Nastavlja li NK Široki Brijeg tradiciju protiv stare mušterije iz Banja Luke?

Pred nogometašima Širokog Brijega ovog vikenda je još jedna važna utakmica. U goste im dolazi povratnik u premijerligaško društvo Borac iz Banja Luke. Zanimljivo, riječ je o klubu svjetle tradicije, no isto tako to je klub koji je od formiranja zajedničke PL BiH već tri puta ispadao u niži rang natjecanja, ali se isto tako odmah sljedeće sezone vraćao u elitni rang natjecanja i obično su te povratničke sezone za njih bile dosta uspješne.

Ako je suditi po onome što se moglo vidjeti u uvodnih šest kola tekućeg prvenstva Borac će ponovno igrati zapaženu ulogu i stoga je oprez i više nego nužan za momčad trenera Gorana Sablića bez obzira što je u tri dosadašnja prvenstvena nastupa na Pecari ostvarila tri sigurne pobjede.

Široki Brijeg i Borac su kroz povijest Premijerlige BiH odigrali 24 utakmice, a dosta uspješniji su Širokobriježani s 11 ostvarenih pobjeda uz 7 remija i 6 poraza (gol razlika: 39:23). Na Pecari je još i više statistika na strani domaćina (8 pobjeda, 3 remija i 1 poraz).

Široki Brijeg primjerice u zadnjih šest prvenstvenih gostovanja kod Borca ne zna za poraz, dok u zadnja četiri domaća nastupa nije primio gola od ovog protivnika ostvarivši tri pobjede i jedan remi uz gol razliku 8:0.

Uistinu je lijepa ta tradicija međusobnih utakmica ovih dvaju klubova, gledajući dakako iz širokobriješkog kuta, no ovo je ipak jedna nova utakmica u koju suparnici ulaze bodovno izjednačeni i u kojoj je zbilja sve otvoreno.

Banjalučani su samo jednom slavili na Pecari, a dogodilo se to u sezoni 2010/11. kada su golovima Darka Maletića u 23. i Srđana Grahovca u 79. minuti bili bolji sa 2:1 (gol za Široki Brijeg postigao je Goran Zakarić u 65. minuti).

U istoj toj sezoni Široki Brijeg je u susretu 1. Kola u Banjoj Luci bio bolji s 3:2 kada je svoj debi imao Goran Zakarić i predstavio se u izvrsnom svjetlu.

Borac je i sezonu prije toga izbjegao poraz na Pecari odigravši 0:0, kao i sezonu nakon toga kada je bilo 1:1, a golove su postigli Wagner u 51. minuti za Široki Brijeg, odnosno Saša Kajkut, danas član Željezničara, u 87. minuti za Borac.

Borac je od tih šest pobjeda protiv Širokog Brijega samo jednom slavio s više od jednog pogotka razlike, a dogodilo se to u sezoni 2008/09. kada je bilo 2:0. Širokobriježani su pak dva puta bili bolji s 4:1, jedanput s 3:0, a u sezoni 2012/13. sa čak 4:0 kada je sa četiri gola briljirao Krešimir Kordić.

Posljednji susret u Premijerligi ova dva kluba su odigrala u završnici sezone 2015/16. kada je na Pecari bilo 1:0 zahvaljujući pogotku Nigerijca Ajayia, koji je te sezone bio na posudbi iz Rijeke u dresu širokobriješkog premijerligaša. Iste sezone Široki Brijeg je trijumfirao i u Banjoj Luci kada je Wagner bio dvostruki strijelac za pobjedu od 2:0.