Fantastični Rakitić donio Hrvatskoj pobjedu

Hrvatska je s 2:1 pobijedila Makedoniju u Skopju u trećoj utakmici kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Rakitić je briljirao, a Sammir debitirao.

Puno je straha bilo uoči utakmice zbog taktike Igora Štimca. Malo je tko znao što očekivati pored poziva Sammiru, uigravanju nekakve 4-2-3-1 formacije i podvaljivanja Domagoja Vide na desnom beku. No, Štimac je “iznenadio” izvođenjem zaista najboljih (statistički) igrača koje ima na raspolaganju, uz naravno izostanak Nike Kranjčara koji priliku nije dobio ni sa klupe. Ulaskom Sammira u “kockasto” društvo, Kranjčar je, očito, skliznuo daleko od prve momčadi kada je i Badelj dobio priliku ispred njega. Ili ga možda izbornik čuva za Wales?

Ibraimi šokirao Štimca u 16. minuti

Srna je kapetanski odradio zadaću na desnom beku, Strinić je jurio po lijevom servirajući ubačaje prema šesnaestercu, koji su, ako nisu zapinjali u bloku, prolazili ispred ili iznad hrvatskih napadača. Ćorluka i Šimunić u sredini su već uigran par i uz manje nesigurnosti, kakve su koštale Hrvatsku gola, odradili su do kraja dobar posao.

Od početka su Makedonci, nošeni atmosferom i navijanjem 33 tisuće ljudi, pritisnuli zadnju liniju Hrvatske. Uz nekoliko grubih prekršaja nastavili su dominirati prvih petnaest minuta i već u 16. probili Pletikosu. Ibraimi je u polu-kontri primio loptu, othrvao se obrani i pored hrvatskog vratara sa ruba šesnaesterca pogodio za 1:0!

Rakitić igrač utakmice

Zaprijetili su pet minuta kasnije iz kornera, ali Pletikosa je obranio. Sjevnula je zatim brza kontra Hrvatske, Strinić je prošao po lijevoj strani, ubacio pred gol, ali Jelavića je zatvorila domaća obrana. Ivan Rakitić i Ivan Perišić zadavali su Makedoncima najveće probleme, dok je Modrić bio potpuno nevidljiv izgubiši se iza Gorana Pandeva kojeg je s Vukojevićem trebao zaustavljati. Jelavić i Mandžukić na sebi su nosili cijelu makedonsku obranu dok su Rakitić i Perišić prijetili sa svih strana. U 25. minuti Perišić je izborio korner, Rakitić izveo, a Jelavić glavom pucao malo preko gola. Bila je to dotad najveća prilika gostiju.

U 32. minuti Rakitić je još jednom precizno izveo korner, lopta je prošla na drugu stativu do Ćorluke koji je stigao smiriti loptu i pucati u bliži kut za izjednačenje, 1:1!

Do poluvremena je najbolji igrač utakmice, koji je nakon prvog susreta s Makedoncima neopravdano kritiziran, imao još jednu veliku šansu, pucao je s više od 30 metara, a vratar domaćih Bogatinov uz veliki je napor obranio. Iz drugog ovakvog pokušaja je nešto kasnije zabio. Igrala se 57. minuta, Bogatinov je izašao korak previše, Rakitić je izveo slobodan udarac sa gotovo 40 metara i fantačnim golom donio preokret!

[youtube id=”rSiAZMDcadM” width=”600″ height=”350″]

Pandev umorio Modrića, Perišić i Rakitić Makedonce

Nešto ranije Pandev je zabljesnuo izigravši čak trojicu hrvatskih igrača, pao je preko Šimunićeve noge na ulasku u kazneni prostor, ali sudac mu nije udovoljio. Još mu je kasnije dao i žuti karton zbog kojega propušta utakmicu sa Srbijom za četiri dana. Makedonci su nošeni publikom bili opasni i u drugom dijelu, a naročito nakon Štimčevih izmjena.

U 64. minuti u hrvatskom dresu istrčao je drugi Brazilac u povijesti. Sammir je zamijenio Jelavića, a Kalinić Mandžukića. Badelj je ušao umjesto nevodljivog Modrića, i hrvatska više nije bila opasna. Rakitić je stvorio još jednu lijepu šansu kada je u 77. minuti gurnuo Kalinića u priliku, ali napadač Dnjipra pucao je pored gola. Perišić je do samog kraja pravio nered pred protivničkim golom, ali nije se uspio upisati u strijelce. Rakitić je u sudačkoj nadoknadi izveo korner, a Badelj je sa 15-ak metara pucao pored gola. U posljednjoj sekundi Darijo Srna izveo je slobodan udarac iz daljine i pogodio stativu.

Makedonija – Hrvatska 1:2

Makedonija: Bogatinov – Georgievski, Noveski, Šikov, Popov – Sumulikoski, Demiri – Tričkovski, Pandev, Ibraimi – Ivanovski

Hrvatska: Pletikosa – Srna, Ćorluka, Šimunić, Strinić – Rakitić, Vukojević, Modrić (od 84. Badelj), Perišić – Mandžukić (od 72. Kalinić), Jelavić (od 64. Sammir) (Index.hr)