konkurenciju. Znači stvar je u našim rukama a ne njihovim.

    • A mirovine u Poreznoj 700 KM za SSS a za višu 1000 KM!
      Kako su onda plaće male? A da ste ostali u ustanovama iz kojih ste prešli u Poreznu za 40 godina rada bi imali zajamčenu mirovinu od 470 KM?

  • Nitko ne povecaje place,osim Emerusa niti ikome pada na pamet povecat place haha. Placa mi 900km ja neznam kako cu dalje . Mislim koga briga za drugoga,zalosni smo postali

  • A artikli su najvise lanjski..osim mesa..pa zasto su morali poskupiti..jesenja berba.taman trgovcim dobro..malo im i na onom svjetu bilo..kriva vlast i uprava..sta mislite kako ce penzioner prezivit..na kruhu i vodi…sram vas sviju bilo..o dr i ne sanja..jedan pregled 8o km..dok docekas bolnicu krepat mozes…jedina pravda 2m..svimA..

  • Ali zašto je uopće brašno ovoliko poskupjelo imali odgovor netko,,i od koje godine je ovo žetva sto sad plaćamo ovolike cijenu,,,??

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.