Drama u Donjem Gradcu: Mještani spriječili ulazak svećenika na groblje

Jutros u 9:30 sati bila je najavljena misa na groblju Vlaka u Donjem Gradcu, koju je trebao predvoditi don Miljenko Krešić.

Mještani koji podržavaju franjevce okupili su se već sat vremena ranije kako bi spriječili održavanje mise u groblju.

Na mjestu događaja okupili su se vjernici s obje strane, a okupljeni nisu dopustili don Miljenku Krešiću ulazak u groblje, nakon čega je pozvana policija, piše Borak.tv.

Dolaskom policije obavljen je razgovor s predstavnicima obje strane, no okupljeni su i dalje ostali pri stavu da se misa ne može održati unutar groblja.

Nakon toga, dogovoreno je da se misa održi pod dubom u blizini groblja, što su okupljeni dopustili.

Misa je trajala oko dvadeset minuta, a mještani su ostali u blizini sve dok se sudionici nisu razišli. Prema riječima okupljenih, cijeli događaj prošao je bez ikakvih incidenata.

Okupljeni su zahvalili mještanima Gornjeg Gradca, Dubrava i sela Provo na dolasku i podršci mještanima Donjeg Gradca.

(www.jabuka.tv | Foto: Čitatelj)





256 komentara

    • Ne sudi da ti ne bude sudjeno,zasto otima zupe kada ih ne moze odrzavati,zaato ne ostavi narod u miru s franjevcima,tradicija je jaca od zakona kojeg sami pisu kako im odgivara i onda ga provode

    • Za konentatora zhz u 17 i 16 ali i sve druge koji napadaju mještane D.Graca što nisu dali Petrovcu vođenje mise.
      Kao prvo i sam pokojni papa Franjo je rekao kako u našoj crkvi postoje 2 reda Kardinala i to:jedan koji smatra kako je crkva zbog naroda i drugi kako je narod zbog crkve.Papa je rekao kako se on priklanja prvom redu gdje je crkva zbog naroda.Ako je tome tako zar nije logičnije i pravednije u ova vremena kad je ctkva u krizi u svijetu pustiti narod i crkvu da se dogovore koga žele u svojoj crkvi.Ako mještani D.Graca žele franjevce pa neka im budu franjevci.Nametati rješenja na silu kao sto je to činio biskup Perić nije nikako dobro i vifimo sto je time pistigao među Hrvatima Hercegovine duboki razdor koji traje decenijama i trahaće još dugo. Sad će svi ovi koji se s mojim stavom.ne slažu reći poput biskupa Perića :tko narod išta pita a poglavito će se pozvati na onaj dio koji obvezuje franjevce a on je poslušnost.Ako prihvatimo da su svi franjevci poslusali biskupa i napustili župe što ćemo.s barodom koji neda Petrovcima dolazak?Moraju li i oni biti poslušni ko franjevci prenda su sa franjevcima u tim istim zupama stoljećima prije ovih Petrovaca lili jrv,znon i suze u tim župama i postali s njima jedno srce i jedna duša.Kao nokat i meso.I sad im netko na živo kida te nokte.Zar nije bolje piradi mira u Hercegovini ostaviti franjevce u njihovim zupama pa čak ih i premjestiti u dtuge župe a u njihove dovesti druge franjevce i to sve stoji i oni bi na to sigurno pristali.A na silu dovoditi Petrovce i pozivati se na neke stogodišnje ugovore o ustupanju zupa Petrovcima u ovo vrijeme sveopće krize crkve je kontraproduktivno.
      Bog i Hrvati!
      ZDS!

      • Sva sreća pa nas nestaje na ovim prostorima! Uskoro nam neće trebat ni pop ni fratar! Bez obzira na sva opravdanja koja se ovdje pokušavaju plasirati, silom istjerati nekoga iz groblja, nije samo degutantno i seljački, nego i svetogrđe!

      • Ko kaže da mještani žele…želi 10 zatucanih mještana…ne radi se o tome da li je franjevac ili petrovac…mladi žele da odu razriješeni fratri koji više ne mogu govoriti misu..ispovijedati …itd…tako da molim vas malo pročitajte o čmu se radi

      • Biskup je nadležan za cijelu biskupiju koja mu je povjerena…svi svećenici bilo kojeg reda trebaju ga slušati jer su se kod ređenja za tu dužnost zavjetovali na bezpogovornu poslušnost nadležnom biskupu…na dalje Biskup je odgovoran Nadbiskupu a ovaj naravno Papi koji je i vrhovni poglavar Rimokatoličke crkve…ovo je vrlo jednotavno i treba biti svima jasno da svaki onaj koji se odluči zarediti i biti svećenik Rimokatoličke Crkve – isti je odgovoran za svoja ne (djela) ili neposlušnosti i to pred samim sobom,jer time čini prvi grijeh a to je upravo neposluh…dalje odgovoran je pred narodom koji mu je povjeren,dalje odgovoran je Biskupu kojeg ne sluša a istog je postavio sam Papa… i dalje odgovoran je pred Bogom,pred koji će kad tad polagati račune za svoju neposlušnost…zato mi se čini da ova braća svećenici koji otkazuju poslušnost svom Biskupu,nisu podobni da budu kao Dobri Pastiri koje Isus zove…nego su isti ne znam samo čijom voljom jednostavno zalutali u svećenički red,očito da iznutra rade pomutnju i nered kako bi osramotili Crkvu,a takvih lažnih bilo je oduvjek i oni pripadaju tamo gdje se nalaze svi drugi otpadnici…

      • bilo je 50 mještana kojima su preci sahranjeni na tom groblju i željeli su da petrovac održi misu, ali 30 ljudi od kojih je 5 mještana sa tog groblja i 25 iz okolnih sela nisu dali da petrovac održi misu.

