Drama u Češkoj otišla na stranu Sportinga, Dinamo bez senzacije protiv Lazia

Nogometaši Lazia, RB Leipziga, Sportinga i Marseillea izborili su plasman u četvrtfinale Europske lige. Lazio je nakon 2:2 iz prve utakmice, u uzvratu u Kijevu pobijedio Dynamo 2:0.

Marseille je pobijedio na gostovanju Athletic Bilbao 2:1, nakon što je pred svojim navijačima slavio 3:1, dok su Zenit i RB Leipzig igrali 1:1, čime je njemački sastav obranio 2:1 pobjedu iz prve utakmice.

Pobjedu talijanskom sastavu u Kijevu donijeli su Lucas (23) i Stefan De Vrij (83). Josip Pivarić je odigrao cijeli susret za ukrajinski sastav.

Marseille je plasman u četvrtfinala izborio s dvije pobjede protiv Athletic Bilbaoa. Nakon domaćih 3:1, OM je u Baskiji pobijedio 2:1. Golove za francuski sastav zabili su Dimitri Payet (38-11m) i Ocampos (52), dok je pogodak za domaćine zabio Williams (74).

Bila je to prva europska gostujuća pobjeda OM nakon četiri remija i tri poraza i samo tri postignuta gola. Marseille je dva puta stigao do finala Kupa UEFA i oba finala je izgubio, ali u Europskoj ligi nikada nije prošao dalje od osmine finala. Sve do sada. Francuzi su posljednji put izborili plasman u četvrtfinale nekog europskog natjecanja – 2012. kada su izgubili od Bayerna u Ligi prvaka.

Zenit i RB Leipzig su odigrali 1:1, a dalje ide njemački sastav koji je u prvom susretu slavio 2:1. Gosti su poveli u 22. minuti golom Jeana-Kevina Augustina, a u posljednjim trenucima prvog dijela izjednačio je Sebastian Driussi. U nastavku susreta Zenit nije stvorio niti jednu ozbiljniju priliku, dok su gosti imali jedanaesterac u 82. minuti, no Wernerov udarac je obranio Andrej Lunev.

Najuzbudljivije je bilo u Češkoj, gdje je Plzen nadoknadio dva gola zaostatka protiv Sportinga, ali je ipak pokleknuo u produžetku i primio pogodak koji je odveo portugalski sastav u četvrtfinale.

Sporting je mogao i ranije izboriti prolaz, no Bas Dost je u 90. minuti promašio jedanaesterac, a Portugalci su tijekom utakmice i dva puta uzdrmali okvir gola.

Viktorija je odigrala sjajnu utakmicu i bila je korak do senzacije, ali je presudilo iskustvo i veća kvaliteta Portugalaca.

Domaćin je poveo u 6. minuti golom kapetana Mareka Bakoša, a isti je igrač u 65. minuti zabio i drugi gol na utakmici izjednačivši tako rezultat iz prve utakmice. U posljednjim trenucima susreta Sporting je imao kazneni udarac, ali je Aleš Hruška obranio Dostov udarac. Ipak, u 105. minuti Rodrigo Battaglia je zabio za Sporting smanjivši na 2:1 što se pokazalo ključnim.

Česima je to bilo treće sudjelovanje u osmini finala EL i treće ispadanje nakon što su ranije ispali od Fenerbahčea (2013) i Lyona (2014).

Rezultati uzvratnih utakmica osmine finala nogometne Europske lige:

Lokomotiv Moskva – Atletico Madrid* 1-5 (Rybus 20/Correa 17, Saul 47, Torres 66 pen, 69, Griezmann 85) – prva utakmica 0-3

Athletic Bilbao – Marseille 1-2* (Williams 74/Payet 38pen, Ocampos 52) – (1-3). CK: Aduriz (Ath, 76)

Dinamo Kijev – Lazio* 0-2 (Lucas 23, de Vrij 83) – (2-2)

Zenit – RB Leipzig* 1-1 (Driussi 45+1/Augustin 22) – (1-2). Promašeni penal: Werner (Leipzig, 82)

Viktoria Plzen – Sporting Lisabon* 2-1 nakon produžetaka (Bakoš 6, 65 / Battaglia 105+2) – (0-2). Promašeni penal: Dost (Spo, 90+2)