30. godišnjica pogibije Joze Tomića: Svojim tijelom je zaštitio prolaznicu od granate

Na današnji dan prije točno 30 godina u Biogradu na Moru u Hrvatskoj život je izgubio Širokobriježanin Jozo Tomić (19), časnik HV-a i pripadnik Specijalnih postrojbi Glavnog stožera HV-a.

Jozo je rođen 21. lipnja 1973. godine u Donjem Gradcu kod Širokoga Brijega, gdje je i živio do početka Domovinskog rata. Dragovoljno se priključio pukovniji Bruno Bušić početkom rata zajedno s par prijatelja iz razreda koji su u šali govorili da im je to maturalno putovanje obzirom da im je rat prekinuo školovanje.

Jozo Tomić (Foto: Privatna arhiva)

Nakon kraće obuke otišao je s postrojbom na livanjsko bojište, gdje ih je zapazio Ante Gotovina koji je tada zapovijedao zbornim područjem i ponudio im je da prijeđu u Specijalne postrojbe Glavnog stožera HV-a. Tamo su postali omiljeni samim time što su bili najmlađi pripadnici, a Jozo se isticao u borilačkim vještinama, neopisivom tjelesnom izdržljivošću, snagom i hrabrošću.

Znao je reći da natpis na grbu VIRIBUS UNITIS (zajedničkim snagama) znači da će se on boriti za trojicu u postrojbi da oni mogu odmarati.

Specijalna postrojba Glavnog stožera HV-a

Prošao je iznimno tešku obuku za dubinsko izviđanje i diverzije. Postrojba je obilazeći zadarsko bojište obavljala najzahtjevnije zadaće. Nakon jedne takve u trajanju od dva mjeseca, bez ijednog izgubljenog člana, dobili su nagradni dan odmora prije povratka u bazu na Sljeme. U nemogućnosti da im naštete na bojnom polju, pobunjeni Srbi su na podli i kukavički način granatirali grad Biograd na Moru.

Zabranjenim raketnim sustavom ”orkan”, kasetnim punjenjem tzv. ”zvončića” koji je po Ženevskoj konvenciji strogo zabranjeno, zasuli su civilne ciljeve. U tom napadu smrtno je stradao Jozo zajedno s još dvojicom svojih suboraca i dvoje civila.

Tada je svojim tijelom zaštitio mladu prolaznicu i legao na nju, koja je zahvaljujući Jozinoj reakciji ostala živa iako i sama teško ranjena. Osim Joze smrtno su stradali njegovi suborci Karlo Pajić i Marjan Pulić.

U tom napadu je još sedam pripadnika postrojbe teže ranjeno, među njima još dvojica Širokobriježana, Mladen Galić i Dalibor ”Dado” Čović. Oni koji su bili pokretni su pokušali pomoći suborcima i prebacili ih u prvu sanitetsku ustanovu ali su, nažalost po njih trojicu, rane bile smrtonosne.

Mladen Galić, Dalibor ”Dado” Čović i Jozo Tomić (Foto: Privatna arhiva)

Pokopan je na mjesnom groblju u Donjem Gradcu samo par dana prije svog 20. rođendana uz najviše vojne počasti i uz nazočnost velikog broja sugrađana i zapovjednika više postrojbi Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane. Posthumno mu je dodijeljen čin poručnika HV.

Na mjestu stradavanja je podignuto spomen obilježje, a za ratni zločin nitko nije odgovarao, iako je pred Županijskim sudom u Splitu 2016. godine podignuta optužnica protiv četvorice pripadnika vojske tzv. SAO krajine, od kojih su trojica u međuvremenu umrli, a četvrti živi u Srbiji i nije dostupan hrvatskom pravosuđu.

Obilježavanje 30. godišnjice stradavanja održat će se u srijedu u Biogradu na Moru s početkom u 10:30 sati polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća i prigodnom molitvom župnika don Nikole Tošića.

Spomenik na plaži Soline (Foto: DomovinskiRat.hr)

(www.jabuka.tv)