Grad Široki Brijeg ima planove koji se tiču sustava za navodnjavanje

U Gradskoj upravi u Širokom Brijegu u petak je održan sastanak predstavnika Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, izaslanstva Svjetske banke s predstavnicima FAO-a, i predstavnika Vlade Županije Zapadnohercegovačke i JU Coming.

Tema sastanka je bila prezentacija projekta koji ima za cilj povećanje konkurentnosti u sektoru poljoprivrede i za koji je uskoro planirano objavljivanje javnog poziva.

S navedenim projektom i javnim pozivom predstavnici Ministarstva i Svjetske banke upoznat će predstavnike svih lokalnih zajednica, koje su ranije iskazivale interes za segment navodnjavanja poljoprivrednih površina u njihovim lokalnim zajednicama.

Direktor Ureda za implementaciju projekata u poljoprivredi i šumarstvu u okviru Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Alojz Dunđer kazao je kako je predviđeno planirane sastanke s predstavnicima lokalnih vlasti održati tijekom ovog i do sredine sljedećeg tjedna. Po njegovim riječima, cjelokupan financijski paket iznosi približno 25 milijuna KM, i procjena je da će od 10 do 15 područja u FBiH biti izabrano za navodnjavanje.

Grad Široki Brijeg planira proširenje hidromelioracijskog sustava na područje Ljutog Doca

Grad Široki Brijeg planira proširenje hidromelioracijskog sustava na područje Ljutog Doca. Točnije, plan je izgraditi oko 3000 m novog kanala koji će omogućiti cca 300 ha navodnjavanja.

Iz Grada podsjećaju kako je 2016. godine završen višemilijunski projekt rekonstrukcija sustava za navodnjavanje u Gradu Širokom Brijegu, a kojega je u cijelosti financirala Svjetska banka. Banka je polovicom 2012. godine odobrila financiranje rekonstrukcije sustava za navodnjavanje na području Grada Širokog Brijega.

Ukupni radovi sanacije i rekonstrukcije kanala bili su podijeljeni po područjima u četiri LOT-a: LOT 1. Akvadukt preko rijeke Lištice u Borku; LOT 2. Dionica glavnog kanala: Vrelo Borak – Buk – Uzarići – Jare – Biograci; LOT 3. Dionica glavnog kanala: Akvadukt u Borku – Oklaji – Trn – Zavoznik – Mokro – Turčinovići; LOT 4. Kanali na području Knešpolja, Gornjeg i Donjeg polja (Orovnik) i Žvatića.

Ukupna vrijednost ugovorenih radova u sva četiri LOT-a iznosila je 5,5 milijuna KM, a radove su izveli tvrtka ‘HERING’ d. d. Široki Brijeg (za LOT-ove 1,2 i 3) i AMITEA d.o.o. Mostar (LOT 4).

Ova financijska sredstva su bila nepovratna za Grad Široki Brijeg, s tim da je obveza Grada Širokog Brijega bila da riješi imovinsko-pravne odnose i potrebne dozvole za radove na rekonstrukciji sustava, te da koordinira realizaciju projekta na terenu i potakne formiranje i rad udruga korisnika vode, navedeno je u priopćenju Grada Širokog Brijega.

Široki Brijeg: Počela rekonstrukcija Ugrovačke ulice

Općine u FBiH dobit će 25 milijuna KM za navodnjavanje poljoprivrednih površina

(www.jabuka.tv | Foto: Grad Široki Brijeg)

19 komentara

  • De bgt skupite se iz ZHŽ pa nađite dva čovika, platite im obuku da se nauče šalovat šahtove ako već na njima klepate pare bar ih postavite kako treba. Svako 5m šaht.

  • Kuce na puringaju pravljene na kanalima,i sad cijelo Dracevo polje ostalo bez vode.Al svakako nitko nista ne radi,evo na Trnu ima vode pa se ne radi nista .

  • Ma nemoj na Ugrovači mini elektrana, vodi je ćaći materi a ne nama na Trnu..
    Dosta nam je što nas feal svalo dan o svaku božju noć tererorizira elektronski i kemijskim šokovima da me čudi da nema svaki dan barem nekoliko osmrtnica s užeg područja oko te zlotvorne plinske komore za obližnje stanovnike u krugu nekoliko kilometara oko nje..
    Samo nam još fali neki luđak koji ima para i neki luđak iz politike koji nema ni para ni pameti da se zajedno udruže i da nas truju kozečeve.Ubijaju ljude ko zečeve i to ne jednu godinu nego godinama i godinama.U svako državi EU. takvoj tvornici bi bio zabranjen rad u naseljenom mjestu ali ovdje niti ima države ni zakona ni inspekcijekojum oreš kupiti za cjenu od pedeset maraka pa naviše i zato i rade sve ovo što rade jer znaju u kakvoj vukojebini zarađuju velike novce.Imamo korupciju u politici i sudstvu toliko jaku i podlu da nam ni afričke i arapske zemlje koje su sinonim za zaostalost i neslobodu nisu ni do koljena,

  • “kočerinjani”su vladali 15 godina u općini i županiji i ulagali u svoje zaselke potkraj i mamiće ,od rata u Kočerin nije ništa uloženo osim ovih tzv vladajućih u svoje zaselke i osobne interese

  • Za ovog Kovača,ajde nervozna dalaBu tuko da vam nije feala bio bi gladni miš,uništi industriju i živi od zraka i za tri dana si rika,krepalina ti si oni s musina zida ,nosi te tikvane ajde na vran di ti nesmeta nitko

  • Paa nije ova prica bzvz.Zašto je Kočerin ovako odbačen i zapostavljen?
    Želimo i tražimo da se izradi plan ,stavi na papir šta će grad gore uložiti odmah..a ne za 5..10 godina ili ćemo se organizirati i odvojiti od Širokog.Svakako je pola Kočerina gruntovno u Grudama.Odjebite više vi..Trn,grad,blato i svi.Daj navedite šta ste gore napravili ima 40 godina..navedite p vam mat.rina.Samo nemojte spominjat vodovod jer mi to pravimo iz svog džepa mulci jedni.

    • Kako zapostavljen? Uostalom zar nemate lobi kod Covica jaci nego vecina politicara, velikog doktora Mamickog. Neka se izbori za selo, kako su neke manje face od njega za svoje

  • Staviti cijevi niskog tlaka u postojeći sustav kanala za navodnjavanje…umjesto vrata staviti ventile. U tom slučaju nebi se prolila ni kap vode a razlika visine od vrela do kanala u Mokrom bi dala 2 bara pritiska vode. I vrlo bitno voda bi se mogla piti jer nebi bilo moguće ispuštati u nju septičke jame i slično.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.