HSPF: ”Svi smo mi Herceg-Bosanci”

„Ako zaboravite svoju pripadnost, svoju zemlju i povijest svog naroda, tuđinac u zemlji vašoj uzorat će grobove vaših predaka i tvrditi da nikada niste ni živjeli tu.“

[youtube id=”Id8eL7ohO78″ width=”600″ height=”350″]

Svjesni  važnosti poznavanja kulture i burne povijesti vlastitoga  naroda,  u tragu za novim istinama i spoznajama, članovi Hrvatskog studentskog politološkog foruma, 20. i 21. travnja posjetili su mnoga značajna kulturna mjesta kojima Središnja Bosna obiluje, te su  organizirali  javnu tribinu pod nazivom „Zbližavanje Bosanaca i Hercegovaca kroz kulturnu baštinu Središnje Bosne“.

Svoj obilazak započeli su  posjetom Bugojnu, gdje su položili vijence na spomen obilježju hrvatskim braniteljima te čuli nekoliko prigodnih riječi upućenih od župnika fra Vinka Sičije i predsjednika koordinacije Udruga proizišlih iz Domovinskog rata, Miroslava Zelića. Domaćini su istaknuli nepovoljan položaj hrvatskog naroda u ovom gradu i probleme s kojima se svakodnevno susreću, ali i hrabro bore.

Posjet travničkoj isusovačkoj gimnaziji,  crkvi Sv.Ane u župi Potkraj, samostanu Guča gora, Kiseljaku, samostanu, muzeju i knjižnici u Kraljevoj Sutjesci, te samostanu, muzeju i knjižnici u Kreševu darovali su članovima HSPF-a prigodu za bogato kulturno uzdizanje. Članove Foruma, pogotovo one iz Hercegovine, posebno se dojmio posjet Udruzi branitelja u Travniku, koji su nas, na čelu s generalom Ilijom Nakićem dočekali raširenih ruku i srca. Pokušali su nam prenijeti dio tog strašnog iskustva, zvanog rat, koji na ovim prostorima traje i dalje, ali kako kažu, drugim sredstvima. Iskustva o kojem mladi ljudi, tako malo znaju, a trebali bi. Forumašima će tako strašne fotografije iz ratne bolnice u Novoj Biloj, ostati zauvijek urezane u mislima.

Kulturna baština koju Bosna posjeduje veliko je blago na koje trebamo biti ponosni i kojega trebamo biti svjesni,  ona je i duh kojim odiše ova,  ratovima napaćena, zemlja. Svjedočanstva ljudi koji su teške dane tu proživjeli, koji su Bosnu branili, i koji svoj život žive u njoj ostavili su na studente neizbrisv otisak.

Javna tribina organizirana je u hrvatskom domu u Kiseljaku u suradnji sa Goranom Lulićem, koji je istaknuo da mu je čast biti domaćinom i da su vrata njihove općine ovoj udruzi uvijek otvorena.  Gosti predavači bili su: Ivo Miro Jović, bivši član predsjedništva Bosne i Hercegovine, ovoga puta u ulozi povjesničara, Željko Raguž, ravnatelj radija Herceg-Bosne, te Mladen Molinar, urednik na TV Kiss-u, tajnik u HKD Napredak Kiseljak. Na tribini je bilo riječi o ulozi kulturne baštine kroz povijest i o njezinoj važnosti za identitet hrvatskog naroda.

„Ova tema ima povijesnu, pravnu, političku, gospodarsku, ali i emotivnu dimenziju i vrijedi o njoj govoriti.“ Kazao je Raguž, a o pojmu ‘zbližavanja’ rekao je: „Nema potrebe za zbližavanjem, jer mi nismo razdvojeni. Mi smo jedan narod. Imamo zajednički jezik, teritorij, zajednička sjećanja, religiju. Sve bitne komponente koje čine jedan narod.“

Prefiksi poput ovoga  ‘bosanski’  Hrvati čine veliko zlo našem narodu, koji mora biti snažnim intenzitetom integriran, posebno u ovom teškom vremenu obilježenom borbom protiv sve veće neravnopravnosti Hrvata u svojoj državi, Bosni i Hercegovini.

„Želim istaknuti sjajno gostoprimstvo, jer gdje god smo došli u posjet, sjajno smo primljeni. Na nama mladima ostaje da držimo do naše kulturne baštine, kao i do žrtve naših branitelja. Drago mi je da se svi vraćamo s lijepim iskustvom i drugačijim pogledima.“ Rekao je predsjednik HSPF-a Goran Kutle.

Najzanimljiviji dio tribine, te ujedno i njen najkonkretniji ishod, je konstatacija da bi se naš narod, usred svih tih podjela i napada koje ne prestaje, nego su dapače, sve jače, trebao izjašnjavati kao hercegbosanski.

Ured za informiranje Udruge „Hrvatski studentski politološki forum“

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.