ŽZH i HNŽ bilježe porast broja upisanih srednjoškolaca

Pad nataliteta koji posljednjih godina prati BiH odražava se i na broj učenika u srednjim školama u Federaciji BiH.

U posljednjih pet školskih godina broj učenika u srednjim školama u ovom bh. entitetu manji je za gotovo 6.000.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, srednjoškolsko obrazovanje u Federaciji BiH u školskoj 2022./23. godini pohađa 70.415 učenika. Isti podaci govore kako su u školskoj 2018./19. u srednje škole bila upisana 76.174 učenika.

U školskoj 2022./23. godini 70.415 učenika pohađa srednjoškolsko obrazovanje, što je više za 0,6 posto, odnosno za 391 učenika u odnosu na stanje prethodne školske godine. Udio učenica u srednjem obrazovanju iznosi 49,5 posto, navodi se u rezultatima godišnjeg istraživanja iz oblasti srednjeg obrazovanja Federalnog zavoda za statistiku, piše Večernji list.

Riječ je o podacima prikupljenim za školsku 2022./23. godinu do 25. rujna tekuće godine. Rezultati navedenog istraživanja pokazuju kako su tijekom školske 2021./22. godine srednju školu pohađala 70.024 učenika, dok je tijekom 2020./21. taj broj iznosio 71.328. U 2019./20. školskoj godini u srednjoškolske obrazovne ustanove upisana su 72.892 učenika.

Kada je riječ o povećanju broja učenika u odnosu na prošlu školsku godinu, ono se bilježi u Srednjobosanskoj županiji, gdje je ove godine čak 729 učenika više nego prošle godine.

Većim brojem srednjoškolaca može se pohvaliti i Hercegovačko-neretvanska županija, gdje je u srednje škole upisano 114 učenika više. U srednje škole Županije Zapadnohercegovačke upisana su 94 učenika više, a u Sarajevskoj županiji 416 učenika.

Za 12 mjeseci u Federaciji BiH je rođeno 16.060 djece

S druge strane, Unsko-sanska županija, Posavska, Tuzlanska županija, Zeničko-dobojska, Bosansko-podrinjska županija, kao i Hercegbosanska županija i dalje bilježe pad broja srednjoškolaca u odnosu na godinu prije.

Promatrano po županijama, najveći broj učenika je u Sarajevskoj županiji (21,4 posto) i Tuzlanskoj županiji (20 posto), a najmanji broj učenika je u Bosansko-podrinjskoj (1 posto) i Posavskoj županiji (1,1 posto), navodi se u istraživanju Federalnog zavoda za statistiku.

Kao škole, u ovo istraživanje uvršteni su i odjeli učenika s teškoćama u razvoju koji su oformljeni pri redovitoj srednjoj školi.

Kod ukupnog broja, broj škola po vrstama – gimnazije, tehničke i srodne, strukovne i umjetničke škole – nije moguće iskazati jer jedna mješovita škola kao pravni subjekt može u svom sastavu imati više vrsta škola. Sve redovite i specijalne srednje škole su: u trajanju od četiri godine – gimnazije, tehničke i srodne škole; umjetničke i vjerske škole, u trajanju od tri godine – strukovne škole, škole za učenike s posebnim potrebama te škole za odrasle, piše Večernji list.

Inače, Bosna i Hercegovina zauzela je prvo mjesto na popisu zemalja s najvećim smanjenjem broja stanovnika na svijetu, prema podacima UN-ova izvješća za 2022. godinu “Perspektive svjetskog stanovništva”. Njihovi podaci govore kako BiH godišnje gubi više od 1,5 posto svog stanovništva. Prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH, gotovo pola milijuna ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika.

BiH godišnje gubi više od 1,5 % svoga stanovništva

(www.jabuka.tv)

5 komentara

  • Čuj, porast broja srdnjoškolaca. Taj podatak je bezvrijedan, jer je ukupni broj učenika drastično pao. Ima dost sela iz kojih se nije upisao ni jedan jedini učenik. Zašto to ne napišete? Napišite i da je ukupni broj Hrvata svake godine sve manji i manji (kao u Hrvatskoj, tako i u BiH). Da vav podatke koje objavljujete netko iz politike nije servirao?

  • Nikad se neće pomoviti generacije kad su žene rađale od petero do desetero dice. Ženilo se i udavalo od osamnaest do dvadeset pet godina. Sad je pomak u svemu, kasni se sa ženidbom i udajom, a posljedično se i rađa puno manje i normalno je da je ukupan broj učenika manji.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.