  • Ovo je takva sramota, ovako ponižavati bilo kojeg svećenika, ime je sasvim nevažno. Dno dna, neka se stide svi koji su u ovome sudjelovali.

  • Hrvati katolici i bogomoljci.
    Treba vam radna nedjelja bolje bi vam bilo da radite nego da se ovdje svađajte .

    • Isti su, ne trebaju nam komunisti kad imamo narodne starijesine i njihove zatucane obicaje koje su im iznad vjere i zakona.

  • Kakav treći!?
    Biskupi se otimaju, svećenici maltretiraju, sve javno se pokrade za dobro svojih par generacija, školstvo i zdravstvo se uništava,…

  • Sta vriejdi misa razrjesenog i neposlusnog svecenika nista. Ne da vrijedi vec je bogohulna. Ove bogohulnike treba netko dovest u-red na bilo koji nacin

  • Matej.10.14-15 Gdje vas ne prime i ne poslušaju riječi vaših, iziđite iz kuće ili grada toga i prašinu otresite sa svojih nogu. Zaista, kažem vam, lakše će biti zemlji sodomskoj i gomorskoj na Dan sudnji negoli gradu tomu.«

      • Dok su imali svećenika nije dolazio pop i stvarao probleme. Kad su ostali bez svećenika došao je pop i sve ok. Ovdje pop nastupa nasilno a to ne prolazi bez otpora.

        • Pitanje za župljne ove župe, koji životom brane izopćene svećenike:” zašto svetog Antu slavite 6.lipnja? Zašto sv.Josipa, zaštitnika vaše crkve, ne slavite na blagdan sv.Josipa?”
          Pametnom dosta!

        • Pop ne nastupa nasilno, malo se raspitajte sta je na stvari pa pricajte. Mladi mjestani sa svojom djecom ne zele sektu, a par starih zatucanih skupa sa tim “svecenikom” psovkama i prijetnjama im to ne dozvoljavaju. Pronadjite gde je pop ili bilo tko od karscana katolika koji zele pravovaljanu misu u svojoj zupi nasilno nastupio pa pricajte.
          Nek se srame, katolickog svecenika tjerati u ime razrijesenih fratara koji sa oltara poticu na mrznju….

  • Sramote Boze ti sacuvaj. Kao da smo u srednjem vijeku. Svi katolici i opet se svadaju . Moje misljenje , neka ide ko hoce fratrima ko hoce svecenicima . Ovo je ubrani Boze 🙏

  • Pa valjda mještani imaju sebi za pravo da odrede koga će da prihvate da im bude Božji namjesnik vi ostali koji ne razumijete nemojte se mješati

  • Sprijeciti bogosluzje je strahovito velik grijeh! Hoce li te buntovnike ispovjediti fratar i u ime Boga razrijesiti ih od toga? Nazalost za neke je na prvom mjestu fratar pa onda Bog i vjera! Takvima su vazni dresovi, a ne Bozja rijec!!! Zemljo moja jadna li si…
    Oprosti im Gospodine, jer neznaju sto cine!

  • Takozvani vjernici iz Graca, a nevjernici jer zele.u Protestante. Zalosno je tko sve brani da dodju normalni i legalni svecenici, najvise oni koji su bili u Udbi i koji ne idu u Crkvu nikako. Sramite se.

  • “Hercegovacki slucaj” nikada kraja s’ njime. Pogotovo sada sa hereticima i apostatima u Vatikanu. Zakuhali raspad Kristove Crkve, a ovaj uzrok je skuhala Austrija, koja je uvela popove, da razbije Franjevacki red, koji je bio uvik cuvar Hrvatstva na ovim prostorima. Zalosno.

    • Budalo koja si ,nisu popovi nego Petrovci ,i oni su najveći svecenicki red nastali od Svetog Petra ,znaci prvi svecenicki red ,i nemogu ljudi odlučivat ko ce govoriti misu ,po vašem onda ako doce svecenik a ne svidi mi se treba ga zatrat i traziti drugog ,ja na misu idem radi sebe a iz kojeg je reda svecenik govori meni isto

  • Ovaj narod je tvrd, kakve veze sko nije fra, nisu oni dosli radi Isusa i Mise , nego iz obicaja, vezu se za nebitne stvari ovo je veliki problem u nasem narodu.

