Američki magazin Time odlučio je posvetiti svoju naslovnicu ubojstvu desničarskog influencera Charlieja Kirka.
Dosta. Ubojstvo Charlieja Kirka i epidemija američkog političkog nasilja, piše na naslovnici, a u pozadini je fotografija nastala uoči jučerašnjeg ubojstva.
Tiskano izdanje Timea s navedenom naslovnicom bit će u prodaji od 29. rujna, piše Index.hr.
Time podsjeća da je Amerika oblikovana političkim nasiljem i prožeta njegovim posljedicama. Primjerice, šezdesete godine prošloga stoljeća obilježili su politički atentati, od Kennedyja do Kinga.
TIME’s new cover: Charlie Kirk’s killing could become not just a tragedy but a catalyst—an event that radicalizes ever more Americans, less an aberration than a feature of our increasingly perilous national politics. https://t.co/xYd9rx9JRH
Video still via StringersHub/AP pic.twitter.com/Ehk3F1rM9U
— TIME (@TIME) September 11, 2025
Intenziviranje političkog nasilja
Političko nasilje ponovno se intenziviralo posljednjih godina. 2022. je napadač s čekićem izudarao supruga predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi, Paula, u njihovom domu u San Franciscu.
Lani su pokušana dva atentata na Donalda Trumpa. Posebno je upečatljiv onaj tijekom predizbornoga skupa u Butleru u Pennsylvaniji. Trump je tada okrenuo glavu u trenutku kad je atentator pucao pa mu je metak okrznuo uho.
Ove godine političko nasilje postalo je još izraženije:
- Rezidencija guvernera Pennsylvanije Josha Shapira zapaljena je od strane piromana
- Naoružani napadač upucao je dva demokratska zastupnika države Minnesote i njihove supružnike
- Dva djelatnika izraelskog veleposlanstva ubijena su ispred Muzeja židovske zajednice Capital u Washingtonu
- Muškarac koji je vikao “Free Palestine” bacio je Molotovljeve koktele na proizraelske demonstracije u Boulderu u Coloradu
- Naoružani napadač koji je imao antivakserske stavove otvorio je vatru na sjedište Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Atlanti
(www.jabuka.tv | Foto: Time)

