Broj cijepljene djece u BiH pao za čak 25 posto

Alarmantan je podatak da prvu dozu MMR cjepiva u BiH nije primilo čak 31 posto djece tijekom prošle godine. U odnosu na podatke od pet godina ranije, broj necijepljene djece veći je za čak 25 posto.

Naime, prema posljednjim statistikama iz 2017. godine koje se odnose na prvu dozu MMR cjepiva, tek 69 posto djece je cijepljeno, što je u odnosu na 2012. godinu manje za 25 posto, kada je bilo 94 posto cijepljene djece.

Dok razvijene europske države bilježe postotak imunizacije čak do 96 posto, u BiH je taj postotak u stalnom padu.

Na ovaj problem upozoravaju stručnjaci od Mostara, Sarajeva do Banje Luke jer se problem gotovo podjednako javlja u svim dijelovima zemlje. Riječ je o cjepivu koje se koristi kao zaštita protiv zaraznih bolesti ospica, zaušnjaka i rubeole.

Imunizacija je najsigurnije sredstvo zaštite od preventabilnih bolesti, osobito bolesti kojima su djeca sklona. Neke od ovih bolesti mogu imati opasne komplikacije, poput ospica, a neke su smrtonosne, poput difterije, ili dovode do trajne nesposobnosti, kao dječja paraliza. Prirodno je da roditelji imaju pitanja jer svaki roditelj želi samo najbolje za svoje dijete, ali je također jako važno da koriste provjerenu literaturu i traže informacije koje su zasnovane na znanstvenim dokazima, izjavila je nedavno za portal Interview.ba specijalistica za zdravlje i nutricionizam UNICEF-a Fatima Čengić.

Dodala je kako je proizvodnja cjepiva proces koji traje oko dvije godine.

Tijekom tog procesa 70 posto vremena se provede u kontroli kvalitete i svaka doza cjepiva se testira oko sto puta.

Proizvođač jamči da je cjepivo u okviru propisanoga standarda, koji je mnogo viši nego za većinu lijekova.

Rizici postoje, ali oni su minimalni. Koristi od cjepiva su neusporedivo veće od bilo kakvog rizika od cjepiva, navodi Čengić.

Podsjeća na činjenicu kako, zahvaljujući cjepivu, mnoge bolesti od kojih se nekada umiralo danas više nemamo. Ipak, ako ne želimo da se te bolesti vrate, ističe kako je prijeko potrebno da održavamo procijepljenost između 90 – 95 posto jer samo tako se može zaštititi cijela populacija.

Ipak, svijest roditelja u BiH, sudeći prema broju cijepljenja, još uvijek nije probuđena, bez obzira na to što je zabilježen veći broj epidemija ospica te prvi slučajevi oboljelih od rubeole. Naime, prema izvješću Zavoda za javno zdravstvo FBiH, do lipnja ove godine zabilježena su tri slučaja oboljelih od rubeole.

Kako bi se suočile s ovim problemom, lokalne su vlasti počele provoditi dodatne mjere, pa su bolnice i domovi zdravlja dostavili zdravstvenoj inspekciji podatke o roditeljima koji djecu nisu podvrgnuli obveznom programu imunizacije.

Predavanje u Širokom Brijegu: Zabrinjavajuće stanje procijepljenosti, u ŽZH manje od 50 %

Samo u RS-u pozvano je više od 70 roditelja, pri čemu se većina njih i odazvala pozivu. Dio roditelja je u međuvremenu cijepio djecu, neki su tražili dodatno vrijeme zbog trenutačnoga zdravstvenoga stanja djeteta, a mali broj roditelja je potpuno odbio cijepljenje, podaci su iz Inspektorata RS-a, prenosi Večernji list.

Protiv devet roditelja koji su nastavili odbijati cijepljenje djece inspektori su podnijeli zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka pred sudovima, kako je to definirano zakonom.

Do sada je okončano nekoliko sudskih postupaka u kojima je sud roditeljima izrekao najnižu zakonom propisanu kaznu od 100 maraka (50 eura). Najveća kazna koju sud može reći doseže iznos od 1.000 maraka (500 eura).

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.