Golom Granqvista iz penala Šveđani slomili otpor Korejaca

Nakon iznenađujućeg trijumfa Meksika nad svjetskim prvakom Njemačkom, Šveđani u drugoj utakmici 1. kola Skupine F Svjetskoga prvenstva nisu dopustili iznenađenje, te su posve zasluženo svladali reprezentaciju Južne Koreje.

Korejci su ozbiljnije zaprijetili samo na početku, odnosno u 4. minuti kada su izborili udarac iz kuta, ali prilikom ubacivanja lopte švedski vratar Olsen je boksanjem lopte očistio tu situaciju, a kako je kasnije utakmica odmicala Šveđani su se sve više namećali, bivali bolji, prijetili iz svih pozicija, ali su ipak dugo čekali na pogodak.

U 18. minuti lijep dupli pas odigrali su kapetan Granqvist i Berg, ovaj potonji je petom ostavio loptu, ali je H.S. Lee uklizavanjem izbacio loptu u korner. Dvije minute potom stopostotna prilika za Berga i čudesna obrana vratara Woo Choa, možda i najbolja u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Odmah u 21. minuti i Jansson pokušava glavom s nekih 12 metara poslije ubačaja iz kornera, ali loptu šalje pored gola. Berg je u 29. minuti uputio volej koji je ponovno izblokiran, a potom u završnici prvoga dijela uslijedila su nova uzbuđenja. Granqvist najprije u 43. minuti efektno dubinskom loptom pronalazi Berga koji izvrsno štopa loptu, vraća u peterac, ali tamo nema njegovih suigrača.

Granqvist je u 44. minuti sam oprobao udarac, ali je korejski vratar bio dobro postavljen, a nadomak gola bio je i Claesson u nadoknadi prvoga poluvremena kada je skočio nakon Lustigovog ubačaja s desne strane, gađao glavom, ali nije pogodio okvir suparničkoga gola.

Šveđani su imali i prvu veliku šansu u nastavku susreta, ali je udarac Emila Forsberga s nekih 15 metara završio daleko od gola. Larsson je u 56. minuti ubacio iz prekida, Toivonen glavom šutirao iz blizine, a vratar Koreje Woo Choo još jednom izvrsno obranio.

Ipak, u 64. minuti Claesson je u kaznenom prostoru Korejaca nepropisno zaustavljen od M.W. Kima, koji je sredinom prvoga dijela zamijenio povrijeđenoga J.H. Parka, a sudac iz Salvadora je tek na sugestiju “VAR sudaca” i pregledavanja snimke odlučio pokazati na bijelu točku. Granqvist je uzeo loptu i smireno izveo taj udarac, vratara poslao u njegovu desnu, a loptu u lijevu stranu i Šveđani su na oduševljenje svojih 10-ak tisuća gledatelja u Nizny Novgorodu poveli s 1:0.

Poslije tog vodećeg zgoditka Šveđani su svojim iskustvom primirili igru, pa se uglavnom igra odvijala na sredini terena bez nekih značajnijih prilika, baš onako kako je odgovaralo momčadi izbornika Janne Anderssona, koja nije slučajno izbacila Talijane u onim dodatnim kvalifikacijama, jer i danas su potvrdili da bez sumnje posjeduju kvalitet, te da itekako mogu svima biti tvrd orah.

Korejci su, istina, u sudačkom dodatku imali dobru priliku preko Hwanga koji je šutirao glavom pored gola, ali kada se sve zbroji i oduzme pobjeda Šveđana je i više nego zaslužena.

NIZNY NOVGOROD – Gradski stadion. Sudac: Joel Aguilar (Salvador). Utakmica 1. kola Skupine F SP-a: Švedska – Južna Koreja 1:0 (0:0). Strijelac: 1:0 Granqvist (65-11m). Žuti kartoni: Claesson (Švedska), W.Kim i Hwang (Južna Koreja).

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen – Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Larsson (od 81. Svensson), Ekdal (od 71. Hiljemark), Forsberg – Berg, Toivonen (od 77. Thelin). Izbornik: Janne Andersson.

JUŽNA KOREJA (4-3-3): Woo Cho – J.H. Park (od 28. M.W. Kim), Y.G. Kim, H.S. Jang, Y. Lee – J.C. Koo (od 73. S.W. Lee), Y. Ki, J.S. Lee – Son, W. Kim (od 66. Jung), Hwang. Izbornik: Shin Tae-Yong.