Na listi najboljih turističkih sela nalazi se jedno selo iz BiH

Svjetska turistička organizacija (UNWTO) je napravila listu najboljih turistička sela na svijetu.

Lista sadrži 52 ruralna mjesta koja treba posjetiti u sljedećoj godini. Jedno od njih je i Krupa na Vrbasu koje se nalazi kod Banje Luke.

Ova lista odaje priznanje ruralnim destinacijama koje prihvaćaju turizam kao pokretač razvoja i novih mogućnosti za radna mjesta i prihode, istovremeno čuvajući i promovirajući vrijednosti i proizvode zasnovane na zajednici.

Inicijativa također odaje priznanje selima za njihovu posvećenost inovacijama i održivosti u svim njenim aspektima – ekonomskim, društvenim i ekološkim s fokusom na razvoj turizma u skladu sa ciljevima održivog razvoja (SDG).

U 2022. godini priznanje su dobila ukupno 32 sela iz 18 zemalja u pet svjetskih regija.

U konkurenciji je bilo ukupno 136 sela iz 57 država članica UNWTO-a svaka država članica mogla je nominirati najviše tri sela za izdanje 2022. godine. Od njih, 32 su proglašena za najbolja turistička sela od strane UNWTO-a .

Još 20 sela će ući u program nadogradnje. Sva 52 sela će također postati dio Svjetske mreže najboljih turističkih sela UNWTO-a kreirane 2021. godine koja od ovog datuma okuplja 115 sela sa pet kontinenata. Mreža pruža niz pogodnosti uključujući obuku na licu mjesta i online, razmjenu dobrih praksi i međunarodno prepoznavanje i svijest o brendu.

Na listi programa nadogradnje najljepših turističkih sela našlo se selo Krupa na Vrbasu nedaleko od Banje Luke. Krupa na Vrbasu se nalazi na 25 km od Banje Luke. Smještena je u dolini Vrbasa u Krupskoj kotlini, na putu ka Jajcu ili Mrkonjić Gradu.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

  • Najljepše turističko selo u BiH je Klobuk, pogotovo onaj dio sa starim kamenim kućama podno istoimenog upečatljivog brda, a ispod rijeka s vodopadima i jezerima, ima tu svašta od tajnovitih stećaka do prekrasnih predjela sa šumama i terasastim suhozidovima, tko se ikad provozao tamo zna o čemu pričam. Druga je stvar što smo mi jadni i stidimo se našeg, pa ono nema šanse da netko to promovira u tom pogledu, jer mislimo da sve što je naše ne valja u odnosu na ono što nije naše i na našem, jedan duboki traumatični kompleks manje vrijednosti i manje vrijednosti vlastitog nasljeđa, vlastite očevine ili ćaćevine ako hoćete, imamo, i to kad pređemo i pobijedimo taj nazadni samodestruktivni mentalitet tipa ‘mi smo jadni, sve naše je jad i bijeda … a tamo nešto stranjsko je bolje . . ” mozemo ići dalje i razmišljati o promociji i našeg u bijelom svijetu, pa bilo to i obična stara kamena kuća ili suvozidina, jer zašto ne ? pogledajte Istrane ili čak i Slovence, proguglajte malo kako su svoje kamene kuće i sela stara od kamena promovirali i iskoristili savršeno u turizmu i kulturi i promociji, čak i to što je puno lošije od naših zaboravljenih zaselaka, no eto pomalo nadolazimo, pogledajte u bookingu com koliko je već na ponudi kao turistički objekti stavljeno naših domaćih kuća u okolici Kravice u Studencima, pa u dolini Neretve oko Počitelja, Gabele, oko Bune i Maloševića, itd, ne bi vjerovali, znači brojka je to koja je x puta veća nego prije recimo 10ak godina .. evo to je već nepobitni pokazatelj da se moze, neki privatnici koji imaju u posjedu stare kuće ili ih obnavljaju samo se trebaju odvaziti i probiti led i napraviti od svojih imanja privatni turistički objekt koji će sutra postaviti svima javno dostupan na bookingu .. bit će toga ..samo eto treba se taj nazadni mentalitet ‘lošije je domaće’ mijenjat

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.