Grad Mostar traži da se OHR uključi u rješavanje problema odlagališta Uborak

Grad Mostar uputio je službeni dopis Uredu visokog predstavnika (OHR), Izaslanstvu Europske unije u BiH i veleposlanstvima stranih zemalja u Sarajevu u kojemu se traži njihove uključivanje u rješavanje problema regionalnog odlagališta otpada na Uborku.

Zbog novonastale situacije i blokade deponija, te činjenice kako Mostar nema Gradsko vijeće koje može određivati eventualno neke nove lokacije za deponiranje otpada, pozivamo Vas da se i Vi uključite u rješavanje ovog izuzetno složenog problema na sve moguće načine koji će biti od koristi i na dobrobit za sve građane Grada Mostara, navodi se u dopisu Grada Mostara.

U dopisu se podsjeća na povijest odlagališta na Uborku, koje je otvoreno još 1960. godine, a u čiju su modernizaciju u proteklih deset godina investirana značajna sredstva Švedske agencije za međunarodni razvoj i suradnju (SIDA) i Svjetske banke.

Staro odlagalište je zatvoreno, a novo poduzeće JP Deponija d.o.o. Mostar upravlja novim regionalnim deponijem, na kojem se trenutno vrši odlaganje otpada, a koje je izgrađeno kreditnim sredstvima Svjetske banke. Ovaj deponij izgrađen je u sklopu projekta upravljanja čvrstim otpadom i kao takav planiran je od početka kao regionalno odlagalište koje bi opsluživalo 12 općina, kao jedno od pet najsuvremeniji sanitarnih i ekoloških deponija u BiH, stoji u dopisu Grada Mostara.

Međutim, mještani okolnih naselja i aktivisti Građanske inicijative “Jer nas se tiče” tvrde kako je kapacitet odlagališta odavno premašen te traže njegovu sanaciju i zatvaranje.

Tijekom 2019. godine mještani su u nekoliko navrata blokirali Uborak, a odlagalište je ponovno blokirano u subotu, 22. veljače, zbog čega se već sedam dana ne odvozi smeće s mostarskih ulica.

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) nedavno je izrazila potporu mještanima, a Grad Mostar izrazio je razočaranje takvim stavom USAID-a.

Grad Mostar razočaran je time da USAID podupire udruženja koja nelegalno blokiraju prometnicu i zaustavljaju odlaganje otpada držeći tako 100 000 građana Mostara taocima, poručili su iz gradske uprave.

(Fena)

4 komentara

  • Ljudi dragi malo vodite racuna itrazite od Grads razvrstavanje otpada za nase zdravlje doce jos jaca epidemija kad zagrije sirokobrijezanka

  • Ma nama u Mostaru ne treba korona virus,jer on nema među ovim virusima nema šta tražiti.Imamo pun grad smeća i virusa i samo je pitanje dana kada će kolera zavladati u gradu.Postali smo taoci skupine došljaka na području Vrapčići,a njihov vođa izvjesni Nijaz Hodžić,zeničanin,koji nije baš na dobru glasu iz ratnih dana,sa skupinom žena,budućih političarki terorizira grad od 100000 ljudi,a policija se ponovno isključila i ne želi se miješati.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.