Korner nije “pola gola”, zapravo nije ni blizu toga

Jens Bangsbo je danski profesor sportskih znanosti na Sveučilištu u Kopenhagenu i bivši pomoćni trener u Juventusu koji zajedno s kolegom Birgerom Peitersenom već 20-ak godina aktivno radi na znanstvenom proučavanju nogometa.

Prema njihovim podacima, prosječna momčad za vrijeme prosječne utakmice ima između 230 i 280 napadačkih radnji, a od svih napadačkih akcija u prosjeku se svega pet do osam može definirati kao izravno opasno po sam gol.

Vrhunske momčadi, poput Barcelone i Real Madrida, u dvobojima s debelo inferiornim momčadima zbog individualne dominacije u duelima i visokog posjeda lopte imaju oko 420 napadačkih radnji, ali rijetko slože preko 15 situacija opasnih po suparnički gol.

Poanta nogometa su golovi, a oni se događaju jako rijetko, posebno u usporedbi s drugim popularnim sportovima. U takvom kontekstu osvojiti korner za navijače automatski znači uzbuđenje.

To znači sadržaj, znači da je jedna momčad napravila obrambenu akciju i da druga momčad dolazi pred njena vrata s nekoliko igrača, stvara se gužva i pojavljuje se iluzija prilike. Otuda, valjda, dolazi i uzrečica da je korner “pola gola“.

Podaci pokazuju da je korner upravo to — iluzija prilike

Chris Anderson i David Sally su u svojoj knjizi The Numbers Game kornere opisali kao “gotovo bezvrijedne“ u kontekstu zabijanja golova. Prema njihovim istraživanjima, nakon što izvedete udarac iz kuta imate 20,5 posto šanse da u iduća tri dodira s loptom dođete do udarca. Iz toga, imate samo 2,3 posto šanse da zabijete gol, a i ti golovi puno češće dolaze nakon što iskontrolirate drugu loptu nego nakon što prvotno ubacivanje netko pospremi u gol.

I Bangsbo-Peitersen i Anderson-Sally su do svojih podataka dolazili prateći više liga na više različitih razina, od amaterskog nogometa do Premier lige. Međutim, ono do čega su oni došli se ugrubo poklapa i s viđenim u prošlogodišnjem izdanju Lige prvaka; dakle, nogometom na najvišoj mogućoj razini, s najboljim mogućim igračima, najboljim dodavačima i najvišim skakačima.

U Ligi prvaka šansa da nakon kornera uputite udarac na gol je 24,6 posto, a šansa da ćete zabiti gol je 2,7 posto. Da se ne bismo gubili u postocima i da bi bilo jasnije: prošle godine je u Ligi prvaka bilo potrebno izvesti četiri udarca iz kuta da bi se uopće došlo do udarca na gol, a gol pada nakon svakih 36 izvedenih kornera, piše Telesport.hr.

1/36

Dakle, korner nije pola gola. Korner je tek 1/36 gola i uzbuđenje koje se stvara kad momčad dođe u suparnički kazneni prostor na skok s petoricom ili šestoricom igrača je isključivo subjektivno i u kontekstu golova obično uzaludno.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.