  • Vi niste normalni, niste ni svjesni koliki je ovo grijeh. Procitajte ovaj ulomak iz Biblije sto je gore iznad napisan i pokajte se dok vam nije kasno.

  • Gračani misle da je pop četnik. To je sve zadrto do bola,samo tračaju i jedan drugom ga zadivaju.Diče se vjerom a ne poštuju biskupa ni Vatikan. Tko podje u Gradac nek se dvaput prikrsti.

  • Franjevci su katolički redovnici (poznati i kao “braća” ili “fratri”) čije se djelovanje temelji na nasljedovanju života svetog Franje Asiškog kroz siromaštvo, molitvu i služenje drugima.
    Dobro ovi naši slijede sv. Franju.

    • Gdje se politicarka Željka Zovko i HDZ umjesa i kolo vode tu trava ne raste. Ipak franjevci su vise na strani obicnih siromasnih ljudi. Politika i Bozije zapovjesti ne idu skupa. Politicari su zbog licne koristi i poena za glasanje dok su pravi vjernici iz duše ljudi nepristrasni i Bogu odati ma strani običnog čovjeka .

  • Ukratko: Većina mještana je za franjevce a jaaako mali dio za popa. Ako živimo u demokraciji onda pop nema što tu tražiti.

    • Takve etikete i predrasude lijepiti tipa tko je ”franjevac”, a tko je ”pop”, odnosno u prijevodu : je li ovaj pripadnik ovoga ili onoga, reda ili naroda, posjeduju samo jako i izrazito ograničeni primitivčine, primitivčine koje u prvom redu pokazuju da su totalno promašili poimanje kršćanstva, i poglede na čovjeka, kao na čovjeka, koji može biti loš ili dobar. A vi s ovakvim djelovanjem svima pokazujete da ste loši zato što posjedujete ogromne količine mržnje i predrasuda prema drugom čovjeku, prema drugoj grupaciji ljudi, prema drugim skupinama ljudi, eto samo iz jednog jedinog razloga, razloga što taj čovjek, što ta grupacija ljudi, što ta skupina ljudi, posjeduje u svom nekom opisnom označavanju drugačiji pridjev, tipa pop, fra, don, ovo, ili ono, u prijevodu crnac ili bijelac. I to je to. I onda se čudimo što nas drugi ne mogu smisliti, i smatraju nas nazadnim i primitivnim plemenima, gotovo u rangu fanatičnih istočnjačkih (kvazi)vjernika, spremni ispoljavati mržnju svoju prema drugima i drugačijima čak i ovakvim nazadnim i primitivnim nasilnim načinom.

      • Izgleda da vam je jako krivo sto mladi podrzavaju promjene,sto zele da napokon da imaju svoju uređenu župu svoga župnika! Ne volite realnu sliku u vezi ovoga da vidite!

  • Neupućenim ljudima: nije narod protiv svećenika ni protiv Crkve, narod je protiv nepravde koja se čini franjevcima! Protiv je načina na koji se otimaju franjevačke župe. Zar nije činjenica da su ’45. na ovom prostoru ubijena devetorica(!) subraće od partizanske ruke dovoljna da lokalni biskup ostavi župu na upravljanje fratrima?! Zamislite da se isto dogodi sa samostanom na Brijegu? Kome ne bi bilo krivo? Godinama su u župi fratri s narodom gradili i radili i sada bi netko na gotovo. A svaki biskup kojemu je dobro njegovog stada ispred svakog drugog interesa, potrudit će se riješiti ovaj slučaj za dobro sviju: poslati na župu fratra, kao što je to u prošlosti napravio i na drugim mjestima (Kočerin, Izbično) gdje se govorilo da će preuzeti petrovci, pa na kraju nisu!!
    Nije način pustiti narod da se međusobno sukobljava! Niti valja ovima što onemogućavaju misu, niti valja ovima što sazivaju ljude iz drugih mjesta po župi i dovode drugog svećenika silom i kriomice. Nema tu blagoslova…
    Za to vrijeme župa duhovno kopni, ni krštenja, ni krizme, ni vjenčanja, ni zornica, ni polnoćke, ni puta križa, nikakvih duhovnih susreta… Brat s bratom, susjed sa susjedom se svađa radi svećenika.
    Ne dira li to biskupske pastire?

    • O budalo neobrazovana, ne postoje franjevacke zupe. Nije to njihovo, ni crkva ni zupni ured. Biskupi i Papa su njihovi poglavari i ima da se podredjuju njima. A vi koji odbijate svecenike koji nisu fratri ste isto u teskom prekrsaju jer odbijate poslusnost biskupu a time i Papi koji ga je postavio. Pravite sektu i bit cete izopceni

    • …Još 1899. godine zajedničkim sporazumom mostarskog biskupa, hercegovačkog franjevca Paškala Buconjića, i hercegovačkog franjevačkog provincijala fra Luke Begića, dogovoreno je koje župe pripadaju redovničkom kleru, a koje dijecezanskom, i sve to papa Leon XIII. vrhovnom vlašću odobrio i naredio da se provede.
      Sveta je Stolica donijela konačno rješenje dekretom „Romanis Pontificibus” od 25. lipnja 1975. godine.
      Svatko moze biti vjernik i vjerovati u što hoće. Biti katolik znači poštivati Crkvu i hijerarhiju.

