Cronin: BiH je nužan moderan zakon o rudarstvu

Adriatic Metals BiH završava ovu poslovnu godinu priznanjem u kategoriji najznačajnijih investitora po odabiru Agencije za unaprjeđenje stranih investicija Bosne i Hercegovine.

Ovo priznanje je rezultat zajedničkog rada i suradnje s vladama na različitim razinama, poslovnim partnerima i lokalnom zajednicom i predstavlja potvrdu naše predanosti radu kao i poticaj da nastavimo s ulaganjima, ističe Paul Cronin, generalni direktor kompanije Adriatic Metals BiH.

Adriatic Metals je u istraživanje, razvoj rudnika Rupice u Varešu, izgradnju infrastrukture te postrojenja za preradu do sada uložio više od 400 milijuna KM.

U osvrtu na meni osobno draga postiguća u ovoj godini, izdvojio bih i otvaranje željezničke linije Podlugovi – Breza – Vareš, ne samo zato što predstavlja značajan korak naprijed u željezničkom transportu BiH općenito već i zbog brojnih pozitivnih emocija koje je izazvala kod stanovništva tih zajednica, napominje Cronin.

Cronin ističe nedvojbenu posvećenost kompanije dugoročnoj budućnosti rudarske industrije u BiH, te s tim u vezi ističe nužnost modernizacije zakonodavstva u oblasti rudarstva, okoliša i rada.

Ima puno prostora za unaprjeđenje. S tim u vezi, već smo započeli razgovore s vlastima na različitim razinama, kako bismo svojom međunarodnom ekspertizom pomogli da se postignu bolja i prosperitetnija rješenja. Bolje usklađivanje s međunarodnim standardima ne bi samo pružilo povjerenje zajednici i vladi u rudarsku industriju, već bi i BiH učinilo privlačnijom za međunarodne financijske institucije koje traže najviše standarde u zaštiti okoliša, integraciji s lokalnom zajednicom i korporativnom upravljanju. Siguran sam da ova zemlja može i više i bolje iskoristiti svoje potencijale, ali uz prethodnu modernizaciju zakonodavstva koje odgovara promjenama na svjetskom tržištu, ističe Cronin.

Naš sugovornik ističe i potrebu za izmjenom zakonodavstva o koncesijama: Temeljem dogovora s Vladom Zeničko-dobojske županije, na ovom pitanju će u sljedećem razdoblju zajednički raditi skupine međunarodnih i domaćih stručnjaka, sve u cilju povećanja kontinuiranih koncesijskih naknada za rudarenje plemenitih ruda.

Cronin se osvrnuo i na insinuacije da su pravne mjere kompanije poduzete protiv Hajrije Čobo čin nepoštovanja sektora nevladinih organizacija i kršenje slobode govora.

Naprotiv, to je principijalan napor da se pojedinci i organizacije drže odgovornima za svoje riječi i djela. Neistinite tvrdnje koje Čobo promovira ne samo da narušavaju reputaciju naše kompanije, već i podrivaju službene institucije BiH. Unatoč brojnim inspekcijama koje nisu pronašle nepravilnosti u operacijama Adriatic Metals BiH, ona je nastavila s lažnim narativom, kojem ćemo se i dalje suprotstavljati javno i pravno, objašnjava Cronin.

Kad je riječ o 2024. godini, u kompaniji očekuju službeni početak proizvodnje u rudniku Rupice, uz očekivanu preradu više od 800.000 tona rude godišnje i zapošljavanje novih ljudi.

Namjeravamo još dugo pozitivno doprinositi BiH, zaključio je Cronin.

*Sponzorirani članak