Imotska torta po receptu sa Masterchefa

Badem je zvijezda većine dalmatinskih slastica, a koliko je ukusan u ovoj tradicionalnoj torti svjedoči i činjenica da ju je Šime pripremao u finalu prvog Masterchefa.

Recept Šime Sušića pobjednika prve sezone Masterchefa

Radeći ovaj desert ozbiljno sam počeo razmišljati o uzgoju badema i lješnjaka. Cijene ovih orašastih plodova postale su astronomske, no to nas ne treba spriječiti u njihovoj (povremenoj) konzumaciji.

Imotska torta je torta moje mladosti te je uvelike obilježila moj život. Zadnjih desetak godina redovno je radim za rođendan, a pripremao sam je i u finalu Masterchefa. Jednom sam prilikom na Hvaru u jednom danu napravio devet imotskih torti koje smo par dana nakon toga dijelili na ribarskoj fešti u Komiži. Stvarno ne znam gdje mi je bila pamet.

Torta uistinu odiše tradicijom i predstavlja savršenu kombinaciju namirnica toga kraja. Upravo je badem (bajam) nositelj većine dalmatinskih kolača i slastica. Može se slobodno reći da su upravo zemljopisna otkrića i novi egzotični začini u zadnjih 500 godina uvelike oblikovali i oplemenili kako dalmatinsku, tako i cijelu hrvatsku kuhinju.

Dovoljno je krenuti od tradicionalnih paprenjaka, medenjaka, preko imotske i rapske torte pa sve do današnjih modernih inačica raznih tradicionalnih slastica. Nadjev za tortu koja se pripremala u svečanim prilikama čini i punjenje za tradicionalne rafiole, tzv. umanjene verzije imotske torte.
Nekada davno umijeće izrade rafiola bilo je ispit vještine svake imotske domaćice.

Kako to uvijek biva, postoje brojne kontroverze i nevjerojatne priče povezane s podrijetlom pojedinih slastica. Traje vječna borba za primat između trogirskih i imotskih rafiola, a ova je torta postala predmet animoziteta i rivalstva između Imoćana i Makarana. I jedni i drugi je svojataju.
Osobno je znam pod imenom imotska torta, a moja imotska krv ide samo u prilog tome.

Sastojci:

Tijesto:

-240g brašna
-140g (omekšalog) maslaca
-60g šećera
-1 jaje

Krema:

-6 jaja
-200g šećera
-50g | 5 vrećica vanilin šećera
-250g mljevenih badema
-2 žlice brašna
-naribana korica limuna
-naribana korica naranče + iscijeđen sok
-žličica cimeta
-2 žlice ruma ili maraskina
+ oguljeni badema za ukrašavanje

Priprema:

1. Bademe prelijte vrućom vodom. Ostavite da malo odstoje pa im odstranite kožicu. Zatim ih stavite na tavu i pecite na laganoj vatri dok ne puste miris. Ostavite ih da se potpuno ohlade pa ih sameljite na sitno.

2. U posudu stavite brašno i maslac te ih skupa dobro rukama izmrvite. Dodajte šećer i jaje, kratko izmiksajte smjesu, a onda rukama umijesite (prhko) tijesto. Tijesto oblikujte u disk i zamotajte u plastičnu foliju/vrećicu za zamrzavanje i ostavite da odstoji u hladnjaku 30 min.

3. Odvojite bjelanjke od žutanjaka. Bjelanjke s malo soli izmiksajte u snijeg. U drugoj posudi žumanjke kratko miksajte s malo vruće vode, zatim polako dodajte šećer+vanilin šećer i miksajte još minutu. Smanjite brzinu miksanja na najmanju pa dodajte smjesu korice limuna i naranče, cimet, rum i 2 žlice brašna, te mljevene bademe i sok od naranče. Na kraju lagano ručno umiješajte snijeg od bjelanjaka (malo po malo).

4. Izvadite tijesto iz frižidera, dobro pobrašnite radnu plohu i tanko razvucite tijesto. U kalup, koji ste prethodno premazali maslacem, stavite tijesto prvo na dno kalupa, a zatim i na obruč. Od ostatka tijesta pripremite trakice širine cca 2cm.

5. U kalup ulijte kremu pa preko nje slažite mrežu trakica od tijesta. Oguljene bademe koje ste pripremili za ukrašavanje zabodite u kremu ili na mjestima križanja dviju trakica.

6. Tortu stavite peći na 200C prvih 5-10min, a zatim smanjite na 130C i pustite da se peče tj. suši još 50-tak minuta, prenosi Jamnica.hr.

(www.jabuka.tv) 

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.