  • Koji su ovo krkani, vako su i u crncu dudukali zaostale starudije, a nu sad puna crkva uvik pop im je extra i apsolutno nikakve razlike od franjevca nema, koliko bolestan moraš bit da ovo radiš nije mi jasno

    • Nije se trebalo dirat u franjevce. Tu su pobili im braću. Treba naci nacin to rijesit da ostanu franjevci kad ih narod zeli. Sa druge strane strane otjerati popa koji je dosao misu drzat je grijeh ljudi moji sta vam je. Crkva mora bit slozna između sebe pa ce i narod. Pop na fratra fratar na biskupa, posljedna vremena.

  • “Sve sto želite da ljudi čine Vama, činite i Vi njima, u tome je sav zakon i proroci”. Što ovdje želi Bog? Mir. Tko je protiv mira? Spustite loptu na Zemlju.

  • Ja primitivizma i krkanluka… Pa bar se izjasnite da ste sekta i gotovo… Nismo više rimokatolici nego samo katolici…

  • Nisu popovi nego petrovci, tj nasljednjici svetoga Petra. Franjevci su nasljednjci svetoga Franje. Dakle svećenici i jedni i drugi samo različit red.

  • Podrska za komentar 8 i 30.Maloumni Zivu rjec donose isto i franjevci i popovi samo …Oce oprosti im jer neznaju…

  • Čuli “mještani koji podržavaju franjevce” nisu to nikakvi franjevci oni su obični ljudi oni su razrješeni od biskupa a i od franjevačke provincije.
    Imate par tih sto narod kaže pustipratara koji nikome ne odgovaraju.Zašto se ne povuku i puste narod da u miru ide u crkvu bez obzira tko bio na oltaru.
    Što da biskup kaže da te župe ostaju franjevcima a ovi pustipratri moraju napustiti te župe bi li isto regularne fratre s Briga isto tako natrali.

  • Biskup je pastir a narod je stado i nije tu narod /stado/ zbog biskupa/pastira /nego obrnuto biskup /pastir / zbog naroda ,/stada/ i pastir bi trebao voditi stado ka njegovom napreku voditi ga na sočne pašnjake gdje stado želi pasti a ne na suhe vododerine gdje stado nema što upasti zato moj biskupe ako želiš ispuniti Božji naum vodi narod gdje želi a ne gdje ne želi i srest ćeš Boga ovako ćeš rasrditi Boga

    • Tako je, a koliko znam bolje zna pastir gdje ovce trebaju ići, a ne same ovce da odlučuju. Tako da dragi gračani pustite pastira da vas vodi jer ste ovce koje su zalutale. U crkvi ne postoji demokracija i zato je opstala 2000 godina. Da su se u njoj pitali ovakvi kao vi, ne bi katolika sad ni bilo. Ako vam se ne sviđa imate protestantsku crkvu pa se priključite. Živili.

      • Vidi popa što je ažuran u komentarima. Samo se izruguješ sa narodom. Nit je narod više ovca a vi odavno niste pastiri. Nađi si nešto drugo za šišanje.

  • Ccc, oduljilo se ovo nešto…

    Kad je zatraženo da se ustanovi franjevački red od tadašnjeg Pape, Papa je kao uvijet postavio apsolutnu poslušnost Papi i Svetoj Katoličkoj Crkvi.
    I bi prihvaćeno!

  • Bravo Gračani samo naprid ne dajte se ovim udbašima Paliću i ovakvim kao što su ko i on ,to su masoni samo gledaju na materijalno njih vjera ne interesuje i cilj je potpuno uništenje Franjevaca

  • Treba vas netko poučiti da u Crkvi vlada duhovna hijerarhija, razrješeni fratri koji tu ordiniraju nemaju duhovni autoritet.. to za vas neznalice znači da nemaju vlast otpustit grijehe na ispovijedi ni udijeliti Tijelo Kristovo… Ali šta vi znate vi ste sveli sve na nekretninu… A plaću ćete primiti vi i vaši potomci!

    Kakve veze ima tko misu drži koji red i koje boja kože, ako ima pomazanje Duha Svetoga.. ta pisano je narod moj gine zbog neznanja

