Lijanović: BiH ne trebaju kozmetičke već revolucionarne promjene

Daytonski mirovni sporazum, danas, 19 godina poslije, u novom stoljeću, napokon mora doživjeti reformu.

BiH i njeni građani danas se nalaze u katastrofalnim ekonomskim problemima, koji se ne mogu rješiti bez izmjene političke klime u našoj zemlji.

Uz podršku međunarodne zajednice i Europske unije koja nam svakim danom daje vjetar u leđa da krenemo dalje, političke elite prije svega moraju izgraditi međusobno povjerenje, koje i sami građani ove zemlje sve ove godine grade. Prioriteti naših građana nisu raspirivanja etičkih netrpeljivosti, vrijedne ljude u ovoj zemlji zanima rad i život dostojan čovjeka. Političari, prvenstveno novoizabrana vlast na kojoj je od ovog mandata najveća odgovornost i od čije uspješno urađene zadaće će zavisiti i budućnost ove zemlje i svih njenih naroda, također moraju odbaciti sve etičke i religijske podjele i početi raditi u interesu svakog čovjeka ove zemlje.

“Država u kojoj postoje dva entiteta, u jednom od njih 10 županija i njihova popratna administracija i uz sve to ugrožena prava pojedinaca i konstitutivnih naroda i svih ostalih stanovnika države, s ovakvim ustrojem, zahtjeva hitne reforme koje će biti uspostavljene i dalje funkcionirati u interesu svih naroda, razvoja privrede i poljoprivrede, otvaranju novih radnih mjesta i gradnji koncepta za ambijent iz kojeg mladi ljudi neće poželjeti ići van svoje BiH u zemlje EU u potrazi za boljitkom, već će upravo oni raditi na dovođenju EU u BiH.

Zbog toga, reforma Ustava BiH i implementacija presude Suda u Strasbourgu u slučaju Sejdić-Finci je neophodna da se što prije uradi, kao i reforma Ustava FBiH, po modelu Boljitkove Inicijative, u čijoj je osnovi ukidanje 10 županija i rješenje ekonomske budućnosti BiH.

Ovlasti županija bi bile prenesene na razinu Federacije BiH i općina, a općinske nadležnosti definirane u skladu s principima Europske povelje o lokalnoj samoupravi. Takav model prati i rješenje ravnopravnosti konstitutivnih naroda i to ukidanjem Doma naroda Parlamenta FBiH i funkcija predsjednika i dva potpredsjednika FBiH, te uspostavljanjem jednodomnog Federalnog parlamenta u koji bi se birali građani na izravnim izborima, formirali klubovi stranaka i klubovi naroda.

Sama opcija ukidanja županija doprinijela bi ekonomskom procvatu FBiH, ali znatno i cijele BiH jer bi izravno bile ukinute i pozicije za 10 premijera, 95 ministara, 295 zastupnika i 58 delegata koji godišnje troše do 500 milijuna KM. Ta sredstva izravno bi se koristila za otvaranje novih radnih mjesta i to jačanjem domaće proizvodnje, pokretanjem infrastruktirnih projekata, te poboljšanjem ukupne ekonomske slike FBiH. Bosni i Hercegovini i njenim građanima ne trebaju kozmetičke već revolucionarne promjene”, izjavio je dopredsjednik Boljitka, dopremijer i aktualni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Jerko Ivanković Lijanović, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću.

(www.jabuka.tv)

9 komentara

  • Već su se desile čim tebe debilu nema u vladi federacije,u politici i javnom životu.Kućeš veće revolucionarne promjene od toga.Još samo da svak odgovara za svoj lopovluk što je počinio.

  • Đuro meni je tebe žao,možda ti je Jere davao poticaj,a sada više toga nema pomiri se sa tim,motiku u ruke pa što posadiš to ćeš iskopati,a ništa ne raditi dobivati poticaje,PROŠLA VREMENA..

  • Grude u pravu si sve,kome je ovaj Jere donjeo dobra,svojim radnicima,općini,županiji,državi.Gdje je god došao opljačkao sve.Uratu pljačkali,u miru nastavili i ove ga budale brane,ali vrijedi napomenuti da mi Jera imamo još desetine i to u svim političkim partijama.Treba ih imenovati locirati i prdekana svima ma tko bio.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.