Kreditni rejting BiH stepenicu iznad najgore oznake

Međunarodna procjeniteljska kuća Standard & Poor’s potvrdila je postojeći kreditni rejting BiH s oznakom “B” i s pozitivnim izgledima, ali uz upozorenje kako i taj nepovoljni kreditni status mogu ugroziti rastuće političke napetosti u ovoj zemlji.

Takav kreditni rejting zapravo je oznaka za status u kojemu je kreditna okolnost neke države označena kao “spekulativna”, uz visoki kreditni rizik i tek je jednu stepenicu iznad najgore oznake “C”.

Identičan status BiH ima u u analizi procjeniteljske kuće Moody’s, koja je ovoj zemlji ranije dodijelila oznaku “B 3”, najlošiju u toj kategoriji.

Kako je u utorak potvrđeno iz Centralne banke BiH, analitičari Standard & Poor’sa u svojoj su novoj procjeni naveli kako su političke napetosti u BiH, proistekle iz najava Republike Srpske da će se povući iz sudjelovanja u nekim od središnjih tijela državne vlasti, no očekuju kako se to ipak neće dogoditi.

U maloj većinski hrvatskoj općini u BiH niče gigantski tržni centar

No, trajna neizvjesnost, kako su ocijenili, mogla bi negativno utjecati na gospodarski rast, koji bi u 2022. godini trebao iznositi 2,7 posto, dok je za 2021. godinu rast bio 6,7 posto.

Kao pozitivnu okolnost naveli su to što je neto javni dug nizak, odnosno ispod 30 posto BDP-a, što daje prostor za djelovanje u fiskalnoj politici, čak i ako politički događaji budu utjecali na kreditne linije međunarodnih financijskih institucija.

Ako živite u BiH s vlastitim primanjima, plaćate 13 različitih vrsta poreza

U analizi stoji da je gospodarstvo BiH u 2021. godini imalo koristi od snažnog izvoza, posebice u EU, gdje je većina ključnih trgovinskih partnera BiH.

Prosječna inflacija u 2021. godini u BiH je iznosila 2 posto, nakon deflacije od 1,6 posto u 2020. godini. U 2022. godini analitičari u BiH očekuju inflaciju od 4,2 posto.

Navodi se i kako mehanizam valutnog odbora u BiH, na kojemu je temeljena Centralna banka BiH, i dalje predstavlja važno ekonomsko sidro, a posebice je značajno u uvjetima političke nestabilnosti. Taj mehanizam brana je nekontroliranom tiskanju novca, jer je domaća valuta konvertibilna marka vezana fiksnim tečajem za euro i mora imati pokriće u toj valuti.

Ne nazire se kraj rasta cijena nekretnina

(www.jabuka.tv)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.