    • Sramota,sramota velika i gdje ste pošli svi vi koji vrijeđate svećenika koji iste vjere ko I vi ,koji sluša svog vjerskog autoriteta Biskupa i Svetu Stolicu,nijedan franjevac iz franjevačke crkve sa ovim nema ništa i obrađuje se od ovakvog ponašanja, jedini policajac mlad za svaku pohvalu BB koji vam kaže kako se s nepostovanjem odnosite prema grobovima pokojnih ma čiji oni bili sram vas bilo,smiju vam se pripadnici drugih naroda, s razlogom,sramotite poštene kršćane,šta vam smeta svecenik koji je iz Cima iz Sovica ,sramota izgubio jevstrica branitelja pok Miru Kresica ,njegovoj don Marinivoj strani je baš fra ANTE MARIC STRIC pitajte normalne franjevci šta misle o ovome ,sramota isti mi je odem i u jednu i drugu crkvu ,kako bi pravoslavnog svestenika pustili Bože smiluj se tj popa ,i ostale pripadnike naroda .KO NEPOSTUJE SVOJU NEMOZE NI TUDU VJERU,A BOG NAS NE UCI TOM NAUKU I PITA SE NAROD U STA VI VJERUJETE POSEBNO ZENE IZ CIJEG JEZIKA TAKVE UVREDE IZLAZE TREBA MOLITI BOGA ZA NJIH .BOZE SMILUJ SE NARODU SVOM ,a tvoj je svaki koji te ljubi i zakone tvoje poštuje i sljedi

  • Katolička crkva nije “demokacija”, a Papine odluke se trebaju poštivati (pa bile i pogrešne) – sve drugo je čin heretika.

  • Kada bi se (ili da se) uvažavala “povijest kao učiteljica života” od strane vrhovnih pastira Katoličke Crkve, ali i duhovno usmjerenje i raspoloženje “malog čovjeka” ne bi bilo današnjeg “slučaja”. Tijekom 500 godina osmanske vladavine franjevci su sačuvali vjeru na ovim prostorima. Njih 66 ubijeno je tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća. Zaustavljanje tenkova u Pologu 1991. godine ostaje trajno svjedočanstvo zajedništva naroda i Crkve. Pogledajte videozapise i vidite tko je stajao uz goloruki narod ispred tenkova. Vrijedi podsjetiti kako je i tada u Pologu djelovao svećenik iz reda Petrovaca.

  • Sramota. Kome se ne svidja mogao je ne doci na misu ili otici kad je dosao,a poniziti popa i da govori izvan groblja je neljudski. Pa se sutra zalite i rjesavajte i tražite rjesenje.
    I ja sam vise privržen franjevcima,ali čovjek predstavlja crkvu i zaslužuje poštovanje. Na način kako je ovo “uradeno” je pokazatelj seljakljuka i ograničenosti.
    Gračani nema vam druge vec djecu skolajte za fratre.
    Policajaca mi je cak zao,sto im sve spada u opis posla i na kakve intervencije moraju izlaziti.

  • Ma budale nedaju svećeniku da radi svoj Posa,još one glupace ko one ne daju a neviruju ni u bazdelja 🤣🤣🤣🤣

  • BISKUPE ZA OVO TREBA MUDROSTI…..NJIHOVIM PRISTANKOM (…UZ EVENTUALNO POKAJANJE) VRATITI NEPOSLUŠNE U CRKVU I STAVITI U OVE ŽUPE (…SLIPČIĆI, DOBRIČ, GRUDE …) JEDNOG OD NJIH FRANJEVACA ,JEDNOG POPA NEKOLIKO GOXINA….GODINU JEDAN ŽUPNIK, DRUGI VIKAR. DRUGU GODINU ZAMJENA, DOK SVI I ONI I ŽUPLJANI SHVATE DA JE ISUS JEDAN. TREBA SE MIRITI I SA PRAVOSLAVCIMA, A NE DOZVOLITI DA OVOLIKO VREMENA TRAJE OVAJ ” HERCEGOVAČKI SLUČAJ”..MOLIMO SVI DA NAM BOG LJUBAV VRATI U SRCA. ZAHVALIMO BOGU ZA SVEĆENIKE I FRANJEVCE I POPOVE ……OVI ŠTO NE DAJU DON MILENKU DA SLAVI MISU JESU LI SVJESNI DA OVI FRATRI STARE, A NOVI ” KADAR” NEPOSLUŠNIH BISKUPU SVEĆENIKA SE NE ŠKOLUJE….

  • Ne budite licemjerni.Ovaj današnji događaj je na razini srednjeg vijeka,no kad se sve sabere iz prošlosti i sadašnjosti ovo je realna slika naroda i crkve.
    Po redu će mo.
    Nije u redu prozivati primitivne mještane radi grijeha kad su svećenici tijekom histerije Korana virusa zatvarali crkve,od Kaptola do do Vrhbosanske nadbiskupije.U Hercegovini je je bilo mise na Kočerinu,Širokom Brijegu i u katedrali u Mostaru…Vjernika je bilo malo toliko o našoj vjeri.
    Mnogi fratri su se bojali,dakle pastiri,Marić je dijelio pričest na ruke,Vendelin također,pokojni Kvesić je govorio da se ne bojimo,Čordaš je pričešćivao kako valja,dakle ni oni nisu bili složni.
    Ja im ne sudim samo kažem da je licemjerno prozivati nepismene Gračane a pismeni fratri su takodjer činili pogreške.
    A o narodu da ne pričamo pa niko nije ruke pružio godinu dana.
    A recimo pravoslavni u Armeniji i Gruziji istom drvenom žlicom dijele tijelo Kristovo.
    Nikakvi smo mi ljudi,para i moć je prioritet svima ,runde gubi moral i vjera…jedno s drugim nemore.
    I za kraj što reći o narodu koji mirno gleda kako mu zavičaj propada,od elektrana i solara kojima upravljaju moćnici,svi smo krivi za ovo danas.
    Svećenici ručavaju sa krimalicima iz politike,a brod fukara prodao se topli obrok…
    Uživajte u cirkusu koji ste izabrali dragi širokobriježani

