Ministri obrazovanja: Hitno formirati stručni tim za prevenciju vršnjačkog nasilja

Obrazovanje jednoglasno osuđuje nasilje i spremno je uhvati se u koštac s ovim problemom, ali u njegovo rješavanje trebaju se uključiti i druge institucije, poručila je u petak u Mostaru federalna ministrica obrazovanja i znanosti Jasna Duraković.

Duraković se sastala s predstavnicima županijskih ministarstava obrazovanja na kojem je doneseno niz zaključaka i preporuka o poduzimanju konkretnih aktivnosti na prevenciji nasilja nad djecom i među djecom u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Ministrica Duraković pojasnila je kako je doneseno 11 konkretnih preporuka, koja će se naći i na sljedećoj sjednici Vlade FBiH, napomenuvši da obrazovanje ne može samo riješiti problem nasilja, niti je jedino odgovorni krivac, ni odgovorna uloga, prenosi Fena.

Dakle, svi resori moraju biti uključeni i samo zajedno možemo učiniti dobre stvari i iznjedriti pozivne promjene, ocijenila je ministrica.

Kako je kazala, jedna od donesenih preporuka je u što kraćem roku organizirati Koordinaciju ministara obrazovanja i znanosti u FBiH, kontinuirano održavati zajedničke sjednice, da bi se pravovremeno razmjenjivale informacije o sigurnosnoj situaciji u odgojno-obrazovnim ustanovama, poduzimale konkretne aktivnosti i ujednačavao pristup zaštiti djece u FBiH.

Potom predložiti Vladi FBiH da se preraspodjelom osigura interresorno financiranje u prevenciji i sprječavanju nasilja u obrazovnim institucijama, kroz programe nenasilnog ponašanja.

Također, izvršiti analizu kapacitiranosti pedagoško-psiholoških službi u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH te na razini FBiH hitno formirati Interresorni stručni tim koji će pripremiti okvirni plan prevencije vršnjačkog nasilja i nasilja u odgojno-obrazovnim institucijama.

Ministrica je rekla kako je jedna od preporuka i osnaživanje nastavnika koji bi trebali biti obučeni kako prepoznati znakove neprihvatljivog ponašanja, upravljati konfliktnim situacijama i uspostaviti pozitivnu kulturu učenja.

Po njezinim riječima, potrebno je inicirati da se u kurikulume za sve razine obrazovanja, koji su bazirani na ishodima učenja, integriraju sadržaji iz oblasti mentalnog zdravlja, prevencije i prepoznavanja znakova nasilja nad i među djecom, medijske pismenosti, te efikasnog i pravovremenog reagiranja na njih.

Uz navedeno, udžbenička i obrazovna politika mora biti senzibilizirana za temu prevencije vršnjačkog nasilja i nasilja u odgojno obrazovnim institucijama u Federaciji BiH, a potrebno je nastaviti i razvijati politike protiv nasilja.

Također, potrebno je pronaći najbolje modalitete za unapređenje sigurnog i prijateljskog okruženja u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Preporukama je ukazano i na važnost suradnje s centrima za socijalni rad, policijom i lokalnim zajednicama.

Ministarstva trebaju aktivno surađivati s centrima za socijalni rad, policijom, pravosudnim institucijama, lokalnim zajednicama, roditeljima i učenicima da bi se promovirala svijest o nasilju u društvu i potaknula suradnja u suzbijanju ovog problema, napomenula je Duraković.

Ministri su na kraju apelirali i na medijske djelatnike da u svojim izvještajima o temama o nasilju izvještavaju odgovorno i u skladu s profesionalnom etikom i standardima novinarstva, pogotovo kada je riječ o djeci.

Bitno je da nastavimo kontinuirano raditi i razmjenjivati dobre prakse. Mi smo danas konstatirali da svi u županijama imamo već određene dobre okvire unutar kojih radimo na prevenciji nasilja, ustvrdila je u izjavi za medije ministrica za odgoj i obrazovanje Sarajevske županije Naida Hota-Muminović.

Smatra kako je bitno unaprijediti razmjenu dobrih praksi i snažno zagovarati da se i drugi resori aktivno uključe u ove devijantne društvene pojave, jer to nisu samo školske pojave.

Veoma je važno da zajedno zagovaramo nenasilnu komunikaciju, da budemo zajedno predani u tome i da jačamo sve resurse, jer se škole ne mogu same iznijeti sa svim izazovima s kojima se suočavaju, ocijenila je Hota-Muminović

Poručila je i kako će samo stabilne ličnosti nove generacije, koje će biti otporne na sve počasti suvremenog društva, koje se ubrzano mijenja, biti u prilici da kreiraju nove vrijednosti u našem društvu.

Svi smo svjedoci da sve ono što napravimo u obrazovanju ima direktne posljedice po cijelo društvo. Zato nam trebaju sredstva i zato nam trebaju obučeni, jaki profesionalci, kako u obrazovanju tako i u drugim resorima, kazala je ona.

(www.jabuka.tv)

6 komentara

  • Moraju biti stručne osobe svakako i pozeljni da imaju završen dif, agronomije, i slične stručne (ne vrijeđam ove struke) da su razvedene osobe i da su im obrisane sve moguce kazne i prekršaja.svakako je poželjno da imaju iskustvo u udaranju i zlostavljanju mladih, starijih i slicno. Ako treba postaviti ću svoje prezime, znam o čemu pišem i o kome pisem.svak slucajnost sa stvarnošću nije slucajna

    • Prvo je HDZ BiH podijelio dijecu na politički podobnu i politički nepodobnu, onda nagovaraju svoju stariju djecu da napadaju politički nepodobnu djecu i djecu koja se druže s politički nepodobnom dijecom. U tom progonu sudjeluju i stariji pripadnici i simpatizeri HDZ- a BiH. Na taj način HDZ BiH nanosi štetu i jednima i drugima, jer djeca ne žive u slobodi.

  • Kad shvatite da nije problem u djeci već u vama (koji ste u vlast na raznorazne načine dospijeli) koji ste izgradili ovaj nakaradni sustav, svi problemi društva biti će riješeni. Nepravedno društvo = propalo društvo.

  • Ajde ne serite šta djeca gledaju po čitav dan? Holivudsko smece, Netflix kanalizacinu?, tiktok otpad a institicije ne reagiraju. Udobno uhljebljene šalju priopćenja. Ne mogu film napravit da ne isprazne skjladište streljiva polupaju dva vozna parka auta i sodomiziraju lgbt trashom. I onda ko fol čuđenje odakle kod nas dekadencija sa zapada. Niti vjeruju u išto niti imaju ikakava moralna načela doli vlastite guzice.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.