“Klokani” namučili Francusku koja je ipak osvojila puni plijen

Znatno teže od očekivanoga Francuska je u uvodnoj utakmici Skupine C Svjetskoga prvenstva pobijedila Australiju koja se predstavila u vrlo dobrom izdanju, no na kraju je ipak golom Paula Pogbe Francuska slavila 2:1 i tako stigla do prvih bodova na Mundijalu.

Francuzi su očekivano napadački počeli dvoboj s popularnim “Klokanima”, pa je prva prijetnja viđena već u 2. minuti kada se oporavljeni Mbappe ubacio po desnoj strani i gađao prvu vratnicu, ali je vratar Brightona Mathew Ryan izbacio loptu u prvi udarac iz kuta.

Pogba je u 5. minuti pokušao iz slobodnjaka s 25 metara, ali je išlo to po sredini gola, pa suparnički vratar ni tada nije imao većih poteškoća, baš kao ni minutu kasnije poslije Griezmannovog pokušaja s distance.

Francuska je bila znatno bolji suparnik u uvodnih 15-ak minuta, ali kako je odmicalo prvo poluvrijeme Australci su uspostavljali terensku inicijativu i uopće nisu bili inferiorni u odnosu na izabranike Didiera Deschapmsa.

Štoviše, u 17. minuti viđena je najveća prilika prvoga poluvremena, a imala ju je Australija pri jednom prekidu. Lopta je ubačena pred francuski gol, Tolisso ju je zahvatio i uputio prema vlastitome golu, ali je Hugo Lloris odlično intervenirao i spasio svoju momčad.

Hernandez je u 33. minuti ušao u šesnaesterac Australije s lijeve strane, uputio prizeman udarac, ali je Sainsbury ispred svoga vratara izbacio loptu u korner. Na isteku prvih 45 minuta zaprijetio je i Aziz Behich, lijevi bočni kod Australaca, no nije uspio pogoditi suprotni kut pri udarcu s ivice šesnaesterca krajnje iskosa.

Australija je i u nastavku dvoboja kreirala prvu opasnost pred suparničkim golom, međutim u 53. minuti Varane je uz određene poteškoće to ipak očistio. Minutu kasnije dubinska lopta za Griezmanna koji pada u kaznenom prostoru, Francuzi traže penal, no sudac Cunha nastavlja sa igrom, ali kojih minutu kasnije ipak dobija signal da dođe na provjeru, te nakon video analize ipak dosuđuje najstrožu kaznu, a Griezmann sigurno pogađa s bijele točke i dovodi Francuze u vodstvo. Pri tome još australski stoper Risdon zbog prekršaja zarađuje žuti karton.

Ipak, radost Francuza nije dugo trajala pošto je u 61. minuti na drugoj strani Umtiti igrao rukom, pa je urugvajski sudac i po drugi put opravdano pokazao na najstrožu kaznu, a australski kapetan, inače igrač hrvatskih korijena, Mile Jedinak sigurno zabio za 1:1.

U 67. minuti jedno pogrešno vraćanje lopte Australaca prema svome vrataru, međutim Ryan je ipak pravovremenim istrčavanjem bio za “treptaj oka” brži od Mbappea i spasio svoja vrata. Dvadeset minuta prije kraja Deschamps se odlučio izvući iz igre Griezmanna i Dembelea, a priliku u vršku napada dobili su Giroud i Fekir.

Deset minuta prije kraja Francuzi ipak dolaze do novoga vodstva. Pogba je odigrao dupli pas sa suigračima te šutirao s nekih 15 metara, Behich pokušao blokirati, ali samo pomogao da lopta dobije nezgodnu putanju i od grede se odbije iza gol crte australskoga gola. Francuska je na taj način i sretno i spretno stigla do nove prednosti.

KAZAN – Stadion Arena Kazan. Sudac: Andres Cunha (Urugvaj). Utakmica 1. kola Skupine C SP-a: Francuska – Australija 2:1 (0:0). Strijelci: 1:0 Griezmann (58-11m), 1:1 Jedinak (62-11m), 2:1 Pogba (81). Žuti kartoni: Tolisso (Francuska), Leckie, Risdon i Behich (Australija).

FRANCUSKA (4-3-3): Lloris – Pavard, Umtiti, Varane, Hernandez – Tolisso (od 78. Matuidi), Kante, Pogba – Dembele (od 70. Fekir), Griezmann (od 70. Giroud), Mbappe. Izbornik: Didier Deschamps.

AUSTRALIJA (4-2-3-1): Ryan – Behich, Milligan, Sainsbury, Risdon – Jedinak, Mooy – Kruse (od 85. Arzani), Rogić (od 71. Irwine), Leckie – Nabbout (od 64. Jurić). Izbornik: Bert Van Marwijk.