  • Najjači su mi ovi što ni ne znaju kako im se župa zove, kaže “Župa Imena Isusova”, koliko znam župa je Mostarski Gradac. A još jači ovi što u svakodnevnom životu psuju u svkoj drugoj riječi a tu glume neke pametnjakoviće. Treba poštovati i jedne i druge, i jedni i drugi propovijedaju riječ Božiju, a na kraju krajeva na misu idemo zbog Boga a ne zbog svećenika

    • Meni su jos jači ovi poput tebe koji se jedva čekaju narugat i prokomentirat, a nisu dovoljno informirani.
      Točan i službeni naziv župe je: Župa Presvetog Imena Isusova- Mostarski Gradac. Skraćeno se upotrijebi ili Župa Imena Isusova ili Župa Mostarski Gradac, kako tko želi.
      Pozz

  • Samo franjevci …
    I sta Vl ado i Cu ze ovdje predstavljaju,koju stranu??
    Zamisli s Briga da sklone franjevce , pa kao da mi srce iscupaju.

  • Mene nećeš ispovidit ni pričestit ni pomazat kad krepam zakopat će neko da ne smrdim a ti donu konju me nećeš poškropit

  • Hvala na svim uvredama… bunili su se i drugi kad je pop dolazio ovi ljudi zele samo fratra koji su uvik bili u gracu i Paliću samo jedan fratar rijesio bi sve.

  • Zalosno sta li pop sta li franjevac ides radi sebe na misu i viruj u boga ko ce govorit misu isto mi jesu ljudi malo zaostali a zalosno je sta se desava ako ti ne pase netko nemoj ic i rijesis stvar

  • Ovi što su uputili uvrede mještanima a prave se kao neki katolici također ne moraju ići na misu. Pop je krenuo bez dijaloga u osvajački pohod i naravno da je naišao na otpor. Bez dogovora neće biti ni dugoročnog riješenja. Dosta više zakona iz prekambrija i sjedimo svi za stol. Katolika je sve manje upravo zbog ovakvog ponašanja poglavara. Riba smrdi od glave i bez kompromisa nema ni mira.

  • u hercegovini nema dovoljno fratara jer im je unosnijenegdje u europi ili preko bare daleko od oka i naroda nediljom misa a kasa puna deviza

  • Zašto su franjevci posebni u Hercegovini
    To nije bila samo vjera – to je bio opstanak naroda. Fratar je bio istovremeno:
    Svećenik
    Učitelj
    Branič identiteta
    Jedini “državnik” kojeg je narod imao
    Za vrijeme Osmanlija nisu imali ni crkve u pravom smislu – mise su se čitale po šumama, kućama, tajno. I fratar je bio tu.
    Ona famozna rečenica
    Postoji nešto što se prenosi generacijama u Hercegovini:
    “Gdje nema fratara, nema ni Hrvata.”
    To nije pretjerivanje – to je historijska činjenica za to područje.
    I onda…
    Nakon svega toga dođe netko iz Rima s papirima i kaže “predajte župu” – ljudski gledano, to boli. I razumljivo je.

  • Budi ti u Europi i neka ti bude unosno. Ljudi koji su otišli raditi tamo trbuhom za kruhom vape da imaju svećenika koji govori hrvatski i nije im važno kojem katoličkom redu pripada. Mnogima je daleko i po 100 km i više do crkve u kojoj se govori misa na hrvatskom. Brzo neće imati tko odlaziti među njih, a mnoge npr. njemačke crkve se zatvaraju ili pretvaraju u džamije. Muslimani bome imaju dovoljan broj imama za svoje vjernike.

  • Zalosno! Ista vjera, jedno krscanstvo?? S jednim se slazem, ovo trebaju rijesiti crkveni Poglavari. Al mi nije jasna jedna stvar, ako su Papa i Biskupi nastali od svecnika (popa) protiv kojih se vi borite, kako dozvoljavate da Vam Biskup uz pratnju svecenika krizma djecu????

    • Ne bori se nitko protiv nikoga. Mještani žele da na župi bude fratar kao što je to vjekovima bilo. Ništa drugo nije sporno.

  • Bože tuge.
    Prvo, ne pita se narod koji će red biti u župi. Evo i ja bi u teoriji volio da su mi u župi salezijanci pa šta sad.
    Drugo, naučite se pojmovima. Katolički svećenici nisu popovi, to su pravoslavni. Ali zato vi u jeste protestanti po ponašanju.

  • Kažete: “Ne bori se nitko protiv nikoga. Mještani žele da na župi bude fratar kao što je to vjekovima bilo. Ništa drugo nije sporno.”

