Milan tek nakon jedanaesteraca osigurao Europu, Hrvat tragičar Rio Avea

Nogometaši Tottenhama izborili su plasman u Europsku ligu nakon što su s čak 7-2 u najuvjerljivijoj pobjedi večeri slavili protiv Maccabi Haife. Milan je tek nakon drame jedanaesteraca prošao Rio Ave, dok je LASK priredio iznenađenje večeri pobijedivši u Lisabonu Sporting s 4-1.

“Spursi” su kao na treningu deklasirali izraelski sastav sa 7-2. Tri gola je zabio Kane (2, 56-11m, 74), dva Lo Celso (36, 39), a po jednog Moura (20) i Alli (90-11m). Za goste su zabili Chery (17) i Rukavitsja (52-11m).

Milan je tek nakon 12 serija jedanaesteraca prošao Rio Ave pobijedivši s 9-8. Susret je završio 1-1, a nakon produžetka je bilo 2-2.

“Rossoneri” su nekoliko puta bili na rubu ponora, ali su se na nevjerojatan način izvukli. Talijanski velikan je za 2-2 izjednačio u 120. minuti iz jedanaesterca koji je skrivio hrvatski nogometaš Toni Borevković igrajući rukom. Pritom je bivši igrač Rudeša zaradio i crveni karton. Siguran je bio Calhanoglu zabivši za 2-2. Domaćin je potom imao tri meč lopte prilikom izvođenja jedanaesteraca, no nisu uspjeli zabiti.

Talijani su poveli u 51. minuti preko Saelemaekersa, no Francisco Geraldes je u 72. sve vratio na početak. Kako više nije bilo pogodaka, susret je ušao u produžetke, a već u prvoj minuti Gelson je zabio za 2-1. Kada se već činilo kako će Rio Ave izdržati, Milan je u posljednjim trenucima izjednačio.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca odluka je pala u 12. seriji. No, Rio Ave je u osmoj, desetoj i jedanaestoj seriji imao meč lopte. Sve tri su otišle ‘uništa’. Nakon što je u osmoj seriji promašio Lorenzo Colombo, neprecizan je bio i Nelson Monte pogodivši stativu. U desetoj seriji pucali su vratari, no ni Donnarumma ni Kieszek nisu zabili. U 11. seriji je za Milan promašio Bennacer, a uzvratio mu je Geraldes. Odluka je napokon pala u 12. seriji, Kjaer je zabio, a Santos nije uspio.

Za Milan nije nastupio Ante Rebić zbog ozljede ramena, dok je od 75. minute kod Portugalaca igrao bivši igrač Slaven Belupa Nikola Jambor.

Rijeka se plasirala u Europsku ligu, Sarajevo ispalo

Jedno od iznenađenja večeri priredio je i LASK porazivši u Lisabonu Sporting s 4-1. U sjajnoj predstavi Austrijanaca zabili su Trauner (14), Raguž (58), Michorl (65) i Gruber (68), dok je strijelac za Sporting bio Tomas (42). Domaćin je od 63. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Coates.

Turski velikan Galatasaray, koji je u 3. pretkolu izbacio Hajduk, je ispao od Rangersa izgubivši u Glasgowu s 1-2. Za Škote su zabili su Arfield (52) i Tavernier (59) kojem je asistirao Borna Barišić, dok je strijelac za goste bio Teixeira u 87. minuti.

AEK je preokretom u drugom dijelu pobijedio Wolfsburg s 2-1, a pobjednički gol zabio je Ansarifard u četvrtoj minuti nadoknade. Nijemci su poveli u nadoknadi prvog dijela golom Mehmedija, a izjednačio je Simoes u 64. minuti. Domaćin je imao i kazneni udarac kojeg je u 20. minuti zapucao Mantalos.

Marko Livaja je za AEK igrao od 62. minute, dok je Josip Brekalo za goste igrao do 79. minute.

Sofijski CSKA je izbacio Basel pobijedivši u Sofiju s 3-1. Basel je poveo s 1-0 golom Cabrala iz kaznenog udarca u 54. minuti, no gosti su u nastavku okrenuli rezultat. Dva gola je zabio Tiago Rodrigues (72, 82), a jednog Ahmedov (90+7).

PSV je na gostovanju pobijedio Rosenberg s 2-0. Nizozemci su postigli po jedan pogodak u svakom poluvremenu, a strijelci su bili Zahavi (22) i Gakpo (61).

Karabag je iznenadio Legiju i u Varšavi pobijedio s 3-0, uz odličnu predstavu Filipa Ozobića koji je zabio treći gol za goste u 70. minuti. Strijelci su bili i Andrade (50), te Zoubir (62). U redovima poljskog sastava Josip Juranović je odigrao svih 90 minuta, dok je Domagoj Antolić igrao do 63. minute.

Slovan Liberec je golom Mare u petoj minuti sudačke nadoknade iz kaznenog udarca pobijedio APOEL s 1-0.

Granada je na gostovanju s 3-1 pobijedila Malmö, koji je izbacio Lokomotivu.

Golove za španjolski sastav zabili su Machís (30), Puertas (58) i Herrera (85), dok je strijelac za Šveđane bio Berget (45).

Ademi odveo Dinamo u skupinu Europske lige

CFR Cluj je u susretu koji je vodio Ivan Bebek pobijedio finski KuPS s 3-1, a za rumunjski sastav drugi gol na utakmici zabio je hrvatski nogometaš Gabriel Debeljuh u 42. minuti. Preostala dva gola zabio je Rondon (5, 56), dok je za goste zabio Udoh u sudačkoj nadoknadi.

Debeljuh je igrao do 83. minute, dok je Damjan Đoković igrao cijeli susret.