Koliko je administrativno komplicirano plaćanje poreza u Bosni i Hercegovini i koliko poreza poduzeća plaćaju, analizirala je Svjetska banka u svom dokumentu “Lakoća poslovanja” i te podatke usporedila s ostalim zemljama u svijetu, piše Večernji list BiH.
Broj poreza u BiH
U prosjeku, poduzeća u BiH izvrše 45 plaćanja poreza tijekom godine, potroše 420 sati na podnošenje naloga za plaćanje, pripremu i plaćanje poreza, a plate porez na teret poslodavca u iznosu od 23,3% ostvarene dobiti.
Globalno gledajući, Bosna i Hercegovina je na 154. mjestu od 189 ekonomija.
Od zemalja u regiji najbolje je plasirana Hrvatska, koja se nalazi na 38. mjestu, Crna Gora na 64. te Albanija na 154. mjestu.
Tako se tijekom godine plaćaju sljedeći porezi:
- doprinosi za socijalno osiguranje zaposlenih na teret poslodavca
- porez na dobit
- naknade za šume,
- doprinos za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom,
- naknada turističke zajednice,
- lokalni porez na imovinu,
- doprinos za zaštitu od prirodnih nepogoda,
- doprinos za zaštitu voda,
- pristojbe na istaknutu tvrtku,
- porez na gorivo,
- PDV
- doprinosi za socijalno osiguranje na teret zaposlenih.
Porezna politika zemlje i porezi od suštinskog su značaja jer se na taj način financiraju javne usluge, infrastruktura i usluge koje su od velike važnosti za normalno funkcioniranje gospodarstva.
Ali, visina poreznih stopa treba biti pažljivo odabrana kako bi se izbjegle zloupotrebe poreznih zakona.
Prema analizama “Lakoće poslovanja”, u zemljama u kojim je jako kompliciran porezni sustav s visokim porezima veliki dio ekonomskih aktivnosti se obavlja u neformalnom sektoru i poduzeća na taj način izbjegavaju plaćati porez.
Olakšavanje poduzećima
“Lakoća poslovanja” mjeri visinu poreza i doprinosa koje poduzeće srednje veličine mora platiti na godišnjoj razini, kao i administrativne poteškoće prilikom plaćanja poreza i doprinosa. Ovaj indikator se mjeri na osnovi niza financijskih izvješća i pretpostavki o transakcijama u tijeku jedne godine.
Podaci su dobiveni na osnovi učestalosti podnošenja naloga i plaćanja, ali i vremena potrebnog za plaćanje koje je u skladu s poreznim zakonima. Stupanj lakoće plaćanja poreza je jednostavan prosjek komponenti ovog pokazatelja: broj godišnjih plaćanja, vrijeme i ukupna porezna stopa.
Ekonomije diljem svijeta ubrzale su plaćanje poreza i olakšale poslovanje preko objedinjavanja naloga za plaćanje, smanjenjem učestalosti plaćanja i uvođenjem elektroničkog plaćanja. Mnogi su smanjili i porezne stope, a promjene su donijele konkretne rezultate.
Neke ekonomije su pojednostavljivanjem plaćanja poreza i smanjenjem poreznih stopa dobile veće porezne prihode.
(www.jabuka.tv)