    Vaša želja koja je protiv odluke Pape je đavolska borba.
    Katoliku bi to trebalo biti jasnije.
    A gdje su sada braća franjevci, ne izbačeni iz reda!?
    Boje li se Božje srdžbe dok šute na oltaru, gdje god su po legalnim župama, i puštaju da im vjernici lutaju po ovakvim župama i teško griješe?
    Teški propusti.

  • Bože sačuvaj…Petrovac il Franjevac ko da je bitno…glupi,neobrazovani narode, i ti sto su kako kazete ocuvali vjeru su davno umrli, nisu to isti ljudi..evo nedavno pokojni fratar iz jedne nase zupe na privatnom racunu imao stotine tisuca maraka (na kraju zavrsile u svojte)..kako to..kako to…kad je zavjetovao se na siromastvo…kako to kako to da je svaki drugi “pretio” kako to kako to..dakle ne sudite da vam se ne sudi…

  • Ovo se lako riješi, zabranit svima iz Župe Mostarski Gradac krštenja, pričesti, krizme, vjenčanja na Brigu. Neka im te obrede obavljaju oni koje podržavaju

    • U tome i je problem. Prisile i zabrane itd. Samo dijalog prijatelju a ne titina škola. Ljudi su za dijalog i trajno riješenje. Napuhali ste članak lažnom zabranom koje nije bilo. Popu je dozvoljeno bilo ući reći misu za mještane ali nije bilo dozvoljeno ovim plaćenicima da uđu (ćelo, kokošar itd.) Nije bilo ni ružnih riječi nit neke napetosti. Pop drži misu za 30 ljudi pa u svojim novinama napiše da je bilo stotinjak ljudi. Zašto pop laže a kao svet čovjek?

  • Naš biskup i hercegovački provincijal, trebaju riješiti ovu situaciju u našoj biskupiji, mostarsko-duvanjskoj. Jedan bog, jedna crkva, ista vjera, je li svejedno bio fratar ili pop. Samo primjer crkve u Grudama sv Kate i crkve u Čapljini sv Franje u centrima tih mjesta, a ne priznaju se obredi. Strašno. A zašto zbog ne dogovora. U Hercegovini je samo stvar navike, ljudi negdje navikli godinama – generacijama, na fratre ili popove, i to je to. Za boga, misa je misa.

  • Klasična borba za materijalno, koje se pokušava ostavriti silom pozivajući se na Zakon Crkve koju provode i donose isti na štetu onih drugih. Turski rečeno “kadija te tuži, kadija ti sudi”. Ovaj sukob nije od jučer i pokušava se silom provesti već generacijama. Sa situacijom je upoznat i sveti otac papa kao i njegovi prethodnici, pa shodno tome i biskupi i svećenici bili oni popovi ili franjevci. Narod ne prihvaća dekret jer ga ne prihvaćaju niti franjevci, a popovi ga pokušavaju provoditi silom i vjera im je u drugom ili zadnjem planu. Nitko ne popušta i presudiće dragi Bog svima koji jednoga dana dođu ka njemu. Ne bih sudio tko je u pravu niti se svrstavao na bilo koju stranu. Vrijeme neće izliječiti ove rane, Osobno sam sentimentalno vezan za franjevački red i imao sam ga i u kući dok ga partizani nisu ubili, kao što su pobili i devetoricu franjevaca u Mostarskom Gracu. Moje simpatije će uvijek biti na strani franjevac, ali ne poznam dobro “slučaj” kako bih suhoparno zaključio kako se trebaju podrediti biskupovoj naredbi. Zar biskup mora biti apsolutno u pravu?

  • Preko 200 komentara. Napast, rasprava itd.
    Dokumentima i činjenicama se u prethodnim desetljećima gonjali i biskupija i neposlušni svećenici. Radi čega?
    Netko kaže franjevci spasili narod, netko kaže zaglupili ga, sve su to osobna i nebitna mišljenja.
    Meni je žao što nitko ne pođe od sebe. Npr. kako nitko od svećenika koji bez crkvenog dopuštenja duhovno vode župu (Gradac, Grude, Čapljina…) ne kaže: “Ja ću se povući, ne slažem se sve, ali iz poslušnosti i ljubavi prema Crkvi i narodu, opraštam, itd.) Ništa, toga nema.
    Ali dobro. Crkva je strpljiva. Vrijeme će dati svoje.
    Svako dobro vam želim

  • Franjevci su u srži misionari ,u Samostanima trebaju nanbiše provesti 4 godine ,Ovdje je u pitanju ,Zlatno tele, kako je sa PDVom jesmoli ravnopravni ,tko je kome pastir, tko bi trebao biti ,krdo ovčica?
    Katoličanstvo je svijetska Religija budimo uzoriti i građani i vjernici ,svak po svojemzanatu, Za dom,

  • pusie da se sami dogovore a ne dvi nevise kolo vode a ne doveli onog ćelu regipsa i kokošara da ono objašnjavaju gračanim

    • Kako može cuze i pivat i žene i ostale pizdarije i još da odluci ko će na vlaki misu rec.Ma ja on i stanka isto sve rade🤣🤣🤣

