Koliko nam “binge watching” uništava društveni život?

Čak i ako niste upoznati sa značenjem ovog engleskog termina, u praksi ste ga sigurno doživjeli: napokon ste odlučili pružiti šansu prvoj epizodi serije o kojoj vam svi pričaju. Dobro, prva epizoda djeluje obećavajuće i odlučujte pogledati još jednu. Sljedeće čega se sjećate su sitni noćni sati i pronalazak epizoda druge sezone, budući da ste prvu upravo cijelu pogledali.

U mnoštvu novih pojmova, karakterističnih za moderno tehnološko doba, u jednom se trenutku morao pojaviti i čuveni binge watching. Kao i s drugim fenomenima takve vrste, pretpostavljali smo da se oni događaju samo nama. Ipak, binge watching je, vrlo brzo nakon nastanka, postao pojam koji je objašnjavao mnogo toga i koji nam je olakšao svakodnevnu komunikaciju.

Kako je to izgledalo u praksi? Pa, otprilike ovako: “Možda nisam sinoć otišla s vama van, ali sam svejedno umornija od svih vas zajedno. Bingeala sam novu Netflixovu seriju.” Drugim riječima, umjesto da nadugačko objašnjavate zašto ste ostali budni do jutra, možete reći samo – binge watching i većina će vas odmah razumjeti, piše Buro247.hr.

Prema službenoj definiciji dostupnoj na stranici Urban Dictionary, ovaj pojam označava gledanje više sezona neke serije u periodu od nekoliko dana, s tim da je ključna stavka izostanak sna. Tko će spavati kad se još uvijek ne zna identitet serijskog ubojice koji prijeti stanovništvu američkog gradića?

Ovaj se fenomen počeo širiti paralelno s rastućom popularnosti serija. Dok smo prije samo pet ili deset godina svi više cijenili filmove, danas se u produkcije serija počinju ulagati značajna financijska sredstva.

Najpoznatiji holivudski glumci se otimaju za glavne uloge u serijama, koje su kvalitetom često bolje od visokobudžetnih filmova u kinima. Uz to, generacija millennialsa je prva koja je odrastala s dostupnom tehnologijom: mobiteli, tableti i laptopi su nam uvijek pri ruci, a serijama možemo pristupiti u svakom trenutku. Mlađe generacije gotovo ne mogu zamisliti situaciju u kojoj sljedeću epizode omiljene serije morate čekati tjedan dana- sad nas od nastavka radnje dijeli tek nekoliko klikova.

No, budući da millennialsi nisu poznati po samodisciplini, rijetko se tko može prisiliti da doista pogleda još samo tu sljedeću epizodu. Naposljetku, većina je serija napravljena tako da na kraju svake epizode dolazi nova intriga.

Portlandia GIF - Find & Share on GIPHY

O čemu se točno radi? Pa, dovoljno je reći da postoji cijeli niz članaka i savjeta koji vam pomažu stati na kraj nekontroliranoj količini vremena koje trošite na gledanje serija. Sigurno ste i sami čuli prijatelje ili poznanike kako pričaju da nisu naučili za ispit ili pak otišli na kavu jer su “morali dovršiti sezonu”.

Takve će izjave na prvu zvučati smiješno, no binge watching sve većem broju ljudi doista utječe na društveni život. Ovdje ponovno treba spomenuti slavne navike millennialsa koji nemaju nikakav problem s društvenim normama koje nalažu da je vikend vrijeme u kojem idemo van i ostajemo do jutarnjih sati. Ako pitate sve veći broj mladih ljudi, jutarnji sati su sad rezervirani za kauč, kokice, laptop i omiljene fiktivne likove.

Publikacija Reader’s Digest je napravila svojevrsno istraživanje povezano s fenomenom binge watchinga te razgovarala sa stručnjacima poput psihologa i doktora medicine, ali i ljudima koji učestalo gledaju “bingeaju” serije. Prema onome što su oni otkrili, ovakav način života nas dovodi do smanjene tjelesne aktivnosti, manje motivacije za učenjem i napredovanjem te sve manjeg druženja s obitelji i prijateljima.

Okej, to smo sve mogli pretpostaviti i sami, no ponudili su nam i neke konkretne brojke koje će svakoga natjerati da se zamisli. Primjerice, ako ste “binge watchali” sve epizode serije “The Good Wife”, potrošili ste preko tri puna dana, kao i u slučaju serija “Lost” te “How I Met Your Mother”. No, za serije poput “24” ili “The West Wing” vam je trebalo čak šest punih dana. Je li se ovo vrijeme možda ipak moglo potrošiti na bolji način?

Ako čitate ovaj tekst i mislite kako nitko ne troši ovu suludu količinu vremena na gledanje neke serije, brojke bi vas ponovno mogle iznenaditi. Prema istraživanju koje je proveo Netflix, čak 61 % gledatelja se u nekom trenutku okuša u binge watchingu. Štoviše, rijetko tko na taj način pogleda samo jednu seriju. Uz to, treba spomenuti kako je većina ispitanika rekla kako se nakon dobrog binge watchinga osjeća iznimno dobro i zadovoljno.

No, ne treba zaboraviti da je granica između bezbrižnog uživanja u seriji i sabotiranja vlastitog društvenog života (i zdravlja!) ponekad gotovo neprimjetna. Ako vam sve ovo nije dovoljna motivacija za prelazak na sporiji ritam gledanja serija, možda bi mogao biti podatak koji kaže kako binge watching umanjuje doživljaj cijele serije. Umjesto da stignete razmisliti o sadržaju koji ste upravo konzumirali, binge watchingom ćete cijeli proces ubrzati do krajnjih granica, a (trenutno) omiljenu seriju vrlo brzo zaboraviti. I tako u krug.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.