Dom zdravlja Grude bogatiji za suvremeni digitalni mamograf

Dom zdravlja Grude dobio je suvremeni digitalni mamograf.

Veliki je to napredak za ovu ustanovu jer se u isto vrijeme nalazi mogu očitati i u drugim gradovima i općinama u županiji.

Mamogradski pregledi u Domu zdravlja Grude krenut će za dva do tri tjedna nakon što završi edukacija radiologa.

Pregledi su bespatni.

Ovaj uređaj nabavljen je iz sredstava Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽZH, a vrijednost sa sustavom iznosila je 250.000 KM.

Emotivna priča mlade Širokobriježanke o borbi s rakom dojke

(www.jabuka.tv)

20 komentara

    • Nezavisni istraživači iz skandinavskih zemalja okupljeni pod Nordic Cochrane organizacijom izdali su upute za mamografiju koje kažu kako će od 2000 žena koje se preventivno pregledavaju mamografijom kroz 10 godina samo jedna izbjeći smrt od raka dojke. Istovremeno, od tih 2000 žena 10 će biti dijagnosticirano lažno pozitivno na karcinom i proći će kemoterapiju, operaciju ili zračenje. A što je još opasnije, oko 200 zdravih žena dobit će lažni alarm da s njihovim prsima nešto nije u redu te će živjeti pod psihičkim pristiskom. Strah da bismo mogli dobiti neku bolest ili da se ona u nama razvija može imati dalekosežne negativne posljedice po naše zdravlje. Mišljenja sam da mamografija kao metoda prevencije smrtnosti od raka dojke nije opravdana. U stvari, ne odlazeći na mamografiju, žena će povećati svoje šanse da ne umre od karcinoma dojke. Koja evolucija u pristupu zdravlju žena!

      Premalo se govori o štetnim učincima zračenja, tj. negativnim učincima ionizirajućeg zračenja. Ako svake godine idete na preventivnu mamografiju, ozračujete svoje dojke, a zna se da je to štetno. Efektu zračenja pridodaje se i gnječenje pa mnoge žene ne idu rado na tu pretragu. Što je još tragičnije, onima koje imaju veće šanse za obolijevanje od karcinoma jer su im primjerice oboljele majke ili rođakinje po majčinoj strani, preporučuju se česti pregledi. Tada one često idu na mamografiju, tj. svake godine i pod stalnim su psihičkim pritiskom hoće li im nešto pronaći. Ako pročitate osvrt doktorice Christiane Northrup, poznate američke ginekologinje na tu temu, vidjet ćete da i ona dijeli isto mišljenje. Naime, ona iznosi podatke američkih randomiziranih studija koje jednako kao i skandinavski Cochrane sumnjaju u mamografiju kao metodu koja će spasiti život ženama.

      Dr. Northrup ne misli da žene imaju dojke kako bi se u njima razvio rak. One su dio naše ženstvensti, nešto po čemu se razlikujemo od muškaraca. One su naše oružje koje nam svaki dan ukazuje da smo žene i da se u životu moramo boriti na ženski način, a ne prihvaćati muška pravila. U našim dojkama, konačno, stvara se i hrana za buduće populacije. Zašto bi rak, karikirano kažem, htio sjesti baš na to uzvišeno mjesto? Možda da nas upozori da nismo dobre prema svojoj ženstvenosti, prema ženi u sebi i ne njegujemo je dovoljno. U svojoj knjizi ‘Žensko tijelo, ženska mudrost’ dr. Northrup razlaže važnost ženskih dojki za cjelokupno zdravlje i toplo preporučujem svim ženama da je pročitaju.

      Ako ne idemo na mamografiju, još uvijek nam ostaju dvije druge metode koje ne zrače i ne stiskaju, ultrazvučna pretraga i termografija. Termografija vidi promjene topline i ukazuje na upalu ili nešto što se u dojci dešava na staničnoj razini. Nerijetko, previsoka temperatura može značiti i karcinom, ali većinom termografija služi za to da nam ukaže na neki problem u tijelu koji bismo mogli riješiti s primjerice više sna ili dodatkom nekih nutrijenata. Svaka žena ima pravo na potpunu informaciju. Odluka je na vama, a dobro informirana žena za sebe će donijeti najbolju odluku.

  • Najbolji Dom zdravlja najljubaznije najstrucnije osoblje imo sam cast upoznati kao pacijent dr Vinko Devenicu i dr Branku Galic nemam rjeci zahvale koje bi im izreko ostalo osoblje isto predivno Fizijatriju godinam imaju kao i Ljubuski jedino u nas u Širokom nema bruka velika.

  • U Širokom je u interesu da dobro “posluje” poluklinika Futura. Treba platit!!!!!! Koliko je bilo donatorski večeri, samo od žena HDZa, mogao bi svaki dom zdravlja imati sve što treba za dijagnostiku, bar za žene. Predlažem im da ubuduće pod sloganom “Žene za žene” naprave nešto, a ne da se samo “naslikavaju i nažderavaju” i pokazuju “plastiku, silikone, umjetne trepavice…samosvidljiva glasačka mašinerija. U slast!

  • Svaka im čast,dole u Domu zdravlja,nema nigdje onako dobro za pacijenta kao u grudama sve što mogu urade ne šalju u Mostar,nalaze možeš vadut u svako doba,neće ih Siroki nikad stic

  • Dom zdravlja u Širokom je ogledalo “veliki rvatina, domoljuba… tajkuna… moćni. Najveći sponzori svega i svačega su iz Širokog. Najmoćniji ljudi u politici, najjači gospodarstvenici iz Širokog. Sad nekako će biti večera u hotelu za takve…” mislim gradinačelnik Zvone časti”. Eto prilike da kupe bar neki aparat za dijagnostiku za dom zdravlja u Širokom.

  • Kad je bila korona,iz doma zdravlja grude čovjeku se sa kateterom stanje iskompliciralo,sa hitnom ga sami otjerati u Mostar,da se dole stanje rjesi,ne bih to u Sirokom nikad učinili,svaka im cast

  • Molila bih da me ne hvalite vi koji me nikad niste ni upoznali, motivi vam nisu časni, to radite da bi naštetili DZ Široki jer tamo niste dobili posao, niste nekoga svoga mogli zaposliti, Itd.
    To kažem jer znam da se u DZ Široki rade pregledi grudi dugi niz godina i dobro se rade.

  • Rak dojke ne postoji jer se dojka sastoji iz vise “elemenata”! Samo ulijevanje straha i panike. Potom kemo terapija koja ne lijeci nego ubija. I eto ti ga. Po osobi farmaceutska mafija zaraduje 40.000 markica……Malo se ucitajte a ne slusati rekla-kazala. Ova osoba u 11:33 vam je sve objasnila.

    • Prvi kemoterapijski lijek napravljen je krajem Drugog svjetskog rata pod nazivom “Mustine”. Lijek je nastao na bazi opažanja da Iperit djeluje na tumorske stanice uzrokujući smanjenje tumora. Ocito su “zaboravili” da osim tumora postoji i zdravo tkivo koje je isto tako na udaru otrova. Jednako kao što je to bilo u Prvom svjetskom ratu (1917.g su Nijemci upotrijebili).

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.