  • Sramota i skandal nedat svećeniku da blagoslovi polje pa morao pod dubom, jos policija morala dolazit koja neugodnost, dobro da ima tko doci manje je i fratara i svećenika nisu u pravu, znaci moze Franjo i Ante a Petar ne moze, moderna su vremena trebaju ici u skladu s vremenom a don bi im bio jeftinij brzo bi oni njega prihvatili kad bi mu dali priliku…

  • Za sve one koji Milu ili Božu ne priznaju kao vjerodostojne Božje namjesnike u Gradcu samo da pripomenem kako gore negdje u vrletima Bila postoji jedna kapelica u kojoj se održi misa koju je te godine predvodio Mile i ja sam s prijeteljima bio nazočan Tu je Mile nahranio sve hodočasnike grah uštipci baš poput Isusa Krista kad je nahranio prisutne s kruhovima i ribama ,stoga ljudi ne griješite pred Bogom jer Mile je svijetao primjer Hrvatskog svećenika čija se čista duša razgalila Božje Srce stoga se pokajte za svoje osude i pomognite tom svećeniku da i dalje ustraje na svom putu ka Božjem srcu Bog i Hrvati ZDS

  • Puk se nikad nije pitao koji če svećenik kada gdje doći. Crkva je institucija koja ima hijerariju. Ako neko ne poštuje njenu hijerarhiju nije njen član. U čemu je tu problem?

  • Stigla plemena iz Afrike -Niger,Čad,Sudan,Etiopija ,Somalija-samo im pogledajte face ,ne ne nisu iz Afrike ,ovo su mnogo zaostalija plemena

    • Bravo, naman trebaju ovi iz afrike da nas nauce, bar imaju Ljubav i Postovanje koje smo mi davno zamjenili za neko drugo zlo.

  • Gluho bilo. Kome ili čemu se dotični mole, u koga se uzdaju, za kim idu, čiji su, kada ne poštuju svećeniku katoličke crkve?

  • Ovo su teske kazne za ovako ponašanje. Crkva je postala pre blaga prema hereticima i vješticama. Zato se ovo sve i događa.

    Pronaći, ispitati osobe uključene u ovo. Pokušati vratiti učenju crkve ako ne žele i ustraju tvrdoglavo na svom putu, izopćiti iz Crkve.
    Vrlo jednostavno.

    Pokrenuti inkviziciju jer svaka seoska baba i barabe se misaju u crkvu danas. Naučiti ih gdje im je misto

  • Onoj tata u knespolju isto mislio zazidat crkvu, eno sada i ona dosla u gradac pa uvodi red opet oko crkve. Stara skola

  • Gdje su Boziji proroci ? Otjerali smo svecenika iz kojeg reda je on to ne igra nikakvu ulogu i njega je Isus izabrao a mi ga otjerali, isti smo kao i tadan zidovi, nas narod je prihavatio sve zlo s zapada i donio time prokletstvo u nase domove, izgubili smo istinu jer se vezemo za laz i nemoral , grijeh nam je postao smijeh eto to nam je donjelo ovo novo moderno doba, grijesimo protiv Boga i uvjeravamo sebe da to nije grijeh, ali tko ima Srce se ne da prevariti.

    • Tko si ti? I sta se ti javljas, mi imamo svoje obicaje oni su starije i od vjere pa i naroda, ono sto drustvo hoce i prihvati kao normalno , neka mu se i dadne, treba ici vremenom i tehnologiom koje nam se nudi, netreba nam tvoje moraliziranje.

  • Ovo triba odračit i ne puštat. Nek se razvijaju kako znaju kad su ovako prepametni! Pogotovo ove „djevice“ iz pozadine koje stalno dobacuju!

  • Meni samo nije jasna jedna stvar, ovi mladi sto im sad s 40 godina smetaju fratri koji su tu cijeli njihov zivot, pitam se kako im nisu smetali citavih 30 godina dok se nisu ozenili 😅😅 dosle 3 vrlo pametne nevjeste u Gradac dovest red. Muzevi im nisu za zivota 12 puta otisli na misu, a sad odjednom su toliko u tome da se kolju oko fratara. A inace slazem se da trebaju doci vazeci fratri, od kojih vrijedi svaki sakrament, ali fratri. Franjevci. Pozdrav cijelom Gracu.

  • Biskupe okani se podrivanja koji svoijim postupcima nanosiš hrvatskom narodu i katoličkj crkvi već prvenstveno svoje snage usmjeri ka povratu crkvene imovine tj partizansjkg groblja u Mostaru tamo povedi svoje pastire na parrtizansko goblje a ne u Gradac Biskupe Biskupe

  • U Crkvi postoji struktura kao i u vojsci. Tko ne izvršava zapovijedi,taj se razrješuje. Ovdje nije nitko spomenuo da tu mise održava čovjek koji nije svećenik. Pametnom dosta.

  • To su sve UDBAška posla od biskuupa , oni neće popustiti narodu na volju dok ne istjeraju sve Franjevce iz Hercegovine.

Komentiraj: